Nie podoba Ci się Twój uśmiech? Zmień go na nowy w jeden dzień!

3 min
01/03/2018

Już za kilka tygodni rozpocznie się czas ślubów, komunii i przyjęć towarzyskich. Jeśli masz zastrzeżenia do wyglądu swoich zębów, chcesz mieć ładny uśmiech, zachwycić nim rodzinę i znajomych, warto skorzystać z usług stomatologii estetycznej. Licówki, wybielanie laserowe, implanty lub inne zabiegi zapewnią hollywoodzki uśmiech nawet w jeden dzień! Dowiedz się, co to jest stomatologia estetyczna.

Stomatologia estetyczna wykorzystuje doświadczenia wielu dziedzin stomatologii, aby przywrócić pacjentowi piękny uśmiech. – Jest wiele sposobów na poprawę wyglądu zębów. Wszystko zależy od konkretnego problemu, z jakim mamy do czynienia, ale najczęściej wykonujemy licówki, korony, implanty oraz poprawiamy kolor i kształt zębów – mówi lekarz stomatolog Aneta Próba-Jarmuszewska z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. –  Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, ułatwia nawiązywanie relacji, ale nie zapominajmy, że oznacza także zdrowie. Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny, który może negatywnie wpływać np. na układ pokarmowy – podkreśla specjalistka.

Jak mieć ładny uśmiech?

Pierwszym krokiem do zmiany uśmiechu jest wizyta konsultacyjna u lekarza stomatologa. W czasie takiego spotkania specjalista będzie chciał poznać oczekiwania pacjenta, oceni także pod względem medycznym stan jego uzębienia. Na tej podstawie zdecyduje, jakie zabiegi będą najkorzystniejsze, opisze ich przebieg i przedstawi harmonogram ich wykonania. Należy pamiętać o sprawdzeniu jakości i bezpieczeństwa oferowanych zabiegów.  Najlepiej korzystać z usług renomowanych klinik, w których pracują doświadczeni lekarzy stomatolodzy.

Co zrobić, aby mieć piękny uśmiech w jeden dzień?

Ładny uśmiech czasem wymaga tylko wybielenia zębów. Stomatologia estetyczna oferuje dziś szereg zabiegów, które można wykonać w 1 dzień. Jednym z nich jest wybielanie laserowe, które jest szybkie, bezpieczne i nie daje efektu nadwrażliwości zębów. Wykonuje się je podczas jednej wizyty, a na zabieg składają się 3 procedury wykonywane co 10 minut. W efekcie, po spędzeniu na fotelu zaledwie godziny pacjent wychodzi z wybielonymi zębami i nowym, zdrowym, pięknym uśmiechem.

Jeżeli jest konieczna zmiana kształtu zębów, lekarz zaproponuje licówki kompozytowe lub porcelanowe. Wybór zależy od stanu uzębienia i od tego, jak dużych zmian trzeba dokonać. Jeżeli zęby nie są mocno przebarwione i wymagają niewielkich korekt, wtedy można wybrać licówki kompozytowe, które wykonuje się podczas jednej wizyty. Jeżeli jednak zęby są bardzo przebarwione, były leczone kanałowo lub ukruszone, wówczas najlepszym wyborem będą licówki porcelanowe. Ten zabieg wymaga co prawda dwóch wizyt, ale po maksymalnie dwóch tygodniach pacjent wychodzi z gabinetu z nowym, olśniewającym uśmiechem. Podczas pierwszego spotkania zęby są szlifowane i pobiera się wycisk. Podczas drugiej wizyty lekarz zakłada już gotowe, dopasowane do naszych potrzeb licówki porcelanowe.

Piękny uśmiech – szybki efekt w jeden dzień czy pełna metamorfoza?

– Szybkich zmian oczekują najczęściej pacjenci, którzy mają w planach ważne uroczystości takie jak np. ślub. Dużo częściej zgłaszają się jednak osoby, które wymagają całościowej metamorfozy, łącznie z odtworzeniem funkcji narządu żucia. To może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – mówi lek. stom. Aneta Próba-Jarmuszewska.

Dzięki systematycznemu rozwojowi stomatologia estetyczna potrafi naprawić największe problemy uzębienia, dokonując niemal cudów. Najpierw leczy się zęby, potem uzupełnia ich braki, a na końcu oczywiście zapewnia estetykę uśmiechu.

Licówki to jednak nie wszystko. Największym wyzwaniem w trosce o to, aby przywrócić ładny uśmiech, są uzupełnienia brakujących zębów, szczególnie gdy jest ich kilka, ale dziś nie stanowi to już problemu. Jeżeli chcemy zmienić kształt i wielkość zębów lub uzupełnić utracone tkanki zęba, lekarz zastosuje korony. Po całkowitym usunięciu zęba specjaliści zdecydowanie zalecają implanty. Wbrew wielu opiniom ich wszczepienie nie jest dziś już skomplikowaną procedurą i można ją realizować nawet wtedy, gdy ząb usunięto wiele lat temu i doszło do zaniku kości. – Systemy implantologiczne (Astra, Straumann) oraz biomateriały do regeneracji kostnej, które stosujemy, pozwalają na osiągniecie doskonałej estetyki zębów, integrację implantu z kością. Zapobiega to patologicznym zmianom kości i przyzębia oraz nie wymaga naruszania sąsiednich, zdrowych zębów – podkreśla lek. stom. Aneta Próba-Jarmuszewska.

Metamorfoza bez implantów może trwać zaledwie 3 tygodnie. Jeżeli przeprowadzamy ją z użyciem implantów, wtedy ten czas wydłuży się do kilku miesięcy, w zależności od ich liczby i czasu niezbędnego do integracji wszczepu z kością. Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że implanty są wszczepiane na całe życie. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, pacjent zgłasza się jedynie na wizyty kontrolne. Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu, co gwarantuje pacjentom komfort i brak bólu. Pacjenci nie muszą także planować dodatkowego urlopu czy zwolnienia na czas rekonwalescencji.

Piękny uśmiech – jakie jeszcze korzyści oferuje stomatologia estetyczna?

Korzyści jest wiele. Począwszy od tych związanych z wyglądem, na zdrowiu kończąc. Przede wszystkim dzięki stomatologii estetycznej nie musimy godzić się z tym, co nam przeszkadza w wyglądzie naszych zębów. Możemy mieć piękny uśmiech tu i teraz niemal na zawołanie. Jest to bardzo istotne dla naszego samopoczucia i wysokiej samooceny. Jeśli zaakceptujemy siebie, będziemy łatwiej nawiązywać relacje i zjednywać sobie ludzi.

Innym ważnym powodem jest zdrowie. – Dla mnie osobiście w stomatologii estetycznej, oprócz ładnego uśmiechu, najważniejsze jest odtworzenie funkcji narządu żucia pacjenta –mówi lek. stom. Aneta Próba-Jarmuszewska. – Braki w uzębieniu mogą być przyczyną wielu poważnych dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego i układu pokarmowego. Dlatego zawsze zalecam pacjentom jak najszybsze uzupełnienie ubytku implantem. Cieszy mnie fakt, że zdrowie idzie dzisiaj w parze z pięknym wyglądem – podkreśla.

Dodatkową zaletą stosowanych dziś zabiegów stomatologii estetycznej jest fakt, że dzięki rozwojowi tego obszaru medycyny korzysta się z materiałów, narzędzi i sprzętu gwarantującego niemal nieograniczone możliwości realizowania potrzeb pacjentów. Co więcej, zapewniają one naturalny wygląd zębów, który nie zdradza przebytych zabiegów.