Problemy chirurgiczne

opis problemu

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną, która zajmuje się m.in. ekstrakcją zębów zatrzymanych, skomplikowanymi ekstrakcjami , zabiegami w obrębie jamy ustnej oraz kości szczęk i zatok. Chirurg stomatolog to lekarz o szerokich kompetencjach.

Do chirurga stomatologicznego najczęściej trafiają pacjenci, u których wszystkie możliwości leczenia zachowawczego zostały wykorzystane. Do takich zabiegów zalicza się skomplikowane ekstrakcje z zaawansowanym procesem zapalnym tkanek, usunięcie ósemek, ropnie czy torbiele. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do chirurga ponieważ przygotowują się do innego rodzaju leczenia- np. pacjenci ortodontyczni, u których ekstrakcja jest konieczna do zrobienia miejsca na pozostałe zęby w łuku.

Pozostałe działania chirurga w stomatologii to: podniesienie dna zatoki szczękowej, podcięcie wędzidełka języka czy wszczepienie implantu w miejscu utraconego zęba.

Problemy chirurgiczne – leczenie

Leczenie chirurgiczne jest terapią inwazyjną. Specjalista usuwając zęby lub wykonując inne zabiegi ingeruje w tkanki. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach również w pełnej narkozie.

Leczenie chirurgiczne wymaga szczególnego przygotowania. Ważne jest dokładne zaplanowanie terapii i ustalenie planu leczenia, wykonanie niezbędnych badań, w tym RTG np. zdjęcia panoramicznego. Pozwalają one uzyskać niezbędne informacje o ułożeniu zębów, kształcie korzeni, dzięki czemu można właściwie zaplanować leczenie. Przed zabiegiem koniecznie jest też przeprowadzenie konsultacji, podczas której lekarz będzie mógł ocenić stan pacjenta, przeprowadzić wywiad chorobowy, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Wykonanie badania pozwala ustalić plan leczenia.

Wsparcie pacjenta

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w ramach stomatologii często budzą u pacjentów niepokój. Dlatego wspierając pacjenta przykładamy wszelkich starań, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące problemy tak, by planowane leczenie nie było tak stresujące.

FAQ

  1. Czy chirurg podaje znieczulenie?

Tak, podczas zabiegów chirurgii stomatologicznej wykorzystywane jest znieczulenie. Zazwyczaj jest to znieczulenie miejscowe, które pozwala wyeliminować ból związany z zabiegiem. Natomiast w uzasadnionych przypadkach, czyli np. u dzieci, osób niepełnosprawnych intelektualnie czy w przypadku poważniejszych zabiegów, możliwe jest wykonanie pełnej narkozy, nad którą czuwa anestezjolog.

  1. Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatologiczny?

Zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologicznego są bardzo zróżnicowane. Specjalista zajmuje się usuwaniem zębów, w tym także zatrzymanych całkowicie lub częściowo, usuwaniem zębów mądrości, przygotowuje pacjentów do leczenia protetycznego i ortodontycznego, a także przeprowadza zabiegi na zatoce szczękowej (np. podniesienie dna zatoki).

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]