Pojęcie cellulit kojarzy chyba każda kobieta. I każda chciałaby uniknąć jego bliskiego poznania. Ale czym tak dokładnie jest cellulit? Jakie są jego rodzaje oraz jak z nim walczyć? I czy cellulit dotyka również mężczyzn?
Cellulit przyczyny problemu
Cellulit to zaburzenia, jakie występują w obrębie budowy skóry. Termin odnosi się do nieestetycznych zgrubień i zwłóknień, które powstają w tkance podskórnej. Co ciekawe jest to problem, z którym borykają się głównie kobiety, chociaż zdarza się, że i mężczyźni mają problem z cellulitem. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są różnice, jakie obserwuje się w obrębie budowy tkanki tłuszczowej.
Należy mieć świadomość, że cellulit występować można w różnych wariantach:
- cellulit twardy, jest najczęściej obserwowany u młodych kobiet, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, zazwyczaj panie są aktywne fizycznie, a zmiany zlokalizowane są najczęściej dość płytko – na pośladkach lub wewnętrznej stronie kolan,
- cellulit wiotki, występuje najczęściej u pań mało aktywnych fizycznie po 40 roku życia, u których doszło do utraty masy ciała,
- cellulit obrzękowy, któremu mogą towarzyszyć obrzęki, ból czy uczucie ciężkości nóg, najczęściej jest efektem gromadzenia wody,
- cellulit mieszany, łączący pozostałe formy,
- cellulit wodny,
- cellulit lipidowy, zwany też tłuszczowym.
Przyczyny, dla których pojawia się cellulit mogą być różne. Czynników jest wiele, od niewystarczającej aktywności ruchowej, niewłaściwego odżywiania, po uwarunkowania genetyczne czy płeć. Obserwuje się, że częściej problemy z cellulitem występują u kobiet rasy białej niż u Azjatek. W przypadku genów przypuszcza się, że mogą one mieć związek z liczbą komórek tłuszczowych bądź predyspozycjami do chorób powodujących zaburzenia krążenia.
Dużą rolę odgrywa dieta. Tłuszcze, proste węglowodany i sól sprzyjają rozwojowi cellulitu.
U niektórych pacjentów wystąpienie cellulitu jest efektem chorób ogólnoustrojowych, o różnym podłożu. Mogą mieć związek z układem krążenia lub hormonalnym, ale też powstawać w efekcie przyjmowania niektórych leków.
Pojawienie się cellulitu bardzo łatwo zauważyć samodzielnie. Te charakterystyczne zmiany pojawiają się na powierzchni skóry. U niektórych pań są mało zauważalne, natomiast u innych tworzą naprawdę mało estetycznie wyglądające guzki lub zgłębienia. Często mówi się o cellulicie nazywając go mianem “skórki pomarańczowej”, co ma związek z faktem, że skóra wygląda tak samo, jak wspomniany owoc.
Leczenie cellulitu
Cellulit nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ale powoduje wiele innych problemów. Przede wszystkim wpływają niekorzystnie na samoocenę osoby zmagającej się z cellulitem, dlatego wiele osób decyduje się na jego zwalczenie. Należy mieć świadomość, że cellulit można zarówno leczyć, lecz i zapobiegać mu. W ramach profilaktyki oczywiście uwagę należy zwrócić na dietę, aby była bogata w błonniki, jednocześnie nie zapominając o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej.
Jeżeli problem cellulitu już się pojawił, wtedy ważne jest podjęcie odpowiednich kroków terapii. Również w tym przypadku ważna jest dieta. Warto postawić na warzywa, a tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi. Bardzo ważne jest przyjmowanie płynów – zaleca się wypijanie ok. 2 litrów wody każdego dnia. Ponadto ograniczyć należy cukier i sól.
Największe efekty redukcji cellulitu osiągnąć można wtedy, gdy problem jest w początkowym stadium rozwoju. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u kosmetologa, który oceni zaawansowanie problemu oraz wskaże rozwiązania, które mogą przynieść poprawę.
Zabiegi, jakie wykonywane są w celu redukcji cellulitu to: Icoone, Maximus, lipoliza, mezoterapia lipolityczna PB Serum, Venusian, masaż manualny.
Wsparcie pacjenta
Zwalczanie cellulitu wymaga sporo wiedzy o przyczynie problemu. Dlatego warto wybierać miejsca, gdzie terapeuci posiadają odpowiednie kompetencje, umiejętności i doświadczenie oraz mają do dyspozycji sprzęt najwyższej klasy. Pacjenci zmagający się z problemem po wykonaniu zabiegu dostają odpowiednie wytyczne dotyczące sposobu postępowania. Warto pamiętać, że w walce ważna jest również dieta.
FAQ
Jeśli nie wiesz, który z dostępnych zabiegów będzie odpowiedni dla Ciebie, to najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Nasi kosmetolodzy w sposób indywidualny ocenią Twoją sytuację i wybiorą odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.
Zalecenia zależne są od rodzaju zabiegu, ale należy pamiętać, że w ramach profilaktyki bardzo ważne jest zachowanie właściwej diety, a także aktywności fizycznej.