Jak podnieść opadające powieki, aby spojrzenie nabrało blasku? Jaki zabieg wybrać?

5 min
04/05/2020
[ssba-buttons]

Skóra wokół oczu jest cienka i podatna na wiotczenie. Częstym problemem tej partii twarzy jest opadająca powieka. Defekt ten może dotyczyć jednego oka, ale zwykle występuje obustronnie. Jest to kłopot zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Przypadłość ta może nie tylko negatywnie wpływać na wygląd twarzy, która sprawia wrażenie smutnej i starszej niż w rzeczywistości, ale też np. utrudniać widzenie. Obecnie do korekcji opadającej powieki stosuje się różne metody. Przybliżamy przyczyny i leczenie tej przypadłości.

Jak właściwie wygląda opadająca powieka? Na czym polega ten problem? 

O przypadłości tej mowa wówczas, gdy opadnięcie tkanek jest widoczne, tzn. skóra “zwisa”. Defekt ten kojarzy się głównie z górną powieką, ale bardzo często mamy do czynienia z opadaniem skóry na powiece dolnej.

Opadnięcie powieki górnej częściej ma związek z wiotką skórą. Natomiast w przypadku niższych obszarów oka problemem bywają tzw. przepukliny tłuszczowe. Wyglądają one jak zwisające w kierunku policzków „poduszki”. Zwykle są one wypełnione płynem oraz tkanką tłuszczową. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest powiększanie się nieestetycznych zmian np. po nieprzespanej nocy.

Co najczęściej odpowiada za opadanie powiek górnych i dolnych? 

Najczęściej opadająca powieka jest skutkiem naturalnych procesów starzenia. Wraz z upływem lat w organizmie człowieka spada produkcja kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność tkanek. Może to powodować m.in. opadanie powiek, któremu często towarzyszą zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki) oraz cienie i worki pod oczami.

Nie każdy jednak ma problem z opadaniem powiek i nie zawsze jest on skutkiem mijającego czasu. Przypadłości tej można nabyć się już w młodości. Na kondycję tkanek ogromny wpływ mają czynniki środowiskowe i styl życia, zwłaszcza:

  • częste opalanie, które działa destrukcyjnie na włókna kolagenowe;
  • używki: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu w nadmiarze;
  • niezdrowa dieta, która nie pozwala na dostarczenie do organizmu składników niezbędnych do zachowania prawidłowej kondycji skóry;
  • stres, przemęczenie, nieprzespane noce;
  • zanieczyszczenia środowiskowe, substancje drażniące.

Pod delikatną skórą powiek znajduje się podpora w postaci tkanki tłuszczowej. Już przy jej niewielkim deficycie skóra staje się wiotka. Tym samym problem opadającej powieki może dotyczyć również osób, które w krótkim czasie sporo schudły. Do możliwych przyczyn opadającej powieki zalicza się także częste występowanie obrzęków wynikające z gromadzenia się zastoju limfatycznego.

Idealne, naturalne napięcie skóry powiek wydaje się być domeną wyłącznie osób bardzo młodych. Faktycznie u osób dojrzałych skóra stopniowo traci jędrność, tym samym opadanie powiek dotyczy głównie Pacjentów w starszym wieku. Niemniej jednak problem ten bywa rozpoznawany zarówno u dzieci, jak i młodzieży. Za zmiany u najmłodszych mogą odpowiadać predyspozycje genetyczne, polegające na wrodzonym nadmiarze skóry powiek, jak i niedorozwój mięśnia dźwigacza powieki górnej, określany jako ptoza miogenna.

Nie tylko defekt estetyczny. Jakie dolegliwości może powodować opadająca powieka? 

Należy pamiętać, że opadające powieki są nie tylko problemem estetycznym, przez który twarz wygląda na zmęczoną i starszą. Nadmiar tkanek może utrudniać pracę mięśnia dźwigacza odpowiadającego za unoszenie powiek, co prowadzi do zmniejszenia szpary powiekowej. To z kolei może ograniczać pole widzenia, co bywa bardzo kłopotliwe (np. podczas czytania), a nawet niebezpieczne (np. w trakcie prowadzenia auta).

Jako możliwe objawy opadającej powieki można wymienić także łzawienie oczu, które bywa spowodowane częstym pocieraniem przysłoniętych powiek. Jeśli opada górna powieka, często nadmiernie unosimy brwi, a to z kolei przyczynia się do marszczenia czoła i powstawania zmarszczek mimicznych. Osoby z opadającą powieką niekiedy też nadmiernie przechylają głowę. Bez wątpienia jest to więc problem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jak naturalnie poprawić kondycję skóry wokół oczu? 

Jeśli ktoś zastanawia się, co zrobić z opadającą powieką, powinien rozpocząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Konieczne jest stosowanie kosmetyków o silnym działaniu nawilżającym, ujędrniającym oraz regenerującym. Właściwości takie wykazują m.in. kwas hialuronowy, syntetyczny kolagen, witaminy A i E oraz naturalne oleje, np. jojoba czy z orzechów makadamia.

