Cellulit – jakie rodzaje wyróżniamy? Zobacz, jakie są różnice

2 min
23/05/2017

Metod na zwalczanie tzw. skórki pomarańczowej jest wiele – począwszy od regularnych ćwiczeń, pici dużej ilości wody czy stosowani a diety bogatej w białko, a ubogiej w węglowodany. Zdarza się jednak, że pomimo odpowiedniej diety i aktywnego trybu życia cellulit nie odpuszcza. Wówczas warto zastanowić się, z jakim cellulitem mamy do czynienia – rozpoznanie konkretnego rodzaju pozwala dopasować skuteczne metody leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

Skuteczna walka z cellulitem powinna rozpocząć się od rozpoznania jego rodzaju. Wyróżnia się więc cellulit wodny, który najczęściej dotyka szczupłe kobiety i związany jest ze złym krążeniem krwi i limfy w tkance łącznej. Drugi rodzaj to cellulit tłuszczowy, powstający wtedy, gdy w komórkach zbierają się kwasy tłuszczowe, które gromadzą się w postaci małych grudek pod skórą. Ostatni rodzaj – cellulit włóknisty – powstaje z zesztywniałych włókien kolagenowych, otaczających tkankę tłuszczową.

Cellulit wodny a tłuszczowy – jak zwalczać?

Rozpoznanie, z jakim cellulitem mamy do czynienia, znacząco ułatwia skuteczną walkę z nim. – Przy cellulicie tłuszczowym powinniśmy do minimum ograniczyć spożywanie tłuszczów,  u osób z cellulitem wodnym wskazane jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w antyutleniacze, z kolei w przypadku cellulitu włóknistego konieczne jest zredukowanie węglowodanów na rzecz świeżych warzyw i owoców – wymienia Beata Szcześniak, kosmetolog w Klinice Medycyny Estetycznej ESTELL.

Bardzo często zdarza się jednak, że nawet restrykcyjne przestrzeganie zaleceń dla konkretnego rodzaju cellulitu nie prowadzi do osiągnięcia wymarzonego efektu. – W trakcie ćwiczeń najłatwiej jest nam bowiem spalić tkankę tłuszczową znajdującą się bezpośrednio nad mięśniami, w konsekwencji czego tracimy na objętości. Problem cellulitu dotyczy jednak wyższej warstwy, której w zdecydowanej większości przypadków nie jesteśmy w stanie zredukować za pomocą ćwiczeń – dodaje Beata Szcześniak z ESTELL.

Walka z cellulitem? Pomoże medycyna estetyczna!

Jeśli nie pomaga dieta ani aktywność fizyczna, kobiety coraz częściej decydują się na wizytę w klinice medycyny estetycznej, gdzie stopień zaawansowania cellulitu, a także stan tkanki podskórnej można określić za pomocą badania USG. W ostatnim czasie szczególnie dużą popularnością cieszy się tzw. terapia łączona, w trakcie której pacjentki poddawane są zabiegom na urządzaniach stymulujących jednocześnie skórę właściwą, tkankę podskórną oraz mięśnie przy użyciu fal radiowych.

Do tego włączamy karboksyterapię polegającą na wykonaniu podskórnych lub śródskórnych mikronakłuć, które wprowadzają do tkanki ściśle kontrolowaną ilość CO2. Na koniec proponujemy ostrzykiwanie poddanego zabiegom obszaru preparatami przeznaczonymi do rozbijania skupisk tłuszczowych – wylicza Beata Szcześniak z ESTELL.

Cała kuracja trwa od 4 do 6 tygodni, a efekty są zależne m.in. od stanu zdrowia, trybu życia, wagi i równowagi hormonalnej pacjentki. – Każdą terapię należy poprzedzić wnikliwym wywiadem lekarskim,, aby wykluczyć prawdopodobieństwo, że przyczyną problemu są kwestie zdrowotne – dodaje ekspert ESTELL.

Coraz większą popularnością w klinikach medycyny estetycznej cieszą się także  , polegające na wstrzyknięciu do skóry substancji aktywnych w ilościach nieosiągalnych za pomocą kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych. Zadaniem tych substancji jest poprawa funkcjonowania tkanek oraz wspomaganie rozpadu komórek tłuszczowych.

Cellulit wodny oraz cellulit tłuszczowy można zwalczyć – prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej pozwolą cieszyć się zgrabną, szczupłą sylwetką bez widocznej skórki pomarańczowej!

Zobacz, jakie zabiegi oferujemy Ci na pozbycie się cellulitu!

Rekomendacja umieszczenia linku do mezoterapii, jak powstanie tekst właściwy