Rogowacenie okołomieszkowe – zabiegi kosmetyczne, które mogą pomóc

3 min
02/04/2021

Rogowacenie okołomieszkowe to zaburzenie dermatologiczne, które co prawda nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale negatywnie wpływa na estetykę skóry. Borykają się z nim zarówno dorośli, jak i młodzież. Leczeniem rogowacenia przymieszkowego zajmuje się specjalista dermatolog, ale pomóc mogą również profesjonalne zabiegi kosmetyczne, np. peeling chemiczny oraz mikrodermabrazja.

Z tekstu dowiesz się:

Rogowacenie okołomieszkowe to dość często występujące zaburzenie dermatologiczne. Polega ono na nadmiernym rogowaceniu skóry, przez co w jej obrębie tworzą się niewielkie czopy rogowe. Skóra traci estetyczny wygląd, jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Najczęściej występuje rogowacenie mieszkowe na nogach (głównie na udach) i zewnętrznych powierzchniach ramion, ale tak naprawdę zmiany mogą być zlokalizowane na każdej części ciała.

Rogowacenie mieszków włosowych występuje zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Jednoznaczna przyczyna tworzenia się tego typu zmian skórnych nie jest znana. Przypuszcza się, że mogą one mieć podłoże genetyczne. Niekiedy zaburzenie współistnieje z innymi chorobami dermatologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry czy tzw. rybią łuską. Rogowacenie przymieszkowe często nasila się zimą, gdy przebywamy w suchych, dogrzewanych pomieszczeniach. Bywa ono także obserwowane u pacjentów stosujących niektóre leki (np. glikokortykoidy) oraz u osób, w których diecie występuje niedobór tłuszczów.

Rogowacenie mieszków włosowych – jak z tym walczyć?

Diagnostyka rogowacenia mieszków włosowych w zdecydowanej większości przypadków nie sprawia dermatologom żadnych problemów. Wystarczą do tego badanie wzrokowe i zlokalizowanie na skórze niewielkich szarych czopów z czerwoną obwódką w typowych okolicach, a także badanie palpacyjne i stwierdzenie szorstkości skóry. Biopsję skóry wykonuje się w tym celu bardzo rzadko.

Leczenie zaburzenia zazwyczaj rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiednich zasad pielęgnacji – skórę zaleca się myć delikatnymi środkami bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników czy alkoholu, dodatkowo należy pamiętać o jej regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu przy pomocy emolientów. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, dermatolog może zalecić stosowanie bardziej specjalistycznych środków działających miejscowo, zawierających np. mocznik, kwas mlekowy czy kwas salicylowy, a czasem również retinoidy.

Rogowacenie okołomieszkowe – zabiegi kosmetyczne

W walce z rogowaceniem mieszków włosowych skuteczne są również różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, m.in. peelingi chemiczne. Polegają one na nałożeniu na skórę substancji o właściwościach złuszczających, najczęściej kwasu (np. glikolowego, azelainowego, migdałowego, salicylowego lub mlekowego). Kwasy złuszczają martwe warstwy skóry na określoną głębokość, co z jednej strony wygładza ją, a z drugiej pobudza do naturalnych procesów regeneracji i odbudowy.

Peelingi chemiczne w medycynie estetycznej są stosowane w przeróżnych przypadkach. Pozwalają one na dogłębne oczyszczenie cery, wyrównanie kolorytu skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, zwężenie rozszerzonych porów, a także redukcję blizn i przebarwień. Co ważne, kwasy można stosować nie tylko na twarz, ale także na dekolt, plecy, a nawet uda i ramiona, czyli na obszary najczęściej atakowane przez rogowacenie okołomieszkowe.

Rogowacenie mieszkowe – laser nie jest jedynym wyjściem!

Jedną z opcji leczniczych rogowacenia okołomieszkowego jest wykorzystanie laserów. Choć są to zabiegi skuteczne, to jednak lista ewentualnych przeciwwskazań do ich wykonywania jest dość długa, a dodatkowo trzeba się liczyć z dłuższym okresem wzmożonej pielęgnacji skóry. O wiele mniej wymagająca w tym zakresie jest jednak mikrodermabrazja. Zabieg ten polega na mechanicznym starciu warstwy rogowej naskórka, a wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową, korundową lub wodno-tlenową. Wykorzystując różne technologie i zjawiska fizyczne, głowice te przesuwa się po skórze, usuwając warstwy martwego naskórka, a w przypadku rogowacenia okołomieszkowego – także zrogowaciałe czopy skórne. Skóra staje się gładka, miękka i przyjemna w dotyku.

Cały zabieg mikrodermabrazji trwa od 30 do 45 minut. Nie jest on bolesny – pacjent może jedynie odczuwać delikatne zasysanie skóry oraz ścieranie. Dobre efekty przynosi zazwyczaj już jeden zabieg, choć ich konkretna liczba jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej zaleca się wykonanie serii około 2-4 zabiegów w tygodniowych odstępach.

W naszej klinice ESTELL w Warszawie oferujemy różnego rodzaju zabiegi, które pomogą się uporać z rogowaceniem okołomieszkowym. Wykonujemy peelingi chemiczne Sesderma, dysponujemy nowoczesnymi laserami, w naszej ofercie znajdują się też zabiegi mikrodermabrazji. Zachęcamy do kontaktu – nasi specjaliści dobiorą zabieg najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta!