Wady zgryzu

opis problemu

Krzywe zęby to zmora wielu osób marzących o idealnym uśmiechu. Leczeniem tego problemu zajmują się głównie ortodonci, którzy mają wiedzę i możliwości, aby właściwie korygować wady zgryzu i ustawienie zębów. Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Sprawdź, jak możesz z nim sobie poradzić.

Krzywe zęby – przyczyny problemu

Krzywe zęby to złożony problem, który może oznaczać różne objawy w obrębie zgryzu. Co ważne, krzywe zęby to problem osób w każdym wieku – zmagają się z nim zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przyczyną wad zgryzu mogą być m.in. uwarunkowania genetyczne, chociaż równie często wady zgryzu powstają jako wady nabyte, gdy np. dziecko zbyt szybko traci zęby mleczne. Należy wiedzieć, że pierwsze zęby pełnią bardzo ważną rolę – m.in. utrzymują miejsce dla zębów stałych. Zatem gdy zbyt szybko zęby zostaną usunięte, to inne przemieszczają się, prowadząc do rozwoju wady zgryzu. Inne przyczyny to także urazy mechaniczne czy patologiczne nawyki dziecka, jak np. ssanie kciuka,  smoczki, a nawet obgryzanie paznokci.

Krzywe zęby leczenie

Leczeniem krzywych zębów i towarzyszących im wad zgryzu zajmuje się lekarz ortodonta. Terapia ta jest długofalowa, a tempo pojawiania się pierwszych efektów zależy od zaawansowania i rodzaju wady, a także współpracy pacjenta. Leczenie ortodontyczne odbywa się przy pomocy aparatów ortodontycznych, które dostępne są w różnych wariantach. Wyróżnia się aparaty stałe, ruchome, nakładkowe i wiele innych. Są one dobierane indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta oraz indywidualnej sytuacji i stopnia zaawansowania problemów. Aparaty ortodontyczne dopasowywane są na podstawie pomiarów wykonanych przez specjalistę. Leczenie wymaga regularnych wizyt w gabinecie ortodontycznym, ponieważ niezbędna jest stała kontrola i regulacja aparatu oraz dopasowanie go do postępów terapii.

Wsparcie pacjenta

Pacjenci wymagający leczenia ortodontycznego mogą liczyć na wsparcie specjalistów na każdym etapie terapii. Duże znaczenie w skuteczności leczenia ma świadomość pacjenta, a w przypadku dzieci – również rodziców. Leczenie krzywych zębów jest procesem, wymagającym zaangażowania obydwu stron, dlatego ważne jest, aby stale podnosić świadomość pacjenta oraz mobilizować go do współpracy.

FAQ

  1. Czy krzywe zęby można wyprostować nawet u dorosłych?

Oczywiście. Terapia ortodontyczna może być skutecznie prowadzona bez względu na wiek pacjenta. Współczesna ortodoncja stwarza wiele możliwości, które pozwalają efektywnie skorygować krzywe zęby.

  1. Dlaczego zęby są krzywe?

Przyczyn krzywych zębów może być wiele. M.in. zbyt szybka utrata zębów mlecznych, uwarunkowania genetyczne, a także zbyt wąska szczęka i żuchwa, w których nie mieszczą się zęby.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]