BLIZNY NA TWARZY – W JAKI SPOSÓB JE USUWAĆ?

opis problemu

Obok przebarwień, blizny to jeden z najczęściej występujących defektów na skórze twarzy. Powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej z powodu chorób, ale także wypadków. Choć wykazują zdolność do regeneracji, to jednak nie wszystkie ustępują samoistnie. 

Jak powstają blizny na twarzy?

Blizny powstają w efekcie przerwania ciągłości skóry. W procesie gojenia się rany, po jej zrośnięciu, dochodzi do produkcji tkanki łącznej włóknistej, która wypełnia przerwy powstałe w skórze właściwej. Blizny nie mają prawidłowej budowy skóry i pozbawione są naskórka. Ich powstawanie może trwać nawet kilka lat. Blizny na twarzy to najczęściej zmiany trądzikowe oraz po ospie, choć oczywiście przyczyn powstawania blizn na twarzy jest być znacznie więcej.

Jakie rodzaje blizn wyróżniamy?

W zależności od przyjętego sposobu podziału można wyróżnić kilka rodzajów blizn. Przyjmując klasyfikację ze względu na wygląd zmiany, wyróżniamy:

  • blizny przerostowe – rozrastają się nadmiernie w obrębie uszkodzenia. Mają postać zgrubiałego i wypukłego zaczerwienienia,
  • blizny zanikowe (atroficzne) – powstają na skutek rozpadu kolagenu. Mają okrągły kształt i są wklęsłe (np. blizny po trądziku i ospie wietrznej),
  • keloidy (bliznowce) – mają postać zgrubiałych, włóknistych i czerwonych lub fioletowych blizn. Wykazują skłonność do nawrotów i nie znikają samoistnie.

Z kolei dzieląc zmiany skórne ze względu na czas powstawania blizn, rozróżniamy blizny:

  • niedojrzałe, we wczesnym stadium tworzenia, lekko wypukłe i czerwone. Mogą nawet pobolewać i powodować świąd,
  • dojrzałe – prawidłowe blizny dojrzałe są elastyczne, miękkie i jasne.

Podział ze względu na pochodzenie. Wyróżnia się blizny:

  • po operacjach – stanowią konsekwencje operacji chirurgicznych i zabiegów medycznych. Blizny na twarzy powstają najczęściej po operacjach plastycznych,
  • po oparzeniach – zwykle są bolesne i mają często czerwoną barwę. Zmniejszenie widoczności blizn pooparzeniowych jest trudne, zwłaszcza że najczęściej są rozległe,
  • po trądziku – blizny potrądzikowe mają najczęściej charakter zanikowy, jednak niekiedy regeneracja skóry trwa bardzo długo,
  • pourazowe – najczęściej występują u osób, które uprawiają sport i u dzieci.

Usuwanie blizn

Sposób usuwania blizn zależy od ich rodzaju i wielkości. Klinika Estell w Warszawie proponuje wiele sposobów zmniejszania widoczności zmian skórnych oraz metod usuwania blizn. Pacjenci mogą skorzystać z laserowego usuwania blizn na twarzy i ciele (Laser CO2, laser tulowy), ale także pozbyć się tych nieestetycznych znamion innymi skutecznymi sposobami usuwania blizn: laserowa platforma do redukcji rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele, drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu, mikroigłowa fala radiowa, karboksyterapia. Większość polecanych zabiegów polega na pobudzeniu skóry do regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych. W efekcie blizny stają się mniej widoczne i szpecące.

Wsparcie pacjenta

Proces gojenia można wspomagać odpowiednią pielęgnacją. W przypadku świeżych blizn ważne jest właściwe nawilżenie skóry. Stare blizny są trudniejsze do usunięcia domowymi sposobami oraz przy użyciu mało inwazyjnych środków. Dlatego najlepiej w przypadku blizn jest udać się na konsultację u lekarza, który oceni stan zmiany oraz zaleci właściwą pielęgnację blizny i wskaże zabiegi, które pozwolą całkowicie pozbyć się zmian.

Najczęściej zadawane pytania

Jak usunąć blizny na twarzy?

Nie istnieje jeden słuszny sposób leczenia. Sposoby usuwania blizn na twarzy są różne i zależą w dużym stopniu od przyczyn pojawienia się zmian. Inaczej leczy się blizny pooperacyjne, a inaczej trudne do usunięcia blizny po oparzeniach.

Co pomaga na blizny na twarzy?

Delikatna skóra twarzy sprzyja powstawaniu blizn. Pomocne w redukcji zmian mogą okazać się: właściwa pielęgnacja już w trakcie gojenia się rany, a także preparaty silikonowe. Niektórych zmian nie da się wyeliminować wyłącznie domowymi sposobami na blizny – tu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]