Blizny mogą powstawać z różnych powodów. Najczęściej są one śladem nieprzyjemnych sytuacji i wypadków. Niestety, nie wszystkie blizny mogą zregenerować się samodzielnie. Ten problem dotyczy również Ciebie? Sprawdź, w jaki sposób możesz pozbyć się blizn skutecznie.
Jak powstają blizny, jakie rodzaje wyróżniamy oraz jak je leczyć?
Blizny to charakterystyczne zmiany na skórze, które powstają w efekcie uszkodzenia ciągłości powierzchni skóry. Małe skaleczenia zazwyczaj nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Jednak gdy rana była większa, gdy doszło do dużego oparzenia powierzchni skóry lub ze względu na stan zdrowia konieczne było wykonanie zabiegu chirurgicznego – wówczas w miejscu tym powstaje blizna.
Blizny powstają w końcowym etapie gojenia. Początkowo, tuż po zdarzeniu, które narusza istotnie ciągłość skóry powstaje rana. Pierwszym etapem gojenia jest tworzenie skrzepu, a następnie tworzy się strup. Gdy ten odpadnie tworzy się blizna świeża, czyli włóknista tkanka łączna, na której powierzchni znajduje się nabłonek. W kolejnych miesiącach miejsce blizny stale zmienia się, a po upływie około roku przyjmuje już w zasadzie dojrzała formę, czyli tzw. bliznę dojrzałą.
W praktyce sposób leczenia blizn w dużym stopniu zależy od ich wielkości czy rodzaju. W praktyce wyróżnia się: blizny zwykłe, przerostowe, potrądzikowe, atroficzne , pooperacyjne oraz keloidy. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta stosować można następujące metody leczenia blizn: Alma Harmony, Icoone, Laser CO2, laser tulowy, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, Dermapen, CGF, Morpheus, Venusian.
Wsparcie pacjenta
Proces gojenia blizn można odpowiednio wspomagać już od pierwszych chwil jej pojawienia się na skórze. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji u lekarza, który oceni stan gojenia rany oraz wskaże możliwości pielęgnacji. Jest to o tyle ważne, że stosowanie odpowiednio dobranych preparatów może istotnie wpłynąć na jej finalny wygląd.
FAQ
W zasadzie nie ma jednej słusznej metody. Jeśli temat blizn dotyczy także Ciebie, to najlepszym rozwiązaniem jest pomoc lekarza. Sposób leczenia zależy od przyczyny powstania blizny. Inaczej leczy się blizny pooperacyjne, a inaczej te, które powstały na skutek poparzenia.
Usuwanie blizn to temat bardzo rozległy. Wszystko zależy od wielkości, umiejscowienia. Niektórych blizn nie da się wyeliminować wyłącznie domowymi sposobami, konieczna będzie interwencja lekarza.