Dentofobia – strach przed leczeniem

opis problemu

Dentofobia jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród dzieci i pacjentów dorosłych. Jest poważnym problemem psychologicznym, który uniemożliwia zadbanie o zdrowy uśmiech. Jest to lęk przed dentystą, który u części pacjentów spowodowany jest traumą z przeszłości. Zmagasz się z problemem dentofobii? Chcesz przełamać w sobie lęk i zadbać o kondycję swoich zębów?

Dentofobia – przyczyny problemu

O dentofobii mówi się coraz więcej, szczególnie, że jest to naprawdę poważny problem, który dotyka dużego odsetka pacjentów. Czym jest lęk przed dentystą nie zrozumie nikt, kto nie musiał się z nim zmagać. Pacjenci odczuwający lęk przed dentystą mają ogromny problem z poddaniem się leczeniu. Dla nich, nawet najprostsza wizyta profilaktyczna jest przeżyciem trudnym, do którego muszą się odpowiednio przygotować.

Przyczyny problemu mogą być różne, chociaż u wielu osób są związane z nieprzyjemnym przeżyciem, traumą np. z dzieciństwa. Lęk może być związany zarówno z samą wizytą w gabinecie, jak i przed zabiegami, jakie wykonywane mają być w obrębie jamy ustnej. Duży stres powodować mogą też czynniki zewnętrzne, np. charakterystyczne odgłosy i zapachy, których źródłem jest gabinet stomatologiczny.

Dentofobia powoduje pojawienie się pewnych charakterystycznych objawów, takich jak: ból brzucha, niestrawność, biegunka, problemy ze snem, a także nadmierne pocenie się, przyspieszona akcja serca czy drżenie mięśni.

Dentofobia – leczenie

Podłoże problemu sięga sfery psychologicznej. Pacjenci z dentofobią muszą zostać objęci szczególną opieką w gabinecie dentystycznym. Należy podjąć wszelkie kroki, aby zminimalizować poziom stresu. Doskonałym sposobem jest przygotowanie indywidualnego programu leczenia oraz ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia. Bardzo ważne jest stworzenie w gabinecie komfortowych, bezstresowych warunków. Duże znaczenie ma nastawienie lekarza. Warto wybrać stomatologa posiadającego odpowiednie doświadczenie z pacjentem zmagającym się z dentofobią. Ważne, aby pacjent miał możliwość skorzystania ze znieczulenia, ponieważ doznania bólowe nie pomogą mu w pokonaniu stresu i lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Kiedy wszystkie możliwości i próby zawiodły, warto skorzystać z możliwości leczenia w narkozie. Pacjent w trakcie trwania zabiegu jest w stanie głębokiego snu, dzięki czemu czynnik stresu i traumy jest wyeliminowany. Leczenie w narkozie przeprowadza się zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.

W przypadku pacjentów z dentofobią dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie wizyt adaptacyjnych, podczas których mogą oni stopniowo oswajać się z lękiem.

Wsparcie pacjenta

Pacjenci zmagający się z lękiem przed dentystą wymagają szczególnego wsparcia ze strony lekarza. Konieczne jest budowanie pozytywnej relacji, pełnej zaufania, serdeczności i empatii. Ważne, aby stomatolog wykazał się dużym zrozumieniem i cierpliwością dla problemów pacjenta. Dobrym rozwiązaniem, które może pomóc przełamać lęk są wizyty adaptacyjne, podczas których pacjent stopniowo pokonuje swoje ograniczenia.

Znieczulenie komputerowe

Niewątpliwie strach przed bólem jest jedną z kluczowych przyczyn, dla której obawiamy się wizyty w gabinecie stomatologicznym. System znieczulenia komputerowego, że spotkanie z dentystą nie musi kojarzyć się z niczym nieprzyjemnym. To wychodzące naprzeciw Pacjentom z dentofobią nowatorskie rozwiązanie zapewnia 100% komfort i wygodę, gdyż płyn znieczulający podawany jest przez lekarza bezpiecznie i całkowicie bezboleśnie, bez użycia igły. Strach przed strzykawką odchodzi w zapomnienie.  

To najnowszej generacji rodzaj bezbolesnego, komputerowego znieczulenia zębów przed zabiegami stomatologicznymi. Poprzez zastosowanie nowej technologii, która opiera się na stopniowym dawkowaniu znieczulenia (kontrolowanego przez system komputerowy, który w inteligentny sposób dobiera ilość podawanego produktu, a także odpowiednie ciśnienie), pozwala na zupełnie bezstresową dla Pacjenta aplikację substancji znieczulającej.   

Ta forma znieczulenia dedykowana jest przede wszystkim osobom, które czują lęk przed wizytami stomatologicznymi, a co za tym idzie – boją się ukłucia igły oraz kolejnych etapów leczenia, a jednocześnie cenią komfort, który daj brak odrętwienia twarzy.  

System znieczulenia komputerowego doskonale sprawdza się w każdej dziedzinie stomatologii – od stomatologii zachowawczej, estetycznej, protetyki, endodoncji, chirurgii stomatologicznej po pedodoncje czy implantologię. Umożliwia wykonanie przez lekarza technik znieczulenia, dzięki którym Pacjent po aplikacji swobodnie mówi, bez odrętwienia warg i języka, a po leczeniu może swobodnie powrócić do obowiązków życia codziennego.   

FAQ

  1. Czym jest dentofobia?

Dentofobia to silny lęk, jaki odczuwa pacjent w związku z wizytą u stomatologa. Przyczyny problemu mogą mieć różną etiologię.

  1. Czy dentofobię można pokonać?

Duże znaczenie ma ustalenie przyczyn problemu oraz postępowanie, które pozwala stopniowo przezwyciężać problem. Duże znaczenie ma tu podejście stomatologa, który musi być cierpliwy i empatyczny. W sytuacji kiedy stan zdrowia jest alarmujący a lęk przed leczeniem stomatologicznym wciąż nie do pokonania- należy rozważyć leczenie w narkozie (znieczulenie całkowite).

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]