
Opadające powieki to problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Mogą one bowiem nie tylko negatywnie wpływać na wygląd twarzy, która sprawia wrażenie smutnej i starszej niż w rzeczywistości, ale też np. zaburzać pole widzenia. Dlatego opadające powieki koniecznie trzeba leczyć!
Opadające powieki mogą być zarówno efektem wrodzonego nadmiaru skóry powiek, jak i skutkiem naturalnych procesów starzenia. Wraz z upływem lat w organizmie człowieka ubywa kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność skóry. Może to powodować m.in. opadanie powiek, któremu często towarzyszą zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki) oraz cienie i worki pod oczami.
Należy pamiętać, że opadające powieki są nie tylko problemem estetycznym, przez który twarz wygląda na zmęczoną i starszą. Mogą one również zaburzać pole widzenia, co bywa bardzo kłopotliwe (np. podczas czytania), a nawet niebezpieczne (np. w trakcie prowadzenia auta).
Co na opadające powieki?
Jeśli ktoś zastanawia się, co zrobić z opadającą powieką, powinien rozpocząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Konieczne jest stosowanie kosmetyków o silnym działaniu nawilżającym, ujędrniającym oraz regenerującym, zawierających np. kwas hialuronowy, syntetyczny kolagen, witaminy A i E oraz naturalne oleje (np. jojoba czy z orzechów makadamia). Pozytywnie na stan skóry wokół oczu wpłyną też zimne okłady, np. ze specjalnych silikonowych maseczek. Najpierw wkłada się je do lodówki, a później przykłada do oczu.
Opadające powieki – co robić?
Aby dowiedzieć się, jak podnieść opadające powieki, warto się zapoznać z ofertą zabiegów dostępnych w naszej klinice. Jednym z nich jest unoszenie brwi przy użyciu nici rewitalizacyjno-liftingujących. Są one zrobione z nowoczesnego, bardzo bezpiecznego i w pełni rozpuszczalnego materiału PDO, czyli polidioksonanu. Lekarz umieszcza je w okolicach oczu w naturalnych liniach napięcia skóry. Wokół nici zaczynają narastać nowe włókna kolagenu oraz elastyny, a skóra staje się bardziej jędrna, sprężysta i odzyskuje prawidłową objętość. Efekt jest zbliżony do liftingu chirurgicznego – łuki brwiowe zostają uniesione, skóra ulega wyraźnemu odmłodzeniu, a zmarszczki – spłyceniu. Co ważne, rezultaty widoczne są od razu i utrzymują się przez około 12 miesiący. Są one również bardziej naturalne niż np. w przypadku użycia botoksu – mięśnie nie zostają bowiem zupełnie unieruchomione, a ich praca zostaje jedynie osłabiona.
Opadająca powieka – jak się pozbyć?
Inną metodą redukcji opadających powiek są zabiegi blefaroplastyki, czyli plastyki powiek górnych i/lub plastyki powiek dolnych. Zabiegi polegają na wycięciu nadmiaru skóry z powiek górnych i/lub dolnych – wykonuje się je w warunkach ambulatoryjnych (w znieczuleniu miejscowym lub w warunkach szpitalnych (w znieczuleniu ogólnym). Chirurg wykonuje nacięcia w fizjologicznych bruzdach wokół oka, dzięki czemu powstałe blizny pooperacyjne, choć i tak niewielkie, są jeszcze mniej widoczne. Jeśli jest taka potrzeba, plastykę powiek górnych można rozszerzyć o lifting brwi, a plastykę powiek dolnych – o korektę tzw. doliny łez. W przypadku obu zabiegów cienkie szwy usuwa się w ciągu tygodnia. Rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni, a pełne efekty widoczne są po około 6-8 tygodniach. Okolica oka zostaje kompleksowo odmłodzona, znika również problem opadających powiek.
Współczesna medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna potrafią skutecznie leczyć opadające powieki. Warto więc zgłosić się do lekarza i dobrać sposób leczenia najlepszy do indywidualnego stanu pacjenta.