Tech neck, czyli technologiczna szyja. Skąd się bierze to zjawisko i jak mu zaradzić?

3 min
26/09/2021

Tech neck – czyli tzw. technologiczna szyja – to efekt współczesnego stylu życia i spędzania mnóstwa czasu ze smartfonem oraz przed komputerem. Pod tym pojęciem kryją się głębokie poprzeczne zmarszczki na szyi, którym mogą towarzyszyć również bóle głowy, karku i pleców. O ile w przypadku dolegliwości bólowych konieczna jest pomoc ortopedy lub fizjoterapeuty, o tyle zmarszczki na szyi można zwalczyć przy zastosowaniu nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Współczesny tryb życia jest nierozerwalnie związany z korzystaniem z komputerów i smartfonów. Są one narzędziem pracy i rozrywki, spędzamy z nimi długie godziny. Niestety, pomimo wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą rozwój technologii, długotrwałe korzystanie ze smartfonów i komputerów nie jest korzystne dla zdrowia i urody.

Jednym z negatywnych skutków spędzania długich godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych jest tzw. tech neck, czyli głębokie, poprzeczne zmarszczki na szyi. Pracując przy komputerze lub przeglądając social media w smartfonie, człowiek przyjmuje charakterystyczną postawę: lekko garbi plecy, opuszczając ramiona oraz głowę. Ten ostatni czynnik powoduje właśnie rozwój zmarszczek na szyi, z którymi często współwystępują m.in. bóle pleców, karku oraz ramion.

Zmarszczki na szyi w młodym wieku? Zadbaj o profilaktykę!

Jeśli praca przy komputerze zabiera nam dużo czasu, w pierwszej kolejności warto zadbać o profilaktykę – zarówno tzw. tech neck, jak i ewentualnych dolegliwości bólowych. W domu i w biurze podstawą jest dopasowane do wzrostu biurko oraz wygodne krzesło, zapewniające podparcie dla kręgosłupa. Należy pamiętać także o tym, by umieścić monitor komputera w odpowiedniej odległości od oczu, lekko poniżej ich linii – trzymanie głowy cały czas prosto szybko wywołuje sztywność i ból szyi. Bezpieczniejszą pozycją jest lekkie pochylenie głowy w dół, ale nie może być ono zbyt głębokie.

Dla zdrowia i urody – nawet podczas najbardziej intensywnej pracy przy komputerze – warto pamiętać o regularnych przerwach. Co godzinę należy na kilka minut wstać, przespacerować się, wykonać kilka skłonów, wymachów ramion, rozluźnić szyję i barki. Ma to pozytywny wpływ zarówno na samopoczucie, jak i wygląd.

Zmarszczki na szyi – zabiegi toksyną botulinową

Jeśli na profilaktykę jest już za późno, a zmarszczki na szyi stały się bardzo widoczne, warto wypróbować zabiegi medycyny estetycznej, które pomogą zredukować ten problem. Zastosowanie znajduje tu m.in. toksyna botulinowa. To jedna z najsilniejszych występujących w naturze trucizn, która oczyszczona i odpowiednio spreparowana jest szeroko wykorzystywana w medycynie, także estetycznej. Wstrzyknięta do mięśni położonych pod skórą toksyna botulinowa powoduje blokadę odbierania przez nie impulsów nerwowych. Prowadzi to do ich rozluźnienia, a efektem tego jest bardzo wyraźne wygładzenie zmarszczek.

Toksynę botulinową podaje się w określone partie mięśni w niewielkich, dopasowanych do potrzeb danego pacjenta dawkach. Zabieg nie wymaga żadnego znieczulenia, choć niekiedy dla maksymalnego komfortu pacjenta stosowane jest znieczulenie miejscowe w formie kremu. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach od zabiegu, a pełne rezultaty – po około 14 dniach.

W zależności od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta efekty zabiegu toksyną botulinową utrzymują się około 6 miesięcy. Po tym czasie mięśnie stopniowo odzyskują swoją kurczliwość, a zabieg można powtórzyć.

Ujędrniający termolifting na zmarszczki na szyi

W zwalczaniu objawów tech neck skutecznością wykazuje się również ujędrniający termolifting. Urządzenie to podgrzewa tkanki, co z jednej strony pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, a z drugiej powoduje skrócenie tych już istniejących. Wszystkie te procesy następują stopniowo i długofalowo.

Efekty ujędrniającego termoliftingu są wielokierunkowe – zwiększona produkcja kolagenu powoduje poprawę gęstości skóry, staje się ona bardziej napięta i elastyczna, wygładzone zostają zarówno drobne, jak i głębsze zmarszczki na szyi.

Dobre rezultaty estetyczne daje już jeden zabieg, dla jak najtrwalszego efektu zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów, które można łączyć z innymi procedurami z zakresu medycyny estetycznej. Pełne rezultaty widoczne są po 3-6 miesiącach i utrzymują się przez dłuższy czas.

Zmarszczki na szyi są problemem estetycznym, ale dzięki nowoczesnym zabiegom można się ich skutecznie pozbyć. Zgłoś się na konsultacje do kliniki ESTELL, a nasi specjaliści podpowiedzą, jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy!