Kurze łapki to jedna z najwcześniejszych oznak starzenia się skóry – pierwsze zmarszczki mimiczne przy zewnętrznych kącikach oczu pojawiają się nawet u osób przed 30. rokiem życia. Przyczyną ich powstawania jest intensywna ekspresja mięśnia okrężnego oka, a także specyficzna budowa skóry na tym obszarze twarzy. Drobne zmarszczki dodają naszej twarzy uroku, ale tych wyraźnych zwykle chcemy się pozbyć. Jakie zabiegi mamy do wyboru?
Czym są oraz jak i dlaczego powstają kurze łapki?
Starzenie się organizmu to nieunikniony proces, zarówno biologiczny, jak i psychiczny. Pierwsze oznaki biologicznego starzenia się są widoczne w obrębie skóry. Mają na to wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i postępujące wraz z wiekiem zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie się czy ekspozycja skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne (promieniowanie słoneczne, palenie tytoniu, toksyny itp.).
Główną oznaką starzenia się skóry są zmarszczki. Te, które pojawiają się najwcześniej, bo nawet u trzydziestolatków lub osób jeszcze młodszych, to tzw. kurze łapki, czyli drobne, powierzchowne zmarszczki wokół oczu, najczęściej w ich zewnętrznych kącikach. Na ich pojawianie się mają wpływ zarówno procesy starzenia się skóry, jak i naturalna mimika twarzy.
Mięśnie wokół oczu wykonują nawet 20 tysięcy ruchów podczas mrugania. Do tego dochodzą ciągłe ruchy gałek ocznych i silne emocje widoczne na twarzy – wszystko to powoduje, że mięśnie pod skórą cały czas pracują, co z biegiem czasu prowadzi do stałych zmian w obrębie naskórka. Wokół oczu są one widoczne właśnie w postaci kurzych łapek, które wyglądają jak drobne zagłębienia rozszerzające się na boki, przypominające łapki kury. Takie nierówności bywają też określane jako zmarszczki śmiechu.
Do powstawania zmarszczek wokół oczu przyczynia się też specyficzna budowa tkanek tej partii. Skóra jest kilka razy cieńsza niż na innych obszarach twarzy. Nie chroni jej też nawilżające i natłuszczające sebum, ponieważ jest prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych.
Czy można się pozbyć zmarszczek mimicznych naturalnymi sposobami? Kiedy pomocna jest medycyna estetyczna?
Zapobiegać powstawaniu kurzych łapek oraz redukować już istniejące zmarszczki wokół oczu można w pewnym stopniu naturalnymi metodami, opierającymi się na zasadach prawidłowej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej oraz zdrowego trybu życia. Mają one wpływ na kondycję skóry, również wokół oczu.
- Krem na zmarszczki w okolicach oczu – podstawą codziennej pielęgnacji powinien być odpowiedni krem o działaniu nawilżającym, ochronnym, ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym. Powinien zawierać np. witaminę A, kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz oleje i wyciągi roślinne.
- Ochrona przed słońcem – cienka i delikatna skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Dlatego również zimą należy stosować kremy z filtrem UV, a w słoneczne dni chronić okolice oczu także okularami przeciwsłonecznymi oraz czapką z daszkiem, co pozwala unikać także niepotrzebnego mrużenia oczu.
- Odpowiednia ilość snu – sen jest niezwykle istotny dla regeneracji całego organizmu: skóra nie jest tu wyjątkiem. Dla zdrowego, promiennego wyglądu warto więc spać od 7 do 9 godzin na dobę, pamiętając, aby położyć się jeszcze przed północą. Niedostateczna ilość snu może skutkować również występowaniem obrzęków i sińców pod oczami, co jeszcze pogorszy wygląd tej okolicy twarzy.
Kurze łapki częściej pojawiają się u osób posiadających intensywną ekspresję mimiczną. Aby poprawić jędrność skóry i usunąć kurze łapki, zwykle wystarczy prawidłowa, systematyczna pielęgnacja, a w razie potrzeby można skorzystać z zabiegów wspierających.
