Blizny

opis problemu

Blizny mogą powstawać z różnych powodów. Najczęściej są one śladem nieprzyjemnych sytuacji i wypadków. Niestety, nie wszystkie blizny mogą zregenerować się samodzielnie. Ten problem dotyczy również Ciebie? Sprawdź, w jaki sposób możesz pozbyć się blizn skutecznie.

Jak powstają blizny, jakie rodzaje wyróżniamy oraz jak je leczyć?

Blizny to charakterystyczne zmiany na skórze, które powstają w efekcie uszkodzenia ciągłości powierzchni skóry. Małe skaleczenia zazwyczaj nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Jednak gdy rana była większa, gdy doszło do dużego oparzenia powierzchni skóry lub ze względu na stan zdrowia konieczne było wykonanie zabiegu chirurgicznego – wówczas w miejscu tym powstaje blizna.

Blizny powstają w końcowym etapie gojenia. Początkowo, tuż po zdarzeniu, które narusza istotnie ciągłość skóry powstaje rana. Pierwszym etapem gojenia jest tworzenie skrzepu, a następnie tworzy się strup. Gdy ten odpadnie tworzy się blizna świeża, czyli włóknista tkanka łączna, na której powierzchni znajduje się nabłonek. W kolejnych miesiącach miejsce blizny stale zmienia się, a po upływie około roku przyjmuje już w zasadzie dojrzała formę, czyli tzw. bliznę dojrzałą.

W praktyce sposób leczenia blizn w dużym stopniu zależy od ich wielkości czy rodzaju. W praktyce wyróżnia się: blizny zwykłe, przerostowe, potrądzikowe, atroficzne, pooperacyjne oraz keloidy. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta stosować można następujące metody leczenia blizn: Alma Harmony, Icoone, Laser CO2, laser tulowy, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, Dermapen, CGF, Morpheus, Venusian.

Wsparcie pacjenta

Proces gojenia blizn można odpowiednio wspomagać już od pierwszych chwil jej pojawienia się na skórze. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji u lekarza, który oceni stan gojenia rany oraz wskaże możliwości pielęgnacji. Jest to o tyle ważne, że stosowanie odpowiednio dobranych preparatów może istotnie wpłynąć na jej finalny wygląd.

FAQ

Blizny – jak się ich pozbyć?

W zasadzie nie ma jednej słusznej metody. Jeśli temat blizn dotyczy także Ciebie, to najlepszym rozwiązaniem jest pomoc lekarza. Sposób leczenia zależy od przyczyny powstania blizny. Inaczej leczy się blizny pooperacyjne, a inaczej te, które powstały na skutek poparzenia.

Czy domowymi sposobami można usunąć blizny?

Usuwanie blizn to temat bardzo rozległy. Wszystko zależy od wielkości, umiejscowienia. Niektórych blizn nie da się wyeliminować wyłącznie domowymi sposobami, konieczna będzie interwencja lekarza.

STARZENIE SIĘ SKÓRY – JAK JE LECZYĆ?

Dbanie o kondycję skóry jest bardzo ważne właściwe odżywianie, tryb życia, a także rodzaj kosmetyków, jakie stosowane są na co dzień. Jeśli zmiany są duże skorzystać można z licznych zabiegów medycyny estetycznej, które doskonale poprawiają kondycję skóry.

W zwalczaniu problemu starzenia się skóry ogromne znaczenie odgrywa profilaktyka. Doskonałym rozwiązaniem są zabiegi pielęgnacyjne, takie jak np. Geneo, Intraceuticals lub Silkpeel, które pozwalają rewelacyjnie nawilżyć i oczyścić skórę.

Wsparcie pacjenta

Wykonanie zabiegów poprawiających kondycję skóry to dopiero pierwszy etap działania. Aby efekty zabiegów utrzymywały się jak najdłużej należy dbać o skórę zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Bardzo ważne jest tutaj skorzystanie z porady specjalisty, który zarekomenduje indywidualnie dopasowane metody działania, uwzględniające potrzeby danego pacjenta.

 

Najczęściej zadawane pytania

Co ma wpływ na starzenie się skóry?

Trzeba pamiętać, że starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym. Jednak można opóźnić jego postępowanie dbając o zdrowe odżywianie, kondycję skóry, jej prawidłowe nawilżenie. Pamiętaj, że palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu mogą wpływać negatywnie na kondycję i wygląd skóry.

Jak zapobiegać starzeniu skóry?

Starzenie się skóry można spowolnić odpowiednio o nią dbając. Metod jest wiele, warto skorzystać z tych, które dopasowane są do rodzaju cery i jej potrzeb. Ważne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, używanie kremów z filtrem, właściwa dieta oraz wybór właściwych kosmetyków.

Jakie zabiegi pomogą zahamować proces starzenia się skóry?

Zabiegów, które pomagają zahamować proces starzenia się skóry jest wiele, w tym mezoterapia, zaffiro oraz wiele innych. Jeśli nie wiesz, jakie zabiegi będą dla Ciebie odpowiednie to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarza, który pomoże optymalnie dobrać rodzaj zabiegów.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]
    [rozwiń]
    [rozwiń]