opis problemu
Bruksizm to duży problem, który może mieć ogromny wpływ na nasze zęby. Czy wiesz co to takiego? Jest to mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami, które zazwyczaj występuję w nocy, podczas snu. Czy Ty lub Twoja druga połowa też zmagacie się z tym problemem? Sprawdź czy i w jaki sposób można go wyleczyć.
Bruksizm – przyczyny problemu
Przyczyny problemu najczęściej związane są ze stresem oraz napięciem emocjonalnym odczuwanym przez daną osobę. Mogą mieć one związek również z pośpiechem, który towarzyszy nam każdego dnia. Ale trzeba mieć świadomość, że to nie jedyne przyczyny. Ponadto do nocnego zgrzytania zębami przyczyniać mogą się także wady zgryzu czy nieodpowiednie wypełnienie ubytków zębowych lub niedopasowane protezy zębowe. Problem może nasilać się też u osób, które lubią żuć gumę lub gdy występuje przerost mięśni żwaczy
Analiza przypadków pozwala wnioskować, że szczególnie narażone na problem zgrzytania zębów są osoby, u których występuje osobowość lękowa czy zaburzenia nerwicowe. Stres działa na układ nerwowy, co powoduje zaciskanie zębów i zgrzytanie.
Bruksizm – leczenie problemu
Mimo że osoba zgrzytająca często nie ma świadomości, że zmaga się z bruksizmem, to negatywne konsekwencje mogą być bardzo odczuwalne. Dlatego problemu nie należy bagatelizować, tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zgrzytanie zębami szkodzi przede wszystkim zębom, dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do stomatologa, który oceni stopień ich zniszczenia. W tym zakresie leczenie obejmuje niwelację uszkodzeń, aby doprowadzić do uregulowania wysokości zębów. Jeśli zachodzi taka konieczność można zdecydować się na tzw. szynę relaksacyjną. Jest to specjalnie przygotowana nakładka na zęby, która zabezpiecza ich powierzchnię przed uszkodzeniem i uniemożliwia zgrzytanie, ale jest to wyłącznie sposób na zapobieganie uszkodzeniom, nie leczy istoty problemu.
Zgrzytanie zębów powoduje zwiększenie napięcia mięśniowego oraz przerost mięśni żwaczy, przez co dochodzi do zmian w zakresie budowy twarzy – staje się ona bardziej kwadratowa. Bruksizm powoduje, że tylna część żuchwy staje się mocno zarysowana, dlatego dobrym rozwiązaniem dla pacjentów jest leczenie wykorzystujące botoks. Jest on wstrzykiwany do mięśni żwaczy, powodując osłabienie ich działania i uniemożliwiają zaciskanie zębów. Dzięki temu twarz staje się bardziej smukła i delikatna.
Decydując się na leczenie trzeba pamiętać, że przyczyny bruksizmu leżeć mogą w psychice człowieka. Dlatego też zaleca się konsultację u psychologa lub psychiatry, co pomoże dotrzeć do przyczyn problemu, odnaleźć czynniki wywołujące stres. Dobrym rozwiązaniem jest też poszukiwanie metod relaksacyjnych – spacer, bieganie, a może joga? Bardzo ważne jest jednak unikanie sytuacji obfitujących w stres.
Wsparcie pacjenta
Pacjent z problemem bruksizmu wymaga kompleksowej pomocy. Niezbędne jest wsparcie specjalisty w znalezieniu istoty problemu, bo tylko wtedy możliwe będzie jego skuteczne pokonanie. Niezbędne będzie również wsparcie stomatologa.
FAQ
Tak. Bruksizm jest nieprzyjemną dolegliwością ale również dla nas stanowi dużą trudność, powodując uszkodzenie zębów, bóle głowy, a nawet męczące bóle głowy.
Przede wszystkim uszkodzenia zębów, a także dziąseł i związane z tym dolegliwości bólowe. Ale konsekwencje dotyczyć mogą również narządu wzroku czy słuchu. Uszkodzenie powierzchni zębów prowadzi do ich osłabienia, a to z kolei może powodować nawet pękanie zębów, przygryzienia języka, policzków oraz wiele innych problemów, w tym zmian estetycznych w wyglądzie twarzy. U pacjentów zmagających się z bruksizmem obserwuje się mocno zarysowane tylne części żuchwy