opis problemu
Problem łysienia znacznie częściej obserwowany jest w przypadku mężczyzn, ale może dotykać również kobiet. Objawy łysienia widoczne są gołym okiem, a utrata włosów może mieć różną etiologię.
Przyczyny łysienia – jakie są powody wypadania włosów?
Problemów, które mogą prowadzić do łysienia jest wiele. Mogą to być choroby, w przebiegu których występuje wysoka temperatura, choroby ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca, stres, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta, w szczególności, gdy osoba postanawia całkowicie zrezygnować z jedzenia. Duże znaczenie może mieć również anemia i poród czy odstawienie środków hormonalnych o dużej zawartości estrogenów.
Przyspieszyć i nasilić proces łysienia mogą też niewłaściwe środki pielęgnujące, szczególnie jeśli są używane często (mogą znacznie osłabiać włosy). Problem może być spowodowany również chorobami owłosionej skóry głowy, w przebiegu których występuje łojotok czy stany zapalne skóry. Przyczynę problemu mogą stanowić także zaburzenia hormonalne i zaburzenia krążenia.
Nadmierne wypadanie włosów może być też konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Szczególne znaczenie dla rozwoju problemu mają farmaceutyki przeciwgrzybiczne, antykoncepcyjne, chemioterapeutyki, a także wybrane leki kardiologiczne, psychiatryczne czy przeciwzakrzepowe.
Podobnie niektóre choroby mogą albo powodować przerzedzenie włosów oraz łysienie, albo wpływają niekorzystnie na prawidłowy proces wzrostu włosa, hamując wzrost nowych włosów. Wśród nich wymienić można m.in. układowy toczeń rumieniowaty, hipokalcemię, choroby tarczycy, czy stany zapalne skórno-mięśniowe.
Rodzaje łysienia
Wyróżnia się kilka typów łysienia:
- łysienie androgenowe – występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, a jego przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na androgeny, głównie testosteron i jego pochodne. W przypadku łysienia androgenowego u panów najczęściej najpierw tworzą się zakola z jednoczesnym przerzedzeniem włosów na czubku głowy, a następnie przesuwanie linii włosów,
- łysienie telogenowe – w przypadku łysienia telogenowego następuje przejście włosów w stan spoczynku. Przyczyną pogorszenia kondycji skóry głowy i włosów są choroby, również autoimmunologiczne. Proces ten jest odwracalny – poprawa kondycji włosów następuje po wdrożeniu kuracji leczącej przyczynę utraty włosów,
- łysienie plackowate – przyczyną wypadania włosów jest stres. W przypadku łysienia plackowatego pomocne mogą okazać się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, a także poprawiające mikrokrążenie skóry głowy,
- łysienie rozlane – występuje w nerwicy i zaburzeniach hormonalnych. Zmiany chorobowe mogą powstawać przez detergenty znajdujące się w lakierach do włosów, farbach i szamponach.
Łysienie androgenowe i inne typy łysienia – jak sobie z nimi radzić?
Łysienie jest dolegliwością, którą można leczyć. Jednak podstawą działania jest diagnostyka – wykonanie badania dermatologicznego (trichoskopia). Metody leczenia muszą zostać dopasowane do wariantu łysienia, jaki występuje u danego pacjenta. Ważna jest też ocena stanu zaawansowania choroby.
Tak naprawdę, możliwości działania nie ma wyłącznie w przypadku łysienia trwałego, ponieważ w takiej sytuacji dochodzi do całkowitego uszkodzenia mieszka włosowego. W innych przypadkach zabiegi gabinetowe, takie jak np. mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczeniu łysienia androgenowego, mezoterapia igłowa, w której wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe czy mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu (leczenie substancją pozyskiwaną z krwi pacjenta), mogą okazać się bardzo skuteczne.
Wsparcie pacjenta
Leczenie łysienia w Warszawskiej klinice Estell polega na stosowaniu odpowiednich zabiegów dobranych do problemu, z jakim boryka się pacjent. Niezależnie od tego, czy stosuje się przeszczep, terapię z udziałem osocza bogatopłytkowego czy czynników wzrostu, pacjent może liczyć na wsparcie na każdym etapie kuracji, a także po jej zakończeniu.
Najczęściej zadawane pytania
W większości przypadków tak. Wyjątkiem jest łysienie całkowite, w którym doszło do całkowitego uszkodzenia mieszków włosowych.
Niekoniecznie. Wiele zależy od rodzaju łysienia. Poza przeszczepem włosów, dobre efekty przynoszą zabiegi medycyny estetycznej takie jak np. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI
Formularz kontaktowy