Usuwanie rozstępów

opis problemu

Rozstępy stanowią problem estetyczny. Najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży, choć mogą powstawać także w związku z gwałtowną zmianą masy ciała (np. szybki przyrost lub spadek wagi). Niekiedy wiąże się je z występowaniem niektórych chorób. Główną przyczynę powstawania rozstępów stanowią geny, dlatego trudno zapobiegać ich tworzeniu. Na szczęście obecnie można skutecznie usunąć rozstępy stosując m.in. zabiegi medycyny estetycznej.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to postać zmian skórnych o charakterze blizn. Powstają wskutek wzmożonego rozciągania się skóry, a także pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Stanowią układ wrzecionowatych pasm przebiegających równolegle do osi pionowej ciała. W obrazie mikroskopowym stanowią uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za napięcie skóry i powodują, że staje się jędrna oraz elastyczna.

W fazie wzrostu rozstępy mają barwę czerwoną, w miarę upływu czasu stając się białe i ostatecznie przyjmując postać przypominających blizny pasm pomarszczonej, cienkiej tkanki o szerokości do 10 mm i długości kilku centymetrów. Mogą być zlokalizowane na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach, ale również na ramionach czy na plecach.

Jak powstają rozstępy?

Proces powstawania rozstępów przebiega dwufazowo:

 1. Faza zapalna (od 12 do 24 miesięcy),
 2. Faza zanikowa, czyli dojrzała.

W fazie zapalnej niedojrzałe rozstępy mają barwę sino-czerwoną, z utrzymującym się miejscowym stanem zapalnym, niewielkim obrzękiem oraz rozszerzeniem naczyń krwionośnych i uszkodzeniem tkanki łącznej. W fazie dojrzałej, następuje wygaszenie markerów stanu zapalnego, wyciszenie i zmiana barwy na białawą.

Przyczyny powstawania rozstępów

Przyczyną tworzenia się rozstępów są zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę. W uproszczeniu, rozstępy powstają wskutek przekroczenia granic elastyczności skóry spowodowanego zbyt szybkim i silnym rozciąganiem. Synteza włókien elastynowych i kolagenowych jest zbyt powolna, co prowadzi do powstawania rozstępów.

Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienia się m.in .:

 • predyspozycje genetyczne,
 • gwałtowny wzrost podczas okresu dojrzewania,
 • ciążę,
 • szybki przyrost masy ciała,
 • zaburzenia hormonalne (zaburzenia kortyzolu),
 • choroby przewlekłe,
 • nieodpowiednią dietę.

Jak zapobiegać rozstępom?

Skuteczna profilaktyka rozstępów w zasadzie nie istnieje. Dzieje się tak głównie dlatego, że za ich powstawanie lub nie, odpowiadają głównie predyspozycje genetyczne. Oczywiście zawsze warto wzmacniać skórę, ujędrniać ją, poprawiając krążenie krwi i limfy oraz poprawiając elastyczność tkanek za pomocą różnego rodzaju domowych sposobów na rozstępy. Masaże, kremy, żele i inne preparaty kosmetyczne mogą pomóc, jednak nawet odpowiednia pielęgnacja ciała nie gwarantuje powodzenia.

Wsparcie pacjenta

Rozstępy to problem wielu pacjentów. Powstają w wyniku różnych przyczyn i w zasadzie nie można im zapobiec. Na szczęście zwykle udaje się zmniejszyć widoczność zmian lub całkowicie je usunąć. W przypadku zauważenia rozstępów, warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednią pielęgnację, a jeśli zmiany osiągnęły już formę dojrzałą, może wskazać właściwe zabiegi na rozstępy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się rozstępów?

Jest na to kilka sposobów, a wśród nich popularna karboksyterapia. Ta metoda polega na wprowadzeniu pod skórę w określonych partiach ciała dwutlenku węgla. Obecność dwutlenku węgla wywołuje kontrolowany, miejscowy stan zapalny, który uruchamia naturalne procesy naprawcze organizmu. Zaaplikowany dwutlenek węgla nie pozostaje w organizmie, lecz transportowany jest do płuc i wydalany jako produkt wymiany gazowej.

Czy rozstępy znikają?

Niestety nie do końca. Dlatego już w pierwszej fazie ich rozwoju warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć produkty zmniejszające ich widoczność – balsamy, plastry z silikonem itp. Kiedy rozstępy znajdują się w fazie dojrzałej, najbardziej skuteczne będą profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.

WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]