Nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, a tym samym przetłuszczające się włosy

opis problemu

Owłosiona skóra głowy wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednym z problemów, które wymagają zainteresowania i przeciwdziałania jest przetłuszczająca się skóra głowy.

Przetłuszczająca się skóra głowy – przyczyny

Problemy z przetłuszczającą skórą występują u wielu osób. Mają one związek z sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe w skórze. Wytwarzany w odpowiedniej ilości łój jest niezbędny, ponieważ zapewnia naturalną ochronę skóry. Dopiero nadmiar sebum staje się problemem. Nadprodukcja sebum, czyli łojotok, powoduje zatykanie porów skóry, przez co cera wygląda nieestetycznie, pełna jest niedoskonałości. Twarz jest tłusta, lśniąca, świeci się, co dla wielu osób stanowi przyczynę kompleksów i poważny problem. Warto podkreślić, że skóra łojotokowa, ze zwiększoną pracą gruczołów łojowych zlokalizowanych w obrębie mieszków włosowych, to nie tylko kwestia wydzielania sebum na twarzy, ale także nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Nadprodukcja sebum najczęściej występuje w okresie dojrzewania, sprzyja jej również długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, a także niektóre leki. Wśród przyczyn przetłuszczania włosów i skóry znajdują się także zaburzenia hormonalne i uwarunkowania genetyczne.

Niekiedy wzmożona produkcja sebum prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry, a w skrajnych przypadkach nawet do wypadania włosów. Dlatego tak istotna jest w tym przypadku właściwa pielęgnacja włosów: mycie skóry głowy i włosów przy pomocy szamponów oczyszczających, a także ostrożne nakładanie odżywek, które mogą nadmiernie obciążać włosy, sprawiając, że stają się przyklapnięte.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Włosy przetłuszczające się należy odpowiednio pielęgnować. Poza właściwym doborem kosmetyków dobrze jest zastosować w odpowiednich odstępach czasu peeling skóry głowy, a mycie włosów kończyć na wysuszeniu ich ręcznikiem. Użycie suszarki warto ograniczyć do minimum. Kiedy jest niezbędne, dobrze zaopatrzyć się w model ze strumieniem chłodnego powietrza – suszone nią włosy pozostaną dłużej świeże. Wyższe temperatury sprzyjają nadprodukcji łoju, dlatego rezygnacja z klasycznej suszarki pozwala ograniczyć przetłuszczanie się włosów i skóry głowy.

Jeśli zmiana w nawykach pielęgnacyjnych skóry oraz kosmetykach nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczna będzie bardziej specjalistyczna pomoc. Warto wówczas udać się na konsultację do specjalisty, który ustali  przyczyny problemu i zaleci skuteczną terapię.

W walce ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych mogą pomóc różnorodne zabiegi dostępne w klinice Estell w Warszawie, w tym: mezoterapia, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, laseroterapia, mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli, a także peelingi medyczne oraz zabiegi manualne.

Wsparcie pacjenta

Wparcie pacjentów, którzy zmagają się z problemem przetłuszczającej skóry polega m.in. na udzieleniu szczegółowych informacji związanych z postępowaniem po zabiegach. Stosowanie wskazówek w praktyce pozwala utrzymać korzystny efekt przez długi czas.

Najczęściej zadawane pytania

Czy z problemem przetłuszczającej się skóry można sobie skutecznie poradzić?

Efektywność działania w zwalczaniu przetłuszczającej się skóry głowy zależy od ustalenia przyczyny problemu, szczególnie jeśli u podstaw leży choroba wymagająca wdrożenia właściwego leczenia. W eliminacji problemu pomogą odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej.

Przetłuszczająca skóra – jakie są przyczyny problemu?

Przyczyn może być wiele. Od chorób, po inne czynniki, jak stres, wrodzone predyspozycje do nadmiernej produkcji sebum, niewłaściwe kosmetyki, a także niewłaściwa dieta.

Łupież - jak się go pozbyć?

Przyczyną łupieżu może być niedokładne mycie skóry głowy, jej przesuszenie, a także niewłaściwa częstotliwość mycia czy stosowanie obciążających kosmetyków. W przypadku tłustych włosów należy zadbać o ich właściwą pielęgnację, a jeśli kondycja włosów nie poprawia się – warto z tym problemem zwrócić się do specjalisty.

Formularz kontaktowy


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]