Cellulit

opis problemu

Cellulit to rodzaj zmian zachodzących w tkance podskórnej. Jest lipodystrofią i ze względu na różnice w budowie tkanki tłuszczowej u obydwu płci, dotyczy głównie kobiet.

Czym jest cellulit? Jakie są rodzaje cellulitu?

Cellulit oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do zmian w tkance podskórnej. W zależności od stopnia zaawansowania może być dostrzegalny przez cały czas w postaci mniejszych i większych grudek, pofałdowań, zgrubień i zwłóknień lub widoczny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Należy mieć świadomość, że cellulit występować może w różnych wariantach:

 • cellulit twardy, ze zmianami płytkimi, najczęściej występuje u młodych kobiet do 25 roku życia,
 • cellulit wiotki występuje najczęściej u osób mało aktywnych fizycznie po 40 roku życia, u których doszło do utraty masy ciała,
 • cellulit obrzękowy, towarzyszą mu obrzęki, ból czy uczucie ciężkości nóg, najczęściej jest efektem zatrzymywania wody w organizmie,
 • cellulit mieszany, łączący pozostałe formy,
 • cellulit wodny,
 • cellulit tłuszczowy, zwany też lipidowym.

Często mówi się o cellulicie nazywając go mianem „skórki pomarańczowej”, co ma związek z faktem, że skóra bardzo przypomina wyglądem skórkę pomarańczy.

Etapy powstawania cellulitu

Przemiany społeczne prowadzące do zmiany trybu życia sprawiły, że cellulit ma dzisiaj większość kobiet. Początkowo nie jest on mocno zauważalny. Pomarańczowa skórka rozwija się stopniowo i kolejno osiąga poszczególne etapy:

 1. Pierwszy stopień cellulitu, widoczny w postaci drobnych grudek wyłącznie po ściśnięciu skóry.
 2. Drugi stopień cellulitu, zwykle niewidoczny podczas leżenia, objawia się zmniejszeniem elastyczności skóry w pozycji stojącej. Po ściśnięciu fałdu skóry widoczny jest efekt skórki pomarańczowej.
 3. Trzeci stopień cellulitu, widoczny bez ściskania. Skóra jest blada i pofałdowana w charakterystyczny sposób.
 4. Czwarty stopień cellulitu objawia się bardzo wyraźnymi zmianami skóry: występuje brak elastyczności, nieregularna struktura oraz ból spowodowany uciskiem zakończeń nerwowych.

Im bardziej zaawansowany cellulit, tym wymaga podjęcia bardziej intensywnych kroków.

Przyczyny powstawania cellulitu

W prawidłowej tkance komórki tłuszczowe rozłożone są równomiernie. Cellulit powstaje w wyniku ucisku komórek tłuszczowych, które powiększają się i uciskają z kolei naczynia krwionośne oraz limfatyczne. W konsekwencji dochodzi do miejscowego osłabienia krążenia krwi, co prowadzi do dysfunkcji przemiany materii w komórkach, które nie mogą prawidłowo przyswajać tlenu i składników odżywczych. Mają również trudności z unormowanym wydalaniem toksyn. W konsekwencji, produkty przemiany materii zalegają wraz z wodą w tkankach, wywierając nacisk na tkankę łączną i tworząc formę, którą określa się jako cellulit. Jak pozbyć się cellulitu? Cellulit nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, ale stanowi problem estetyczny, który można zlikwidować. Do skutecznych metod walki z cellulitem należą:

 • zbilansowana dieta bogata w warzywa i ograniczająca spożycie tłuszczów oraz cukrów,
 • właściwe nawodnienie organizmu (należy wypijać co najmniej 2 l wody codziennie, pomocne będą także ziołowe herbaty)
 • aktywność fizyczna przynajmniej trzy razy w tygodniu,
 • stosowanie preparatów antycellulitowych,
 • zabiegi na cellulit.

Najbardziej skuteczne w krótkim czasie, a zatem najlepsze sposoby na cellulit to zabiegi, jakie zapewnia medycyna estetyczna. W klinice Estell w Warszawie wykonywane są: drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym, skoncentrowana, tripolarna fala radiowa, lipoliza, mezoterapia lipolityczna, karboksyterapia, masaż manualny.

Wsparcie pacjenta

Zwalczanie cellulitu wymaga sporo wiedzy o przyczynie problemu. Dlatego szukając pomocy, warto wybierać takie miejsca jak Estell, gdzie można liczyć na kompetentnych i doświadczonych specjalistów, którzy dysponują sprzętem najwyższej klasy oraz otaczają pacjentów opieką również po zabiegu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać odpowiedni zabieg redukujący cellulit?

Jeśli nie wiesz, który z dostępnych zabiegów będzie odpowiedni dla Ciebie, skonsultuj się ze specjalistą, który oceni Twoją sytuację i wybierze odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Zalecenia zależne są od rodzaju zabiegu – pacjent zawsze dostaje ścisłe wskazówki odnośnie do postępowania po zabiegu.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]