Zmarszczki / bruzdy

opis problemu

Zmarszczki to jeden z pierwszych oznak starzenia się skóry. Na ich rozwój wpływa wiele czynników. Skóra twarzy każdego dnia narażona jest na promieniowanie UV, czy też w zależności od pory roku np. na działanie mrozu. Z czasem początkowo drobne zmarszczki są coraz bardziej widoczne, a skóra staje się mniej elastyczna.

Jak powstają zmarszczki?

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Twarz narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak m.in. stres, wiatr, czy promieniowanie słoneczne. Pojawianie się zmarszczek na twarzy przyspiesza także palenie tytoniu czy brak odpowiedniej ochrony i codziennej pielęgnacji przeznaczonymi do tego kosmetykami. Duże znaczenie ma też picie zbyt małej ilości wody oraz nieodpowiednia dieta. Dla rozwoju bruzd i zmarszczek duże znaczenie ma następująca wraz z wiekiem utrata kolagenu i elastyny, co ma ogromny wpływ na pogorszenie elastyczności i jędrności cery. Zmniejsza się również zawartość w skórze kwasu hialuronowego, odpowiadającego za wiązanie wody oraz właściwe nawilżenie.

Różne rodzaje zmarszczek

Ze względu na przyczyny pojawiania się zmarszczek, rozróżnia się:

 • zmarszczki mimiczne – związane z ruchami mięśni twarzy. Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się zwykle między 25 a 30 rokiem życia. Najczęściej w wyniku mimiki pojawiają się zmarszczki na czole (poprzeczne linie i bruzdy, lwia zmarszczka między brwiami), zmarszczki wokół ust (zmarszczki palacza) oraz tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu,
 • zmarszczki grawitacyjne,
 • zmarszczki posłoneczne,
 • zmarszczki senne,
 • zmarszczki atroficzne (powstają w wyniku zaniku tkanek),
 • zmarszczki elastotyczne (powstają wskutek zwyrodnienia włókien elastynowych z powodu wieloletniej ekspozycji skóry twarzy i dekoltu na słońce).

Innym sposobem podziału zmarszczek jest wyróżnienie ich z uwagi na miejsce występowania:

 • kurze łapki – ich powstawaniu sprzyja mrużenie oczu,
 • zmarszczki palacza – zmarszczki mimiczne wokół ust,
 • fałdki marionetki od kącików ust w dół do brody,
 • lwia zmarszczka między brwiami,
 • zmarszczki królicze – powstają wskutek częstego marszczenia nosa
 • bruzdy nosowo-wargowe – biegną od kącików nosa do kącików ust,
 • obręcze Wenus – poprzeczne zmarszczki na szyi,
 • dolina łez – delikatna skóra pod oczami sprzyja powstawaniu linii ukośnie biegnącej od wewnętrznego kącika oka do środka policzka

Poznaj sprawdzone sposoby na zmarszczki

W usuwaniu zmarszczek wykorzystuje się wiele metod, jednak szczególnie ważna jest właściwa profilaktyka. Dopasowane do potrzeb skóry kosmetyki:

 • kremy przeciwzmarszczkowe i nawilżające,
 • preparaty zawierające przeciwutleniacze i witaminy.

Istotne jest także  właściwe nawodnienie organizmu pozwalające zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu skóry. Zmarszczki można skutecznie zlikwidować dzięki zabiegom medycyny estetycznej wspomagającym produkcję kolagenu (laseroterapia, mezoterapia) i wykorzystującym m.in. toksynę botulinową.

Wsparcie pacjenta

W przypadku zmarszczek ogromne znaczenie ma właściwa profilaktyka, czyli odpowiednie postępowanie i pielęgnacja skóry, pozwalająca utrzymać ją w doskonałej kondycji. Chcąc  świadomie dbać o skórę oraz nieco opóźnić procesy starzenia warto zasięgnąć porady od kosmetologa. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie znajdziesz odpowiednich specjalistów.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie zmarszczek i bruzd?

Rozwój zmarszczek czy bruzd przebiega różnie u różnych osób. Zdarza się, że już u osób w wieku lat 20 obserwuje się wyraźne oznaki procesu starzenia. Poza genetycznymi i hormonalnymi, na rozwój zmarszczek i bruzd wpływają również czynniki zewnętrzne –  promieniowanie UV czy brak odpowiedniej diety.

Dlaczego wokół oczu znajduje się wiele zmarszczek?

Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna, dlatego narażona jest na przebarwienia i odznacza się niskim poziomem nawilżenia. Wszystko to sprzyja przyspieszeniu procesu starzenia się skóry w tym miejscu i powstawaniu wielu zmarszczek wokół oczu.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]