Naczyniak na skórze – jak się go pozbyć?

2 min
24/02/2020
[ssba-buttons]

Naczyniaki to niezłośliwe zmiany skórne, które powstają na skutek proliferacji (rozrostu) naczyń krwionośnych. Choć w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią one problemu zdrowotnego, to jednak czasem zaburzają estetykę wyglądu. Na szczęście możliwe jest szybkie, bezpieczne i bezbolesne usuwanie naczyniaków – pozwalają na to nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Naczyniak to niezłośliwy nowotwór, który powstaje na skutek rozrostu naczyń krwionośnych, a konkretniej – komórek wyściełających ich ściany. Naczyniaki dość często pojawiają się u niemowląt i w większości przypadków nie wymagają leczenia. Zwykle zanikają one samoistnie przed ukończeniem 10.-12. roku życia. Naczyniak u dorosłych również jednak nie jest czymś rzadko spotykanym. Jeżeli jest zlokalizowany w widocznym miejscu albo rozrasta się do sporych rozmiarów, trzeba go usunąć.

Naczyniak na skórze – rodzaje

Wyróżnia się kilka głównych rodzajów naczyniaków, m.in.:

  • Naczyniaki powierzchowne – występują u około 10% niemowląt, częściej u dziewczynek niż u chłopców. Są zazwyczaj zlokalizowane powierzchniowo w obrębie skóry szyi i głowy. Przyjmują postać lekko wypukłych punkcików o czerwonym lub niebieskawym odcieniu i średnicy 1-3 mm. Z biegiem czasu zanikają, pozostawiając jednak delikatne blizny, przebarwienia lub teleangiektazje.
  • Naczyniaki starcze – zwane również punktami lub naczyniakami rubinowymi, występują u osób dorosłych. Zazwyczaj pojawiają się około 30.-40. roku życia, a ich liczba na całym ciele wzrasta wraz z wiekiem. Mają średnicę od jednego do kilku milimetrów i najczęściej są zlokalizowane na tułowiu i kończynach. Zwykle przybierają intensywną rubinową barwę. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, ale warto je usuwać ze względów kosmetycznych.

Większe naczyniaki – zarówno u dzieci, jak i dorosłych – występują rzadko. U dzieci czasami diagnozowany jest naczyniak jamisty, który nie zanika z wiekiem i może być jednym z objawów zespołu Sturge’a-Webera. Bardzo duży naczyniak u dorosłych może dawać powikłania w postaci zespołu krzepnięcia wewnątrznaczyniowego. Diagnostyka naczyniaków nie przysparza kłopotów – lekarz dermatolog lub specjalista medycyny estetycznej jest w stanie rozpoznać typ zmiany już podczas badania wzrokowego.

Naczyniak – jak można go usunąć?

Usuwanie naczyniaków z wykorzystaniem najnowocześniejszych, mało inwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta technologii oferujemy pacjentom w naszej klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie. Jeden z zabiegów obejmuje użycie laserowej platformy do redukcji rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele, wyposażonej w głowicę neodymowo-yagową. Emituje ona energię, która jest wchłaniana przez znajdujący się w czerwonych krwinkach barwnik. Pod wpływem ciepła ze ścianek rozrośniętych naczyń wyparowuje woda, z biegiem czasu zapadają się i są wchłaniane przez organizm. Co ważne, głowica laserowej platformy do redukcji rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele pozwala na wykonanie zabiegu w krótkim czasie. Posiada także innowacyjny system chłodzenia naskórka – chroni on przed poparzeniami i niweluje dolegliwości bólowe.

Usuwanie naczyniaków rubinowych można przeprowadzić także przy użyciu urządzenia, które wytwarza i wykorzystuje mikrowiązki plazmy, czyli zjonizowanego gazu posiadającego taką samą zawartość ładunków ujemnych i dodatnich. Skierowana w ściśle określoną partię skóry plazma – bez uszkodzeń jej głębszych warstw – obkurcza naskórek, co prowadzi do usunięcia zmiany. Zabieg jest bezinwazyjny, bardzo precyzyjny i komfortowy – nie boli ani nie wyłącza na dłużej z codziennych aktywności. Bardzo dobre efekty estetyczne uzyskuje się już po jednym zabiegu, ale z reguły należy go powtórzyć.

Naczyniak – choć niegroźny dla zdrowia – może wyglądać nieestetycznie, a co za tym idzie –  powodować kompleksy i zaniżać samoocenę. Dlatego warto zgłosić się do specjalistów i dowiedzieć się, jak skutecznie i bezpiecznie go usunąć.

Źródła:
http://www.cancersurgery.pl/pdf/200901a01.pdf