Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

O zabiegu

Zmiany barwnikowe, takie jak pieprzyki, prosaki, włókniaki i inne struktury obecne na skórze, bywają nie tylko mało estetyczne czy drażniące, lecz także niebezpieczne. Część z nich może stanowić nowotwór, taki jak np. czerniak. Dlatego warto zdecydować się na wizytę u dermatologa i w miarę możliwości przeprowadzić zabieg chirurgiczny i usunąć znamię, a następnie przekazać wycinek do badania. Wykonanie zabiegu za pomocą krioelektrochirurgii nie wymaga użycia skalpela i stanowi innowacyjną metodą wycinania, w przypadku której niepotrzebne są nawet szwy.

Chirurgiczne usuwanie znamion za pomocą krioelektrochirurgii – na czym polega?

Usuwanie znamion skórnych przy zastosowaniu krioelektrochirurgii odbywa się z użyciem prądu elektrycznego, wiązki plazmy lub energii laserowej. Chirurgiczne wycięcie znamienia barwnikowego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub przy zastosowaniu miejscowego chłodzenia na powierzchni skóry.

Usuwanie pieprzyków z zastosowaniem krioelektrochirurgii jest bezbolesne, mało inwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Po zabiegu nie powstaje charakterystyczna dla typowej chirurgii rana i nie jest zakładany rozległy opatrunek. Chirurgicznie usuniętą zmianę wraz z marginesem można przekazać do badania lekarskiego w celu określenia charakteru i ewentualnej złośliwości.

Krioelektrochirurgia – przebieg zabiegu 

Najczęściej zabieg usunięcia znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Usuwanie odbywa się z niewielkim marginesem zdrowej tkanki przy pomocy specjalnego urządzenia, które wywołuje koagulację, czyli ścięcie białka w obrębie zmiany oraz odparowanie z niej wody, przez co zmiana obumiera i odpada od ciała. Jednocześnie emitowany prąd, energia lub plazma powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych, przez co zabieg jest właściwie bezkrwawy.

Wycięty materiał najczęściej wysyła się do badania histopatologicznego w celu określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego.

Jakie są zalecenia po zabiegu krioelektrochirurgii?

Klinikę można opuścić bezpośrednio po zabiegu. W miejscu usuniętej zmiany tworzy się strupek, którego w żadnym wypadku nie można zrywać, należy poczekać na jego samoistne odpadnięcie. Przez kilka dni niewskazane jest opalanie miejsca poddawanego zabiegowi. Nie powinno się też korzystać z sauny ani solarium. Miejscowo można stosować kremy regenerujące oraz przyspieszające gojenie.

Krioelektrochirurgia – efekty

W miejscu, gdzie znamię zostanie usunięte za pomocą krioelektrochirurgii, nie pozostają blizny tak jak w przypadku tradycyjnego zabiegu chirurgicznego wycinania zmian. Proces gojenia się rany jest bezproblemowy i szybki. Jeśli zmiana zbudowana z komórek barwnikowych skóry miała jednak charakter wirusowy, może ulec odbudowie. Wówczas może być konieczne ponowne wykonanie zabiegu.

znamiona-barwnikowe

Wskazania

 • brodawki (wirusowe, łojotokowe, płaskie),
 • włókniaki,
 • tłuszczaki,
 • kaszaki,
 • prosaki,
 • mięczaki,
 • naczyniaki.

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • skłonność do tworzenia się bliznowców,
 • nowotwory.

Najczęściej zadawane pytania

Czy krioelektrochirurgiczne usunięcie znamion boli?

Usunięcie znamion skórnych z wykorzystaniem krioelektrochirurgii jest zabiegiem bezbolesnym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub z zastosowaniem wychłodzenia obszaru zabiegowego.

Czy po usunięciu znamienia za pomocą krioelektrochirurgii zostaje blizna?

Krioelektrochirurgia powoduje koagulację białka, obumarcie komórek i odpadnięcie zmiany. W wyniku tego procesu nie pozostają na skórze żadne blizny. Warto jednak miejsce wykonania odpowiednio pielęgnować, stosując kremy regenerujące i pielęgnujące skórę.

Dermatochirurgia
Usługa
Cena

Usuwanie kępek żółtych

890 zł

Usuwanie kępek żółtych

890 zł

Laserowe usuwanie znamion

od 700 zł

Laserowe usuwanie znamion

od 700 zł
Chirurgia plastyczna
Usługa
Cena

Chirurgiczne usuwanie znamion

od 770 zł

Chirurgiczne usuwanie znamion

od 770 zł

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]