Pozytywnie na stan skóry wokół oczu wpływa chłód, zwłaszcza jeśli problem związany jest ze skłonnością do powstawania obrzęków. Warto więc stosować zimne kompresy na powieki, np. ze specjalnych silikonowych maseczek. Najpierw wkłada się je do lodówki, a później przykłada do oczu. Aby naturalnie podnieść powieki można też wykonywać masaże za pomocą przeznaczonych do tego przyrządów. Sprawdzają się one głównie w przypadku niedoskonałości pod oczami, a także kurzych łapek przy zewnętrznych kącikach.

Jeśli natomiast domowe sposoby nie przynoszą pożądanych rezultatów lub problem jest zbyt zaawansowany, dostępne są metody z zakresu medycyny i chirurgii estetycznej. Nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Niekiedy wystarczające okazują się metody o niższej inwazyjności, a także zabiegi na opadające powieki oparte na stymulacji tkanek.

Jak zabiegi laserowe mogą poprawić kondycję skóry w okolicy oka? 

Jedną z dostępnych metod redukcji nadmiernej wiotkości skóry wokół oczu są zabiegi wykorzystujące urządzenia laserowe. W zależności od indywidualnych wskazań przeprowadza się obkurczanie tkanek zainicjowane np. przez laser frakcyjny. W trakcie takiego zabiegu wiązka lasera kierowana jest do głębiej położonych tkanek, gdzie pod jej wpływem dochodzi do wzrostu temperatury. To z kolei inicjuje termokoagulację białek oraz stymuluje produkcję nowego kolagenu i elastyny.

W wyniku działania lasera powieka może się delikatnie napiąć. Jest to jednak rozwiązanie przy minimalnym problemie lub w sytuacji, kiedy metody chirurgiczne są niemożliwe.

Zabiegi medycyny estetycznej – korekta opadającej skóry za pomocą nici

Kolejną możliwością jest unoszenie brwi przy użyciu nici rewitalizacyjno-liftingujących. Lekarz umieszcza je w okolicach oczu w naturalnych załamaniach napięcia skóry. Wokół nici zaczynają narastać nowe włókna kolagenu oraz elastyny, a skóra staje się bardziej jędrna, sprężysta i odzyskuje prawidłową objętość. Efekty korekty powiek górnych tą metodą są zbliżone do liftingu chirurgicznego – łuki brwiowe zostają uniesione, skóra ulega wyraźnemu odmłodzeniu, a zmarszczki spłyceniu. Zwykle rezultaty widoczne są od razu i utrzymują się przez około 12 miesięcy.

Opcja przy zaawansowanym problemie – zabieg plastyki powiek (blefaroplastyka)

Inną metodą redukcji opadających powiek są zabiegi blefaroplastyki, czyli plastyki powiek górnych i/lub dolnych. Zabiegi polegają na usunięciu nadmiaru skóry z powiek górnych i/lub dolnych za pomocą cięcia przeprowadzonego w naturalnych załamaniach powiek. Wykonuje się je w warunkach ambulatoryjnych (w znieczuleniu miejscowym) lub w warunkach szpitalnych (w znieczuleniu ogólnym).

Chirurg wykonuje nacięcia w fizjologicznych bruzdach wokół oka, dzięki czemu powstałe blizny pooperacyjne, choć i tak niewielkie, są jeszcze mniej widoczne. Jeśli jest taka potrzeba, plastykę powiek górnych można rozszerzyć o lifting brwi, a plastykę powiek dolnych o korektę tzw. doliny łez. W przypadku obu zabiegów cienkie szwy usuwa się w ciągu tygodnia. Rekonwalescencja trwa około dwa tygodnie, a pełne efekty widoczne są po około 6-8 tygodniach. Okolica oka zostaje odmłodzona, znika również problem opadających powiek.

Jaki zabieg wybrać? Czym kierować się podczas podejmowania ostatecznej decyzji? 

Współczesna medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna potrafią leczyć opadające powieki. Aby ustalić plan postępowania, należy zgłosić się do lekarza i dobrać sposób leczenia najlepszy do indywidualnego stanu Pacjenta.

Wybór zabiegu redukującego problem opadającej powieki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj defektu i jego przyczyna. Innego postępowania wymagają niedoskonałości związane z postępującymi procesami starzenia, innego przepukliny tłuszczowe. Ważna jest też ogólna kondycja Pacjenta, jego stan zdrowia, czy wiek. W przypadku chirurgicznej korekcji opadającej powieki, jak i zabiegów z użyciem lasera czy każdej innej metody istnieją pewne przeciwwskazania. Przed wyborem odpowiedniej metody konieczna jest więc konsultacja wstępna. Podczas spotkania warto zapytać lekarza o szczegóły dotyczące dostępnych metod.

Źródła:

  1. Krajewska-Węglewicz K., Banach M., Skopiński P., Dorobek M., Sempońska-Szewczyk J., Filipiak E.: Metody chirurgiczne leczenia opadania powiek w kontekście historycznym. Przegląd Lekarski 2019 / 76 / 2. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/146558/banach_et-al_metody_chirurgiczne_leczenia_opadania_powiek_2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  2. Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
  3. Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska. tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/WP-CONTENT/UPLOADS/2016/05/2006-04-4.PDF.