Ruchome zęby

opis problemu

Ruszające się zęby to poważna dolegliwość, z jaką zmagają się pacjenci. Budzi ona spore obawy, stres i niepokój o wygląd uśmiechu. I słusznie, bo  stan ten wymaga pilnej konsultacji ze stomatologiem lub periodontologiem. Dlaczego zęby się ruszają? I co można zrobić, aby zatrzymać ten proces i pomóc swoim zębom?

Ruchome zęby – przyczyny

Prawidłowe zęby powinny być mocno i stabilnie osadzone w kości żuchwy i szczęki. Za stan ten odpowiada zarówno kość, jak i tkanki przyzębia, np. dziąsła. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie doskonałej kondycji nie tylko zębów, ale i tkanek go okalających, znajdujących się w jamie ustnej. Rozwój chorób przyzębia może wpływać na utratę stabilności zębów, sprawiając, że zaczną się ruszać.

Ruszające się zęby to stan chorobowy, który wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Ruchomość może świadczyć o zaawansowanej chorobie przyzębia, która bez odpowiednio wcześnie podjętych działań może doprowadzić do utraty zębów i ubytku tkanki kostnej. Chwiejność zębów może też być spowodowana urazem. Zdarza się, że ruchomość zęba spowodowana jest rozległą próchnicą obejmującą nie tylko koronę, ale i korzeń zęba. Należy mieć świadomość, że ruszające się zęby to nie jest normalny stan, to patologiczna sytuacja, która spowodowana jest rozwojem chorób. Stan ten może być spowodowany zmianami w obrębie ozębnej, do których dochodzi na skutek urazu, ale także zmiany związane z obecnością kamienia na powierzchni korzeni. Z ruchomością zębów zmagają się także pacjenci, u których występują odkształcenia w obrębie wyrostka zębodołowego czy zaburzenia w obrębie obrotu zęba, będące następstwem leczenia ortodontycznego bądź bruksizmu. Zdarza się, że problem ruchomości dotyka również osoby leczone endodontycznie, z urazami mechanicznymi, czy jako powikłanie próchnicy.

Ruchome zęby leczenie

Gdy zauważysz, że problem chwiejących zębów dotyczy także Ciebie, to koniecznie jak najszybciej skonsultuj się ze stomatologiem. Lekarz oceni kondycję uzębienia i tkanek, a także ustali przyczynę patologicznych zmian. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, może dojść do utraty zębów i zaburzeń całego układu stomatognatycznego.

Podstawą postępowania terapeutycznego jest ustalenie przyczyny problemu. Dopiero szczegółowa diagnoza pozwala określić dokładny plan terapii. Jeśli problemem jest próchnica – konieczne jest jak najszybsze wyleczenie zębów. Ruchomość zębów może być spowodowana również paradontozą, urazami, zgrzytaniem czy zbyt mocnym zaciskaniem zębów (bruksizm).

Podstawą terapii jest wzmocnienie zębów oraz otaczających ich tkanek. Celem takiego działania jest utrzymanie zębów nieruchomo we właściwym miejscu. Jednak trzeba mieć świadomość, że skuteczne leczenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy rozpoznana i leczona będzie przyczyna problemu.

Wsparcie pacjenta

W leczeniu rozchwianych zębów bardzo ważna jest profilaktyka oraz podnoszenie świadomości pacjentów w zakresie właściwej higieny i ochrony zębów i tkanek przyzębia. W terapii bardzo ważne jest jak najszybsze ustalenie przyczyn problemu i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

FAQ

  1. Czy rozchwiane zęby się leczy?

Oczywiście. Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od przyczyny problemu oraz tego, jak szybko pacjent trafi do stomatologa. Im szybciej, tym szansa na skuteczne leczenie jest większa.

  1. Czy ząb, który się rusza można uratować?

Wszystko zależy od przyczyny i stopnia nasilenia problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa, który przeprowadzi badanie i oceni możliwości skutecznej terapii. W porę postawiona diagnoza może zatrzymać postępowanie choroby, a pacjent ma szansę na zachowanie uzębienia jeszcze przez wiele lat życia.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]