Trądzik w ciąży: jak z nim walczyć przed porodem i po nim?

3 min
19/07/2022

Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Bardzo często pojawia się on również u kobiet w ciąży. Leczenie trądziku w ciąży jest trudne, bo czas oczekiwania na dziecko wyklucza stosowanie wielu kosmetyków i leków, a także nie pozwala na wykonywanie większości zabiegów medycyny estetycznej. Dlatego też dopuszczalne sposoby na trądzik w ciąży obejmują zazwyczaj odpowiednią pielęgnację skóry, a bardziej intensywną terapię rozpoczyna się po porodzie i zakończeniu okresu karmienia.

Z tekstu dowiesz się:

Trądzik to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób dermatologicznych na świecie. Jest to przewlekła choroba skóry, która objawia się występowaniem w jej obrębie zmian niezapalnych (zaskórniki) oraz zapalnych (krostki, grudki, guzki – często z ropną zawartością). Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na twarzy, mogą się również rozwinąć na szyi, dekolcie, plecach oraz ramionach. Mają różne nasilenie – od niewielkich zaskórników, które znikają bez śladu, aż po duże ropne guzki pozostawiające po sobie szpecące blizny.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój i nasilanie się trądziku – począwszy od zmian hormonalnych zachodzących w organizmach osób w okresie dojrzewania, przez nieprawidłową pielęgnację skóry, zaburzenia pracy gruczołów łojowych aż po przewlekły stres oraz niewłaściwą dietę. Błędne jest jednak myślenie, że trądzik to choroba wyłącznie nastolatków – bardzo często spotykany jest także trądzik w ciąży.

Co na trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży ma podłoże hormonalne – w tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do podwyższenia poziomu progesteronu oraz androgenów, co wpływa na zwiększenie ilości wydzielanego sebum, a w konsekwencji – na zablokowanie ujść gruczołów łojowych i powstawanie zaskórników, krost i grudek. Zmiany mogą się nasilać również pod wpływem diety – zwłaszcza na początku ciąży wiele kobiet odczuwa zwiększoną ochotę na słodycze, a ich spożywanie nie pozostaje obojętne dla stanu cery.

Trądzik hormonalny w ciąży trudno jest leczyć, a to dlatego, że w okresie oczekiwania na dziecko nie wolno przyjmować zdecydowanej większości substancji stosowanych w terapii zmian trądzikowych. Absolutnie zakazane jest używanie – nawet miejscowe – środków zawierających w składzie nadtlenek benzoilu, triklosan i prednizolon, a także leków z tetracykliną oraz izotretynoiną. Mogą one spowodować wady rozwojowe płodu.

Jak zatem zwalczyć trądzik w czasie ciąży? Skupić się należy przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry, tak aby łagodzić zmiany zapalne, hamować ich rozsiewanie się po całej twarzy oraz zapobiegać tworzeniu się nieestetycznych blizn. Skórę trzeba dokładnie oczyszczać i tonizować. Do bezpiecznych dla kobiet w ciąży substancji zalicza się m.in. aloes, wyciąg z zielonego ogórka, ekstrakt z zielonej herbaty, a także naturalne enzymy, takie jak papaina. Znajdują się one w składzie wielu peelingów enzymatycznych, po które można sięgnąć nawet w okresie ciąży.

Trądzik różowaty w ciąży – leczenie

Nieco inne podłoże od trądziku hormonalnego ma trądzik różowaty, jednak do jego nasilenia również może dojść w okresie ciąży. Trądzik różowaty objawia się pajączkowatym rozszerzeniem naczyń krwionośnych na twarzy oraz trwałym rumieniem, w zaawansowanym stadium na skórze mogą się pojawić także grudki i krostki, którym towarzyszą pieczenie oraz świąd. Objawy widoczne są zazwyczaj w środkowej części twarzy: na czole, nosie, w okolicach ust i na brodzie.

Trądzik różowaty ma charakter nawracający z okresami zaostrzeń – niestety, dość często mają one miejsce właśnie w ciąży. Podobnie jak w przypadku trądziku hormonalnego, niewskazane jest wówczas stosowanie powszechnie znanych leków na trądzik różowaty, takich jak metronidazol, kwas azelainowy, minocyklina albo klarytromycyna. Trądzik różowaty w ciąży można próbować łagodzić przez odpowiednią pielęgnację: stosowanie delikatnych, przeznaczonych do cery wrażliwej kosmetyków, unikanie potraw zaostrzających objawy choroby, mycie twarzy chłodną wodą oraz wycieranie jej miękkim ręcznikiem.

Trądzik w ciąży? Po porodzie pomyśl o medycynie estetycznej!

Jeśli trądzik w czasie ciąży pozostawił na skórze nieestetyczne blizny lub zmiany trądzikowe nie zniknęły po porodzie, to po zakończeniu okresu karmienia warto się zgłosić do naszej kliniki Estell na profesjonalne zabiegi ukierunkowane na pielęgnację skory trądzikowej oraz redukcję jego skutków ubocznych. Sprawdźmy, jakie konkretnie zabiegi polecają specjaliści Estell:

  • Laseroterapia Alma Harmony – znajduje zastosowanie m.in. w zamykaniu naczynek na twarzy, leczeniu rumienia i redukcji blizn potrądzikowych. Co ważne, są to zabiegi mało inwazyjne i nie wymagają rekonwalescencji. Bezpośrednio po zakończeniu laseroterapii skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, ale objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni. W zależności od stopnia zaawansowania problemu konieczne może być wykonanie serii 3-4 zabiegów co kilka tygodni.
  • Innofacial – to procedura będąca połączeniem oczyszczania wodorowego, hydradermabrazji kwasowej i zabiegu regenerującego, która pozwala na dogłębne oczyszczenie cery, redukcję rozszerzonych porów, wygładzenie i nawilżenie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Dobre efekty estetyczne daje już jeden wykonany zabieg, ale warto go regularnie powtarzać dla ich utrwalenia.

Trądzik w ciąży może być dla wielu kobiet problematyczny, ale do czasu porodu należy skupić się jedynie na jego łagodzeniu i zapobieganiu powikłaniom, pozostawiając bardziej intensywne leczenie na okres po zakończeniu karmienia piersią.