Wybielanie zębów. Fakty i mity

3 min
31/07/2018

Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej, wokół którego narosło wiele mitów. Czy wybielanie zębów boli? Czy wybielania zębów niszczy szkliwo? Czy każda metoda wybielania daje efekt w postaci śnieżnobiałego uśmiechu? Wątpliwości rozwiewa dr Michał Rancewicz – stomatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne – MIT

Metody bardzo agresywne, przy których stosowane są preparaty o dużym stężeniu, mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. Dużo zależy od lekarza i tego, jaką metodę dobierze do problemu pacjenta. Istnieją metody bezpieczne, które nie powodują komplikacji, są sprawdzone i stosowane od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg jest obarczony ryzykiem.

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Wybielanie zębów a szkliwo to jedna z kwestii, która budzi największe wątpliwości. Otóż należy pamiętać, że zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas kuracji zęby mogą być tkliwe i bolesne ze względu na fakt, że następuje częściowa demineralizacja szkliwa, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz zabiegowi remineralizacji można się przed tym zabezpieczyć.

Po jednym zabiegu można mieć śnieżnobiały uśmiech – FAKT/MIT

Po jednym zabiegu można rozjaśnić zęby tak, by wydawały się widocznie bielsze niż przed procedurą. Jeśli chce się uzyskać kolor o wiele jaśniejszy od pierwotnego, należy zdecydować się na cykl zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej wykonywanych przez lekarza. Polecam sprawdzone metody, takie jak Philips Zoom, Opalescence, wybielanie laserowe.

Za pomocą preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach można uzyskać taki sam efekt, jak korzystając z wybielania przeprowadzanego u stomatologa – MIT

Uważam, że nie da się samodzielnie wybielić zębów tak dobrze, jak w gabinecie. Pacjent nie dysponuje metodami, które ma do dyspozycji stomatolog. Do użytku domowego stosuje się produkty o znacznym mniejszym stężeniu środka wybielającego, które są mniej skuteczne i mniej trwale.

Zęby można wybielić raz na zawsze – FAKT/MIT

Z badań i moich obserwacji wynika, że zęby raz wybielone już zawsze będą jaśniejsze, a zadowalający efekt utrzymuje się przez okres 7–10 lat. Dużo zależy jednak od samego pacjenta – jeżeli dba o zęby, nie pali tytoniu, nie pije ciemnych napojów i kawy, istnieje duża szansa, że śnieżnobiały uśmiech utrzyma się bardzo długo.

Wybielanie zębów to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Pacjenci często pytają, czy wybielanie zębów boli. Otóż bywa ono bolesne – gdy jest przeprowadzane z większym stężeniem aktywnego środka, zaleca się podanie ibuprofenu. Osoby, które miały już raz wybielane zęby, zazwyczaj za drugim razem nie odczuwają dolegliwości bólowych, ale bardzo dużo zależy od pacjenta.

Każde zęby da się wybielić – MIT

Niestety nie każde zęby można wybielić. Wszystko wynika z tego, co jest przyczyną zmiany koloru zębów. Przykładowo u pacjentów, którzy w dzieciństwie byli długotrwale leczeni antybiotykami, struktura zębów jest tak zmieniona, że niemożliwe jest ich wybielenie.

Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień nazębny – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu zęba aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty tego typu mogą odrobinę wybielić zęby, jednak nie zapewnią spektakularnego efektu. Ich działanie odbywa się głównie na zasadzie ścierania osadu, a nie oddziaływania na strukturę szkliwa, jak w przypadku profesjonalnych metod.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny jest bezpieczne – MIT

Soda może pomoc oczyścić zęby z osadu, podobnie jak sok z cytryny, jednak ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni szkliwa nie zalecam tych metod. Chwilowo mogą sprawić, że zęby staną się jaśniejsze, jednak długofalowo przyczyniają się do nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa.

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL są wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu, rekomendowanego przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące oferty ESTELL są dostępne na stronie estell.pl oraz na Facebooku.