Profilaktyka stomatologiczna

opis problemu

Profilaktyka stomatologiczna stanowi trzon działań związanych ze zdrowiem zębów i jamy ustnej. To nie tylko codzienne czynności jak oczyszczanie zębów szczoteczką z pastą, ale również odwiedzanie stomatologa co 6 miesięcy, fluoryzacja czy regularna higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

Profilaktyka stomatologiczna – podstawy działania

W zakresie profilaktyki łączą się działania podejmowane w domu oraz w gabinecie stomatologicznym. Każdego dnia trzeba pamiętać o myciu zębów, co najmniej rano i wieczorem. Nie wystarczy sama szczoteczka i pasta, konieczne jest też właściwe oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych lub flosserów.

Poza codzienną profilaktyką ważne są też regularne zabiegi higienizacyjne, które wykonuje wykwalifikowana kadra higienistek stomatologicznych. Konieczne sią są regularne wizyty u lekarza dentysty. Dzięki temu  specjalista na wczesnym etapie jest w stanie wykryć ubytki próchnicowe i w porę je wyleczyć, zapobiegając tym samym innym powikłaniom zdrowotnym.

Profilaktyka stomatologiczna w gabinecie dentysty jest niezbędna, aby właściwie zadbać o zdrowie całego organizmu. Profesjonalna higienizacja obejmuje zabiegi, jak: piaskowanie, skaling, lakierowanie oraz polerowanie.

Profilaktyka stomatologiczna jakie zabiegi?

Utrzymanie zdrowych zębów przez całe życie, powinno być priorytetem każdego pacjenta. Profilaktyka stomatologiczna skupia się na działaniach oraz przekazaniu odpowiedniej wiedzy pacjentom, tak aby w pełni świadomi cieszyli się pełnym zdrowiem jamy ustnej.

Do głównych działań profilaktyki profesjonalnej należy regularne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu nazębnego. Zawarte w złogach bakterie negatywnie wpływają na stan przyzębia i dziąseł, w zaawansowanych stadiach powodując rozchwianie a nawet utratę zębów. Oczyszczanie zębów w gabinecie higieny polega na usunięciu kamienia za pomocą skalera (ultradźwięki), piaskowaniu (oczyszczaniu ciemnych przebarwień -osadów), polerowaniu oraz fluoryzacji zębów. Higienizacja jest zabiegiem bezbolesnym i powinna być wykonywana minimum co 6 miesięcy.

Lakowanie również jest formą profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej. Zabieg ten dedykowany jest głównie dzieciom, u których świeżo wyrżnięte zęby stałe są zabezpieczane specjalnym lakiem. Działanie to zapobiega rozwojowi próchnicy w bruzdach nowych zębów stałych. Zalecane jest wszystkim dzieciom ze zdrowymi zębami stałymi.

Wsparcie pacjenta

Wsparcie w ramach profilaktyki stomatologicznej polega przede wszystkim na podnoszeniu świadomości pacjentów. Konieczne jest przypominanie pacjentom o znaczeniu właściwej higieny jamy ustnej oraz roli zabiegów profilaktycznych wykonywanych w gabinecie.

FAQ

  1. Profilaktyka stomatologiczna czym się zajmuje?

Głównym zakresem profilaktyki stomatologicznej jest realizacja zadań mających na celu zapobieganie chorobie próchnicowej i chorobom dziąseł. Zdrowie zębów ważne jest również w aspekcie kondycji całego organizmu.

  1. Profilaktyka próchnicy – jakie zadania obejmuje?

Profilaktyka obejmuje takie działania jak: regularne wizyty na przeglądzie u lekarza dentysty (przynajmniej co 6 miesięcy), profesjonalne usuwanie złogów kamienia i osadu w gabinecie higienistki (przynajmniej co 6 miesięcy), profilaktyka fluorkowa (fluoryzacje w gabinecie i stosowanie past z fluorem), szczotkowanie i nitkowanie zębów przynajmniej 2 razy na dobę.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]