Kwas hialuronowy – jakie zabiegi wykonujemy z jego użyciem?

4 min
29/10/2019

Jednym z popularnych związków organicznych, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie jest kwas hialuronowy. Odpowiada on m.in. za wiązanie cząsteczek wody i jest niezbędny do zachowania elastyczności skóry. Związek ten ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii. Każda z nas powinna więc zaopatrzyć się w krem z jego zawartością. Jednak substancja ta zastosowana powierzchownie nie wnika w głąb skóry. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego kwasu, warto zdecydować się na zabiegi z jego użyciem. Poznaj te najpopularniejsze i dowiedz się więcej o właściwościach kwasu hialuronowego!

Czym jest kwas hialuronowy i gdzie występuje? 

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w ludzkim ciele substancja – człowiek o masie 70 kilogramów ma w organizmie około 15 gramów takiego związku. Każdy z nas codziennie traci około 5 gramów kwasu hialuronowego, który jest wciąż zastępowany przez nowo zsyntezowane cząsteczki. Pod względem biologicznym jest to polisacharyd, który należy do grupy glikozaminoglikanów.

Zgromadzony jest w największych ilościach w tkance łącznej, ciele szklistym oka, płucach, mózgu, nerkach, tkance mięśniowej, chrząstkach i mazi stawowej. Kwas hialuronowy występuje też w ścianach naczyń krwionośnych, którym zapewnia elastyczność. Odpowiada m.in. za zachowanie lepkości, amortyzuje tarcie między stawami i wspomaga transport składników odżywczych do elementów chrzęstnych. Ponadto bierze on udział m.in. w procesie owulacji – jest niezbędny podczas zapłodnienia, ma właściwości przeciwzapalne.

Kwas hialuronowy – właściwości 

Najwięcej kwasu hialuronowego w postaci soli sodowej (hialuronian sodu, hyaluronic acid) znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych skóry. Związek ten przede wszystkim odpowiada za nasz wygląd – zapewnia skórze elastyczność i jędrność, gwarantuje nawilżenie oraz napięcie tkanek. Szczególnie istotne w kontekście urody jest jego silne działanie nawilżające. Związek ten wykazuje niezwykłe właściwości wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu absorbuje nawet ok. 250 cząsteczek wody. Wykazuje także działanie pobudzające produkcję elastyny i kolagenu, a także chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Ponieważ jest on niezbędny dla funkcjonowania skóry, poprzez poprawę jej kondycji chroni ją także przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej 

Kwas hialuronowy wyizolowano z organizmu człowieka już w latach 30. XX wieku. Początkowo stosowano go jedynie w weterynarii, ale już w latach 60. znalazł zastosowanie w okulistyce, a później w reumatologii, ortopedii, laryngologii i chirurgii. W medycynie estetycznej zaczęto go wykorzystywać dopiero pod koniec XX wieku jako skuteczny i bezpieczny wypełniacz. Szybko jednak zyskał ogromne uznanie. Jest naturalnym związkiem, dlatego też wykazuje wysoką biokompatybilność z tkankami. Można stosować go zarówno zewnętrznie, jak i dotkankowo.

Substancja ta występuje w formie nieusieciowanej, częściowo usieciowanej i usieciowanej. Pierwsza z wymienionych cechuje się niską stabilnością. Oznacza to, że po podaniu do skóry bardzo szybko ulega rozkładowi. Zabieg z wykorzystaniem takiego rodzaju kwasu może służyć do rewitalizacji i nawilżania skóry. Z kolei związek usieciowany, czyli zagęszczony poprzez połączenie jego fragmentów to doskonały materiał wypełniający i redukujący wiele niedoskonałości. Można nim też modelować wybrane partie twarzy i ciała.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Elastyna, kolagen i kwas hialuronowy to główne składniki skóry. Niestety zdolność do ich syntezy spada wraz z wiekiem.

Pojedyncza cząsteczka kwasu hialuronowego ma stosunkowo dużą objętość. Tym samym związek ten po zastosowaniu zewnętrznym nie jest w stanie przenikać do głębszych warstw skóry. Jednak kosmetyki z kwasem hialuronowym warto stosować ze względu na jego doskonałe właściwości nawilżające.

Każda partia ciała, a szczególnie skóra twarzy, potrzebuje systematycznej (codziennej!) pielęgnacji, której podstawą jest duża ilość wody. Jest ona istotna dla wszystkich warstw skóry, a także bariery hydrolipidowej. Nie bez powodu jest on więc składnikiem preparatów anti-age. Prawdą jest jednak, że powinny po niego sięgać osoby w każdym wieku, nie tylko, gdy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nadaje się doskonale do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, tłustej czy trądzikowej – jednym słowem, każdej!

