Braki zębowe

opis problemu

Braki w uzębieniu to poważny problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, rzutujący na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Rozdrabnianie pokarmów odbywa się w jamie ustnej, a komplet zębów zapewnia jego prawidłowy przebieg i właściwe działanie całego układu pokarmowego. Braki w uzębieniu przyczyniają się również do niewłaściwego rozłożenia sił żucia, obciążając nadmiernie zęby sąsiednie. Może to doprowadzić do ich przedwczesnej utraty, zmiany położenia lub nawet wysunięcia się z kości. Niezmiernie istotna jest więc kwestia balansu i uzupełnienia brakujących zębów dla zdrowia całego organizmu oraz zachowania prawidłowych rysów twarzy. Nawet brak jednego zęba ma ogromny wpływ na kondycję i zdrowie. Dlaczego? Ponieważ zęby odpowiadają za właściwe rozdrabnianie pokarmów. Gdy posiadamy komplet zębów, to funkcja gryzienia i żucia rozkłada się, równomiernie obciążając wszystkie zęby i tkanki. Jeśli występują braki w uzębieniu, to siły te nie są właściwie rozłożone, co ma duży wpływ na zęby sąsiadujące. Ponadto powstała luka sprawia, że inne zęby mogą się przesuwać.

Braki zębowe – przyczyny problemu

Przyczyn przedwczesnej utraty zębów może być kilka. Najczęstszymi z nich są: choroba próchnicowa, choroby dziąseł, oraz zaniechanie podjęcia leczenia. Rozległe ubytki powodują rozpad tkanek zęba, i w efekcie jego utratę. Innymi powodami utraty zębów są urazy, przewlekłe choroby ogólnoustrojowe czy przyjmowanie niektórych leków.

Niestety próchnica zębów to duży problem naszego społeczeństwa. Aby zapobiec poważnym powikłaniom, najważniejsze są regularne kontrole u lekarza dentysty i szczotkowanie zębów dwa razy na dobę. Dzięki przeglądom, zauważone w porę ubytki są skutecznie leczone w gabinecie, a pacjent może cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem. Brak zębów jest dość poważnym problemem, który wpływa nie tylko na estetykę, ale i komfort życia pacjenta. Ma duże znaczenie dla prawidłowego gryzienia i żucia, ale wpływa też na kwestie psychologiczne, może bowiem powodować powstanie kompleksów, brak pewności siebie itp.

Przyczyny problemu mogą być różne, jak np. urazy. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie zęba ze względu na zaawansowane zniszczenie tkanek zęba i stan zapalny, wówczas nawet leczenie kanałowe nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji konieczne może być usunięcie zęba.

Braki zębowe – leczenie

Braki zębowe są dużym problemem, ale dynamiczny, obecny rozwój stomatologii pozwala na skuteczne rozwiązanie tego problemu. Metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do potrzeb i sytuacji danej osoby. Podczas wizyty protetyk ocenia kondycję pozostałych w jamie ustnej zębów i tkanek, aby móc dobrać optymalny sposób leczenia. Podczas wizyty konieczne jest przekazanie informacji także o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych, ponieważ mogą one mieć wpływ na wybór metody uzupełnienia braków.

Obecnie wśród dostępnych metod wymienia się uzupełnienia stałe i ruchome, które pozwalają wypełnić zarówno brak jednego, jak i kilku zębów. Możliwe jest wykorzystanie mostów, koron, ale także implantów, które są rozwiązaniem najtrwalszym i najbardziej komfortowym dla pacjenta, umieszczonym w kości na stałe.

Wsparcie pacjenta

Odtwarzanie braków zębowych wymaga specjalistycznej wiedzy, ale również empatii i zrozumienia dla sytuacji w jakiej znalazł się pacjent. Poza zaproponowanymi indywidualnymi rozwiązaniami, bardzo ważne jest wsparcie psychiczne pacjenta i przekazanie mu instrukcji jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej aby jak najdłużej zachować zęby i piękny uśmiech. Leczenie braków zębowych wymaga rzetelnego wsparcia pacjenta na każdym etapie działania. Gdy brakuje jednego zęba, to konieczna będzie kompleksowa pomoc.

FAQ

  1. Braki w uzębieniu, jak je uzupełnić?

Jeśli zmagasz się z problemem braków w uzębieniu to z całą pewnością zainteresuje Cię możliwość ich uzupełnienia. Obecnie dostępnych jest wiele nowoczesnych i estetycznych metod. Specjalista protetyki po konsultacji i szczegółowej diagnostyce dobierze metodę optymalną dla Ciebie. Dostępne rozwiązania stosowane w przypadku braków zębów to w zależności od ilości: mosty protetyczne, korony ceramiczne, implanty protetyczne. Te ostatnie są najbardziej popularne, trwałe i estetyczne. Najwierniej przypominają prawdziwy ząb, dlatego pacjenci często decydują się na to rozwiązanie. Dostępne są różne metody, a ich dobór powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem, ponieważ inne techniki wykorzystywane są w leczeniu jednego braku, a inne gdy konieczne jest uzupełnienie co najmniej kilku zębów. Najczęściej wykorzystywane są korony, mosty, a także implanty, różniące się między sobą budową czy sposobem mocowania.

  1. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody leczenia?

Współczesna protetyka dysponuje całym szeregiem metod terapeutycznych, od mostów, koron, protez częściowych lub całkowitych, po implanty. Lekarz stomatolog podczas konsultacji wykonuje badanie oraz przeprowadza wywiad i na tej podstawie wskazuje możliwości wypełnienia braków. Każdy pacjent znajdzie metodę dopasowaną do swoich potrzeb, zarówno pod kątem finansowym, jak i estetycznym.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]