Blefaroplastyka – korekcja powiek

O zabiegu

Blefaroplastyka to jeden z zabiegów medycyny estetycznej wykonywany w klinice Estell. Podczas procedury usuwany jest nadmiar skóry w obrębie powiek górnych i dolnych, a także odpowiednio formowane są znajdujące się w tym miejscu pozostałe tkanki. Chirurgiczna plastyka powiek ma na celu poprawę wyglądu twarzy oraz jej odmłodzenie.

Czym jest blefaroplastyka?

Określenie „blearoplastyka” wywodzi się z greckiego „blepharos” oznaczającego „powiekę” oraz „plastikos” oznaczającego „kształtowanie, formowanie”. Blefaroplastyka to zatem procedura chirurgiczna, która ma na celu formowanie i korygowanie wyglądu powiek. W Warszawskiej klinice Estell zabieg polegający najczęściej na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry, a niekiedy także tłuszczu gromadzącego się w obszarze dolnej powieki, przeprowadza doświadczony chirurg plastyczny, 

Jak przebiega zabieg plastyki powiek dolnych?

Blefaroplastykę powiek dolnych poprzedza wywiad oraz wykonanie badań. Na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta, a także rozpoznania problemu i wyników badań, lekarz kwalifikuje do zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu nadmiaru skóry powiek dolnych, a także tkanek, które dają mało estetyczny efekt tzw. worków pod oczami. Za te nieestetyczne nawisy odpowiadają najczęściej pojawiające się wraz z wiekiem przepukliny tłuszczowe.

Z kolei pacjenci między 20 a 30 rokiem życia borykają się niekiedy z innym problemem, jakim są cienie pod oczami oraz tzw. dolina łez. Warto zaznaczyć, że dolina łez jest naturalnym zagłębieniem pozwalającym na odprowadzanie łez, jednak zbyt głęboka, nadaje twarzy zmęczony i zbyt dojrzały wygląd. Oczywiście jeśli defektem jest wyłącznie zbyt głęboka i wyrazista dolina łez, lekarz zaproponuje raczej kwas hialuronowy, który pozwoli odmłodzić okolice oczu. Chirurgia jest stosowana, jeśli problem kształtu powiek dolnych jest bardziej złożony – wówczas chirurg decyduje się zwykle operować pacjenta.

Zabieg plastyki dolnych powiek zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym płytkim. W początkowej fazie zabiegu chirurg wykonuje nacięcie wzdłuż naturalnego załamania powieki, żeby uzyskać dostęp do tkanek od wewnętrznej strony skóry. Następnie  usuwa nadmiar skóry, tłuszczu lub innych tkanek, które powodują opuchnięcie i worki pod oczami. W przypadku obecności worków tłuszczowych, lekarz może zdecydować się na ich usunięcie, częściowe usunięcie, albo przesunięcie w celu uzyskania naturalnego wyglądu okolic oczu. Korekta powieki dolnej może zostać uzupełniona o procedurę, której celem jest zwiększenie napięcia mięśnia okrężnego oka – oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Po zakończeniu zabiegu chirurg zwykle nakłada cienkie szwy, po których zdjęciu i zakończeniu procesu gojenia, blizny pozostają praktycznie niewidoczne.

Blefaroplastyka powiek górnych

Pacjentom zgłaszającym się do zabiegu chirurgicznego liftingu powiek górnych najczęściej przeszkadza uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością. Oczywiście nierzadko motywacją do przeprowadzenia procedury operacji powiek jest również chęć podniesienia powiek wyłącznie ze względów estetycznych. Plastyka powiek górnych polega na usunięciu wiotkiej, opadającej skóry oraz części mięśnia okrężnego oka, który zwykle jest nadmiernie rozciągnięty. Zabieg poprzedza wywiad lekarski, podobnie jak w przypadku powiek dolnych.

Efekt zabiegu blefaroplastyki

Usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry powiek dolnych oraz likwidacja lub umiejętne przesunięcie tkanki tłuszczowej wraz z poprawą napięcia mięśnia okrężnego oka zapewniają nie tylko odmłodzenie skóry pod oczami, ale rzutują na wygląd całej twarzy. Podobny efekt daje korekta powiek górnych – oko staje się bardziej otwarte i wyraziste, nadając twarzy młodzieńczy wygląd. Warto podkreślić, że blefaroplastyka powiek daje rezultaty utrzymujące się przez długi czas. W przeciwieństwie do zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy czy toksyny botulinowej, które trzeba powtarzać z określoną regularnością, zabieg plastyki w obrębie powiek dolnych gwarantuje trwałe zmiany, które widoczne są w pełni po upływie około 6-8 tygodni po zabiegu. Efekt korekty powiek utrzymuje się przez wiele lat.

Rekonwalescencja po korekcji powiek

Bezpośrednio po korekcie plastycznej powiek dolnych, w obrębie oczu utrzymuje się obrzęk, zaczerwienienia i opuchlizna. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które ustępuje jednak dość szybko. W tym okresie pacjent może się wspomagać chłodnymi kompresami oraz zaleconymi przez lekarza maściami czy innymi preparatami zmniejszającymi negatywne skutki chirurgii powiek. Po 7-10 dniach po zabiegu korekcji powiek szwy są usuwane, a po upływie dwóch tygodni na ogół można już na okolice oczu nakładać makijaż. Rekonwalescencja nie trwa więc szczególnie długo, a powrót do dobrego stanu powiek dolnych jest stosunkowo szybki.

Idealnym uzupełnieniem plastyki powiek, w niektórych przypadkach koniecznym do osiągnięcia optymalnych rezultatów i gwarantującym jeszcze bardziej spektakularne efekty jest lifting brwi (brow-lift)

Wskazania

 • opadanie powiek górnych lub dolnych,
 • nadmiar tkanki tłuszczowe w obrębie dolnej powieki,
 • zmęczenie i uczucie ciężkości powiek górnych,
 • ograniczenie pola widzenia przez opadające powieki,
 • wiotkość skóry, nadmierne rozciągnięcie mięśni wokół oczu,
 • zmęczony wygląd twarzy, który dodaje jej wieku.

Przeciwwskazania

 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • poważne schorzenia wątroby oraz nerek,
 • choroby nowotworowe,
 • infekcje oczu oraz niedawno przebyte operacje oczu,
 • ogólny zły stan zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje blefaroplastyka?

Każdy zabieg plastyki powiek górnych i dolnych przebiega nieco inaczej i zależy od problemów zidentyfikowanych przez chirurga, a także budowy fizjologicznej pacjenta, wieku i spodziewanych efektów. Rzutuje to oczywiście na ostateczne koszty związane z zabiegiem. Rząd wysokości ceny to kilka tysięcy złotych.

Czy zabieg blefaroplastyki jest refundowany przez NFZ?

Plastyka powiek należy do zabiegów estetycznych i jako taka nie jest refundowana. Korektę powiek możesz przeprowadzić jedynie prywatnie, opłacając zabieg z własnych zasobów finansowych.

Chirurgia plastyczna
Usługa
Cena

Blefaroplastyka - chirurgiczny lifting górnej powieki

5 500 zł

Blefaroplastyka - chirurgiczny lifting górnej powieki

5 500 zł

Blefaroplastyka - chirurgiczny lifting dolnej powieki

7 000 zł

Blefaroplastyka - chirurgiczny lifting dolnej powieki

7 000 zł

Blefaroplastyka + brow lift (zabieg łączony)

8 500 zł

Blefaroplastyka + brow lift (zabieg łączony)

8 500 zł

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]