Jak działa kwas hialuronowy na twarz i ciało po podaniu do tkanek? 

Osoby, które chcą odżywić, zagęścić i nawodnić skórę, mają do dyspozycji estetyczne zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Związek ten jest jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych stosowanych jako wypełniacz tkankowy, ale możliwość uzupełnienia ubytków czy wypełnienia nierówności to nie wszystkie efekty takiego zabiegu.

Modelowany obszar pod wpływem kwasu naturalnego pochodzenia jest jednocześnie stymulowany. Po zastosowaniu na twarz, poza efektem głębokiego nawilżenia skóry zyskujemy również promienny wygląd i większe napięcie tkanek. Skórę trudniej przesuszyć, jest też odporniejsza, a tym samym mniej podatna na podrażnienia. Co ważne, kwas hialuronowy stosowany w każdej formie wciąż pozostaje substancją naturalną – jest bezpieczny i nie uczula, a dodatkowo stymuluje skórę do odnowy i poprawia jej ogólną kondycję.

Zabiegi kwasem hialuronowym – jakie najczęściej wykonujemy?

W medycynie regeneracyjnej i estetycznej kwas hialuronowy jest jedną z najczęściej używanych substancji. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów z jego zastosowaniem można wymienić:

Korekta nosa za pomocą preparatów zawierających kwas hialuronowy

Ostrzykiwanie specjalistycznymi wypełniaczami tkankowymi jest coraz bardziej popularną metodą korekcji nosa. W trakcie takiego zabiegu można m.in. poprawić krzywizny i ubytki w kształcie tkanek, zminimalizować nierówności grzbietu i garbek, a także poprawić symetrię. W większości przypadków efekty zabiegu z kwasem hialuronowym uzyskuje się już podczas jednorazowej procedury, ale czasem konieczne bywa powtórzenie w celu dokonania ewentualnych poprawek. Co ważne, jest to zabieg mało inwazyjny i bezpieczny, za to pozwalający na uzyskanie znakomitych, naturalnie wyglądających rezultatów.

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym 

Jednym z najpopularniejszych zabiegów służących poprawie wyglądu jest powiększanie ust. Wykonany przez lekarza zabieg pozwala nam m.in. powiększyć wąskie wargi, uwypuklić je, a także zminimalizować widoczne dysproporcje czy asymetrię. Usta przez długi czas po zabiegu pozostają jędrne i nawilżone, a ponadto zyskują kobiecy, pociągający wygląd. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Po tym czasie śmiało możemy powtórzyć zabieg i wciąż cieszyć się pięknymi ustami.

Wypełnianie zmarszczek i głębokich bruzd

Dużym zainteresowaniem pacjentów Warszawskiej kliniki Estell cieszy się także wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – zarówno na twarzy, jak i na szyi, dekolcie czy grzbietach rąk. Zabieg jest bezbolesny (lekarz wykonuje jedynie niewielkie nakłucie), ale od razu daje widoczne, naturalne efekty. Skóra staje się nawilżona, jędrna i napięta, a zmarszczki są wygładzone. Podczas krótkiej procedury można pozbyć się defektów, które zaburzają estetykę wyglądu, w tym głębszych nierówności, np. bruzd nosowo-wargowych, tzw. lwiej zmarszczki na czole, czy doliny łez, przez którą twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Wypełnienie zmarszczek tą metodą daje wyraźne, ale też naturalne rezultaty – bez efektu sztucznej maski. Co ważne, zabieg wypełniania zmarszczek można bez obaw powtarzać.

Modelowania twarzy i poprawa jej estetyki 

Usieciowany kwas hialuronowy działa jak podpora dla tkanek. Stosując odpowiednio gęsty i stabilny preparat można nie tylko redukować niedoskonałości i oznaki starzenia, ale też nieco zmieniać ryzy. Modelowanie, inaczej wolumetria, to popularny zabieg medycyny estetycznej, na który decydują się osoby w różnym wieku. Wskazaniami do wykonania takiego zabiegu są zaburzenia owalu twarzy, np. opadające policzki i powieki, słabo zarysowane kości jarzmowe, mało wydatna linia żuchwy czy wklęśnięte okolice skroni.

Pozornie drobne zmiany, jakie możesz osiągnąć za pomocą zabiegów z udziałem kwasu hialuronowego, w rzeczywistości dają spektakularne efekty. Jeśli chcesz pozbyć się konkretnych kompleksów lub poprawić ogólną kondycję skóry, zachęcamy do konsultacji w Klinice Estell w Warszawie.

Źródła:

http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/index.pdf

http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/sites/8/2016/05/201402_Farmacja_004.pdf