ODSTAJĄCE USZY – JAK WYGLĄDA KOREKTA?

opis problemu

Asymetryczna budowa jak i zbyt duża wielkość małżowiny usznej bywają problemami sporej części populacji. Źródłem kompleksów często są także odstające uszy, nawet pomimo stosunkowo proporcjonalnej wielkości względem twarzy. Wówczas małżowina, która zbudowana jest z chrząstek nadmiernie zagina się w kierunku zewnętrznym względem czaszki. Defekt ten może być jedno lub obustronny. Chrząstki małżowiny kształtują się do ok. 7. roku życia – jeśli do tej pory uszy nie zmienią naturalnie ułożenia, mowa o defekcie utrwalonym, który można zredukować za pomocą korekcji odstających uszu wykonywanej na różne sposoby.

Odstające uszy – przyczyny problemu

W większości przypadków problem odstających uszu dotyczy już dzieci. Małżowina kształtuje się na początku życia płodowego, dlatego jest to wada anatomiczna wynikająca z genetyki, spowodowana zwykle nieprawidłowym wykształceniem się grobelki (wypukłej części chrząstki). Nieco rzadziej niezadowalający wygląd uszu jest efektem niewłaściwego ułożenia dziecka w łonie matki w taki sposób, że dochodzi do zaginania zwykle jednego ucha.

Korekta odstających uszu – leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na odstające uszy jest plastyczny zabieg chirurgiczny – otoplastyka. Korekcja uszu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W trakcie korekty uszu chirurg dokonuje cięć na tylnej części małżowiny i odpowiednio formuje kształt chrząstek, aby osiągnąć odpowiedni stopień przylegania uszu do czaszki, po czym zakłada szwy. Po zabiegu korekcji odstających uszy przez pewien czas należy nosić specjalną opaskę uciskową.

Wsparcie pacjenta

Każdy zabieg chirurgii plastycznej przeprowadzany w naszej Klinice poprzedzony jest konsultacją i badaniami. Lekarz wyjaśnia pacjentowi szczegóły dotyczące planowanego zabiegu otoplastyki, a także informuje o przebiegu okresu rekonwalescencji, efektach możliwych do osiągnięcia, jak i możliwymi skutkami ubocznymi. Przez cały czas leczenia pacjent pozostaje pod opieką doświadczonych specjalistów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy operacja plastyczna uszu jest bolesna?

Chirurgiczna korekta odstających małżowin usznych przeprowadzana jest w znieczuleniu – zabieg nie boli. Dyskomfort, obrzęk i zasinienie mogą utrzymywać się kilka-kilkanaście dni po wykonanym zabiegu. W tym czasie w razie potrzeby można przyjmować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Kto może zdecydować się na korekcję uszu?

Operacja plastyczna dedykowana jest kobietom i mężczyznom, którzy borykają się z brakiem akceptacji swoich problemów estetycznych. Zabieg daje wyraźne i trwałe rezultaty.

Czy przyklejanie uszu i noszenie opasek może przynieść efekty?

W przypadku dzieci kilkuletnich problem niekiedy staje się mniej widoczny w momencie pełnego wykształcenia elementów ucha zewnętrznego, czyli w wieku ok. 7 lat. Zwykle jednak przy wadach anatomicznych jedynym sposobem jest plastyka uszu.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]