
Kurze łapki to jedna z najwcześniejszych oznak starzenia się skóry – pojawiają się nawet u osób przed 30. rokiem życia. Jeśli ktoś szuka najlepszej metody na to, jak usunąć kurze łapki pod oczami, z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej – np. z użyciem botoksu albo ultradźwięków.
Starzenie się organizmu to nieunikniony proces, zarówno biologiczny, jak i psychiczny. Pierwsze oznaki biologicznego starzenia się są widoczne w obrębie skóry. Mają na to wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i postępujące wraz z wiekiem zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie się czy ekspozycja skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne (promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, toksyny itp.).
Główną oznaką starzenia się skóry są zmarszczki. Te, które pojawiają się najwcześniej, bo nawet u trzydziestolatków, to tzw. kurze łapki, czyli drobne, powierzchowne zmarszczki wokół oczu, najczęściej w ich zewnętrznych kącikach. Na ich pojawianie się mają wpływ zarówno procesy starzenia się skóry, jak i naturalna mimika twarzy. Ciągłe mruganie, ruchy gałek ocznych, silne emocje widoczne na twarzy – wszystko to powoduje stałe kurczenie się i rozkurczanie mięśni pod skórą, co z biegiem czasu prowadzi do stałych zmian w obrębie naskórka. Wokół oczu są one widoczne właśnie w postaci kurzych łapek.
Kurze łapki – jak się ich pozbyć naturalnymi sposobami?
Zapobiegać powstawaniu kurzych łapek oraz redukować już istniejące zmarszczki wokół oczu można w pewnym stopniu naturalnymi metodami, opierającymi się na zasadach prawidłowej pielęgnacji skóry oraz zdrowego trybu życia. Mają one wpływ na kondycję skóry, również wokół oczu.
- Krem na zmarszczki w okolicach oczu – podstawą codziennej pielęgnacji powinien być odpowiedni krem o działaniu nawilżającym, ochronnym, ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym. Powinien zawierać np. witaminę A, kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz oleje i wyciągi roślinne.
- Ochrona przed słońcem – cienka i delikatna skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Dlatego w słoneczne dni należy stosować kremy z filtrem UV, a także chronić okolice oczu okularami przeciwsłonecznymi oraz czapką z daszkiem.
- Odpowiednia ilość snu – sen jest niezwykle istotny dla regeneracji całego organizmu: skóra nie jest tu wyjątkiem. Dla zdrowego, promiennego wyglądu warto więc spać od 7 do 9 godzin na dobę, pamiętając, by położyć się jeszcze przed północą. Niedostateczna ilość snu może skutkować również występowaniem obrzęków i sińców pod oczami, co jeszcze pogorszy wygląd tej okolicy twarzy.
Kurze łapki – jak zlikwidować? Pomoże botoks!
Jak się pozbyć kurzych łapek pod oczami za pomocą zabiegów medycyny estetycznej? Jedną z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod jest wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową. Botoks jest substancją pochodzenia naturalnego, produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum, która ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, nie tylko estetycznej. Jej główną właściwością jest blokowanie impulsów nerwowych przez mięśnie, co sprawia, że przestają się kurczyć i stają się luźniejsze. Na skórze jest to widoczne w postaci wygładzenia zmarszczek mimicznych, w tym kurzych łapek.
Sam zabieg nie należy do szczególnie skomplikowanych. Lekarz aplikuje toksynę botulinową w ściśle określone partie mięśni wokół oczu – nie wymaga to znieczulenia miejscowego, choć bardzo wrażliwych pacjentów czasami znieczula się kremem. Pierwsze efekty są widoczne po 2-3 dniach, a pełne rezultaty działania toksyny pojawiają się około 10-14 dni po zabiegu i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie można go powtórzyć.
Jak się pozbyć kurzych łapek? Działanie zabiegu Ulthera
Innym sposobem na pozbycie się kurzych łapek z okolic oka jest Ulthera – zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków. Urządzenie Ulthera, emitując energię ultradźwiękową w ściśle określone partie skóry, powoduje natychmiastową koagulację tkanek, skutkującą ich obkurczeniem, uniesieniem i ujędrnieniem. Co ważne, zewnętrzne warstwy skóry pozostają nienaruszone, a energia działa jedynie w głębszych tkankach. Następuje naturalne pobudzenie produkcji kolagenu, a wszystko to daje efekty nieinwazyjnego liftingu.
Zabieg Ulthera nie powoduje bardzo silnego dyskomfortu – niektórzy pacjenci w chwili oddziaływania fal na skórę odczuwają kilkusekundowy ból, więc przed zabiegiem warto przyjąć np. paracetamol. Rezultaty zabiegu nie są co prawda widoczne od razu, ale w ciągu 3-6 miesięcy skóra staje się wyraźnie odświeżona, ujędrniona, bardziej napięta i elastyczna, a kurze łapki zostają zredukowane.
Kurze łapki – choć kłopotliwe i dodające lat – można skutecznie likwidować. Współczesna medycyna estetyczna potrafi sobie skutecznie z nimi poradzić!