Przebarwienia zębów

opis problemu

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego pacjenta. Codzienna domowa pielęgnacja jamy ustnej często może nie wystarczyć aby osiągnąć taki efekt. Co więc robić kiedy na zębach pojawią się przebarwienia i zażółcenia?

Przebarwienia, zażółcenia zębów – przyczyny problemu

Kolor zębów uzależniony jest od wielu czynników, w tym budowy zęba, a dokładniej – struktury szkliwa, pod którym znajduje się żółta zębina. O przebarwieniu zębów mówi się wtedy, gdy na powierzchni szkliwa pojawiają się odbarwienia. Mogą to być pojedyncze zmiany, a także zajmujące dużą część powierzchni szkliwa.

Duże znaczenie w powstawaniu przebarwień mają takie czynniki, jak: picie kawy, herbaty i palenie papierosów. Duże znaczenie ma również dieta. Za kolor zębów odpowiadają warzywa i owoce, a także soki świeżo wyciskane. Dlaczego? Ponieważ zawierają one dużo kwasów, które mają negatywny wpływ na szkliwo, sprawiając, że szkliwo staje się porowate i cienkie. Poza kawą i herbatą duże ryzyko powstawania przebarwień to czerwone wino, buraki, napoje gazowane, a także słodycze. Niewłaściwa higiena jamy ustnej również przyczynia się do powstawania przebarwień.

Na zmianę odcieniu szkliwa ma również wpływ przyjmowanie niektórych leków, oraz choroby ogólnoustrojowe.

Przebarwienia, zażółcenia zębów – leczenie

Najlepszym sposobem na zapobieganie tworzenia się przebarwień jest unikanie barwiących pokarmów, ograniczenie picia kawy i palenia tytoniu. Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej i skrupulatne oczyszczanie zębów pastą z fluorem, także jest konieczne w trosce o biały uśmiech.

Jeśli jednak stosowane próby walki z przebarwieniami zawiodą, należy udać się na wizytę do higienistki stomatologicznej, która przy pomocy skalera i piaskarki w bezpieczny sposób usunie złogi z powierzchni zębów.

Dla pacjentów, którzy chcieliby poprawić swój naturalny odcień zębów, a skorzystali już z profesjonalnej higienizacji polecamy zabieg wybielania.

Jest to popularna i bezpieczna metoda, dzięki której możemy uzyskać nawet o kilka tonów jaśniejszy odcień szkliwa od wyjściowego.

Dostępne metody wybielania to: wybielanie nakładkowe (domowe), wybielanie lampą UV, wybielanie laserem.

Wsparcie pacjenta

Wsparcie pacjenta zmagającego się z przebarwieniami i zażółceniem zębów powinno polegać przede wszystkim na podnoszeniu świadomości. Ważne jest, aby pacjent miał świadomość jakie czynniki mają wpływ na powstawanie przebarwień oraz w jaki sposób właściwie dbać o zęby aby wyeliminować problem.

FAQ

  1. Dlaczego powstają przebarwienia?

Czynników, które powodują zmianę zabarwienia zębów jest wiele. Duży wpływ ma palenie tytoniu i picie kawy, niewłaściwa dieta, w tym bogata w cukry oraz nieprawidłowa domowa higiena jamy ustnej. Te dwa czynniki mają duże znaczenie, chociaż u niektórych osób problemem są choroby przewlekłe i stosowane w ich przebiegu leki.

  1. Jak usunąć przebarwienia po papierosach?

Zażółcone zęby to zmora wielu palaczy. Jeśli palisz nałogowo, ale zależy Ci na białych i zdrowych zębach, to podstawą jest właściwa higiena i oczyszczanie powierzchni szkliwa. Jeśli osad jest widoczny to konieczna jest wizyta u higienistki  i skorzystanie z gabinetowych metod oczyszczania.

WYKONYWANE ZABIEGI/USŁUGI

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]