Jak wybielić zęby w domu i gabinecie? Fakty i mity na temat wybielania zębów

3 min
31/07/2018
[ssba-buttons]

Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej, wokół którego narosło wiele mitów. Czy wybielanie zębów boli? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy każda metoda wybielania daje efekt w postaci śnieżnobiałego uśmiechu? Wątpliwości rozwiewa dr Michał Rancewicz – stomatolog z warszawskiej kliniki Estell.

Wszystkie metody wybielania zębów w domu i u stomatologa są bezpieczne – MIT

W przypadku, gdy występują bardzo widoczne przebarwienia na zębach, pacjenci decydują się na agresywniejsze sposoby wybielania zębów. Metody bardzo agresywne, przy których stosowane są preparaty o dużym stężeniu, mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. Dużo zależy od lekarza i tego, jaką metodę dobierze do problemu pacjenta i stanu jego uzębienia. Istnieją metody bezpieczne, które nie powodują komplikacji, są sprawdzone i stosowane od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg jest obarczony ryzykiem.

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Możliwość uszkodzenia szkliwa zębów to jedna z kwestii, która budzi największe wątpliwości. Otóż należy pamiętać, że zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas kuracji pacjentowi może towarzyszyć nadwrażliwość i ból ze względu na fakt, że następuje częściowa demineralizacja szkliwa, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz zabiegowi remineralizacji można się przed tym zabezpieczyć.

Po jednym zabiegu można mieć śnieżnobiały uśmiech – FAKT/MIT

Po jednym zabiegu można rozjaśnić zęby tak, by wydawały się widocznie bielsze niż przed procedurą. Jeśli chce się uzyskać kolor szkliwa o wiele jaśniejszy od pierwotnego, należy zdecydować się na cykl zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej wykonywanych przez lekarza w gabinecie dentystycznym. Trzeba też pamiętać, że istnieją różne sposoby na białe zęby.

Niektóre metody wybielania zębów polegają na samodzielnym aplikowaniu specjalnych preparatów wskazanych przez stomatologa. Jest to tzw. wybielanie zębów metodą nakładkową, po której efekty narastają stopniowo. Innym sposobem są zabiegi z użyciem substancji aktywowanych specjalną lampą. Wówczas niekiedy już jedna sesja pozwala na rozjaśnienie koloru zębów o kilka tonów.

Za pomocą żelu wybielającego i nakładek z drogerii można uzyskać taki sam efekt, jak korzystając z profesjonalnych metod wybielania zębów – MIT

Uważam, że nie da się samodzielnie wybielić zębów tak dobrze, jak w gabinecie. Pacjent nie dysponuje metodami, które wykorzystuje stomatolog. Do użytku domowego stosuje się produkty o znacznie mniejszym stężeniu środka wybielającego, które są mniej skuteczne i mniej trwałe.

Można wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym raz na zawsze – FAKT/MIT

Z badań i moich obserwacji wynika, że zęby raz wybielone już zawsze będą jaśniejsze, a zadowalający efekt utrzymuje się przez okres 7–10 lat. Dużo zależy jednak od samego pacjenta – jeżeli dba o zęby, nie pali tytoniu, nie pije ciemnych napojów (kawy, czerwonego wina), istnieje duża szansa, że efekt białych zębów utrzyma się bardzo długo.

Wybielanie zębów to dla Pacjenta bolesny zabieg – FAKT/MIT

Pacjenci często pytają, czy wybielanie zębów boli. Otóż bywa ono bolesne – gdy jest przeprowadzane z większym stężeniem aktywnego środka, zaleca się podanie ibuprofenu. Osoby, które miały już raz wybielane zęby, zazwyczaj za drugim razem nie odczuwają dolegliwości bólowych, ale bardzo dużo zależy od pacjenta oraz zastosowanego sposobu. Inne odczucia towarzyszą wybielaniu metodą nakładkową samodzielnie w domu, inne podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym przy użyciu lampy.

Każde zęby da się wybielić u dentysty – MIT

Niestety nie każde zęby można wybielić. Wszystko wynika z tego, co jest przyczyną zmiany koloru zębów. Przykładowo u pacjentów, którzy w dzieciństwie byli długotrwale leczeni antybiotykami, struktura zębów jest tak zmieniona, że niemożliwe jest ich wybielenie. Problematyczne jest też wybielanie zębów martwych.

Przed wybielaniem konieczna jest higienizacja, w tym usuwanie kamienia nazębnego – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu powierzchni zębów aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie. W konsekwencji stosowane metody mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. Osad przyczynia się też do rozwoju próchnicy, dlatego również ze względu na zdrowie jamy ustnej warto poddać się higienizacji.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty tego typu mogą odrobinę wybielić zęby, jednak nie zapewnią spektakularnego efektu wybielania. Ich działanie odbywa się głównie na zasadzie ścierania osadu, a nie oddziaływania na strukturę szkliwa, jak w przypadku profesjonalnych metod wybielania zębów przez stomatologa. Niemniej jednak systematyczne stosowanie wybielających past do zębów pozwala na dłuższe zachowanie pięknego uśmiechu.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny jest bezpieczne – MIT

Soda może pomóc oczyścić zęby z osadu, podobnie jak sok z cytryny, jednak ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni szkliwa nie zalecam tych metod. Chwilowo mogą one sprawić, że zęby staną się jaśniejsze, jednak długofalowo przyczyniają się do nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa. Decydując się na użycie takich produktów należy zachować ostrożność, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardzo szkodliwe.

 

Źródła:

https://dbc.wroc.pl/Content/3119/PDF/08-chrob.pdf

https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/062-067.pdf

https://www.dbc.wroc.pl/Content/2414/PDF/DMP_2002391085_Zakr.pdf

https://dbc.wroc.pl/Content/4429/PDF/x08-malkiew.pdf

https://dietetycy.org.pl/biala-dieta/