Kiedy zastosowanie znajduje toksyna botulinowa na kurze łapki pod oczami i na czym polega taki zabieg?
Jak się pozbyć kurzych łapek pod oczami za pomocą zabiegów medycyny estetycznej? Jedną ze stosowanych i metod jest wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową. Toksyna botulinowa jest substancją pochodzenia naturalnego, produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum, która ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, nie tylko estetycznej. Jej główną właściwością jest blokowanie impulsów nerwowych przez mięśnie, co sprawia, że przestają się one kurczyć i stają się luźniejsze. Na skórze jest to widoczne w postaci wygładzenia zmarszczek mimicznych, w tym kurzych łapek.
Sam zabieg nie należy do szczególnie skomplikowanych. Lekarz aplikuje toksynę botulinową w ściśle określone partie mięśni wokół oczu – nie wymaga to znieczulenia miejscowego, choć bardzo wrażliwych pacjentów czasami znieczula się kremem. Pierwsze efekty są widoczne po 2-3 dniach, a pełne rezultaty działania toksyny botulinowej pojawiają się około 10-14 dni po zabiegu i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie można go powtórzyć.
Usuwanie kurzych łapek wokół oczu za pomocą ultradźwięków – zabieg rewitalizująco-dotleniający
Innym sposobem na pozbycie się kurzych łapek z okolic oka są zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków. Zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z ultradźwiękami i falami radiowymi to bezinwazyjna procedura, która składa się z trzech etapów: oczyszczania skóry, dotlenienia oraz wprowadzenia aktywnych substancji w głąb naskórka. Cały zabieg trwa tylko 45 minut, a rezultat to natychmiastowe otrzymanie promiennej, świetlistej cery.
Ta niezwykła procedura czerpie swoją skuteczność z naturalnych procesów biologicznych organizmu oraz aktywnych substancji zawartych w żelach używanych podczas zabiegu.
Kosmetolog nakłada odpowiednio dobrany żel na twarz, który jest dostosowany do potrzeb i typu skóry. Żele te zawierają wartościowe substancje aktywne, takie jak nawilżający kwas hialuronowy, rozświetlająca witamina C, redukujący niedoskonałości kwas azelainowy oraz ujędrniający retinol. Po nałożeniu żelu, następnym krokiem jest zastosowanie zaawansowanej technologicznie kapsułki do peelingu.
Ten nieinwazyjny zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji, dlatego jest szczególnie polecany przed ważnymi wydarzeniami, kiedy pragniemy osiągnąć efekt wow. Po przeprowadzeniu zabiegu skóra staje się oczyszczona, wygładzona oraz wygląda zdrowo i promiennie. Co więcej, zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z ultradźwiękami i falami radiowymi stanowi doskonałą bazę pod makijaż, który na tak pięknie przygotowanej skórze prezentuje się wyjątkowo efektownie.
Jakie zabiegi na kurze łapki wybrać?
Kurze łapki – choć kłopotliwe i dodające lat – można skutecznie likwidować. Współczesna medycyna estetyczna potrafi je zredukować na wiele sposobów, a wyżej wymienione metody są tylko przykładami. Wśród zabiegów stosowanych w przypadku kurzych łapek na twarzy wymienia się także różne formy mezoterapii, lasery i peelingi.
Niekiedy wystarczające jest oddziaływanie na powierzchnię ciała, innym razem trzeba dotrzeć do głębokich warstw skóry i pobudzić syntezę kolagenu. Z tego powodu przez każdym zabiegiem zalecana jest konsultacja i wspólny wybór zabiegu, który będzie najbardziej odpowiadał naszej skórze.
Źródła:
- Kępa A.: Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. II. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-4.pdf
- Kołaczek A.: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
- Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
- Suligowska I.: Pielęgnowanie oczu i ich oprawy. https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/6-160809131649.pdf