Leczenie trądziku różowatego

opis problemu

Trądzik różowaty jest chorobą, którą trzeba leczyć. Jeśli zmagasz się z chorobą, to sprawdź jak ja skutecznie leczyć.

Trądzik różowaty – przyczyny problemu

Zmagając się z problemem, jakim jest trądzik różowaty trzeba pamiętać, że jest to dolegliwość nie tylko natury estetycznej. Jest to choroba przewlekła, która obejmuje skórę twarzy. Zazwyczaj pojawia się u osób w wieku dojrzałym, dając bardzo charakterystyczne objawy. W przebiegu trądziku różowatego na twarzy pojawiają się zmiany wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Choroba szybko się rozwija, a w jej przebiegu obserwuje się następujące po sobie okresy zaostrzenia i remisji.

Przyczyną wystąpienia problemu jest łojotok oraz występujące w danym obszarze zaburzenia naczyniowe. Obserwacje pacjentów pozwoliły wskazać przyczyn mające istotny wpływ na rozwój choroby. Często jest to przypadłość osób o celtyckich rysach twarzy. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, związane z budową naczyń, a u kobiet także czynniki hormonalne. Zwiększone ryzyko wystąpienia symptomów choroby występuje w ciąży, podczas owulacji i menstruacji, jak też w okresie pokwitania. Ważny jest tu też stres i nerwowość danej osoby. Jeśli w młodości chorowałeś na trądzik młodzieńczy, to ryzyko zachowania na trądzik różowaty jest wyższe. Podobnie, jeżeli zdiagnozowano łojotokowe zapalenie skóry. Z obserwacji wynika, że duże znaczenie dla rozwoju choroby ma też odporność i styl życia. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta m.in. u osób nadużywających alkohol, spożywających ciężkostrawne potrawy, przyjmujących leki obniżające cholesterol i wysokie dawki witaminy B6 i B12. Znaczenie na rozwój choroby mogą mieć też częste wizyty w saunie i płynnie w chlorowanej wodzie.

Trądzik różowaty może towarzyszyć też niektórym chorobom o podłożu endokrynologicznym oraz układu pokarmowego, w tym nadkwasotą i nieżyt żołądka.

Trądzik różowaty – leczenie

Trzeba sobie uzmysłowić, że trądzik różowaty to choroba, którą diagnozuje i leczy lekarz. Stosowane są środki farmakologiczne, w tym antybiotyki. Dużą rolę odgrywają kremy i roztwory do stosowania miejscowego. Pozwalają one zredukować występujące na powierzchni skóry zmiany zapalne. Poza terapią miejscową mogą podawane być też leki ogólnoustrojowe. Elementem wspomagającym są witaminy z grupy B oraz C.

U pacjentów stosowane mogą być również zabiegi wykorzystujące laseroterapię oraz fototerapię.

Wsparcie pacjenta

W leczeniu trądziku różowatego ważne jest znalezienie źródła problemu i wprowadzenie właściwego leczenia. Jeśli konieczne jest wykonanie zabiegów fototerapii lub laseroterapii to nasi specjaliści udzielą wszelkich informacji dotyczących postępowania pozabiegowego.

FAQ

Czy trądzik różowaty można leczyć?

Nie tylko można, a nawet trzeba. Jest to choroba przewlekła wymagająca konsultacji lekarskiej i włączenia odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej.

Czy przy trądziku różowatym mogę korzystać z kosmetyków?

Oczywiście, jednak trzeba zachować dużą ostrożność i właściwie dobrać stosowane preparaty. Najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki, które dodatkowo zmiękczają i nawilżają skórę. Pamiętaj również o właściwej ochronie przed promieniowaniem UV.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]