Osocze bogatopłytkowe

O zabiegu

Osocze bogatopłytkowe jest substancją pozyskiwaną z krwi, którą pobiera się od pacjenta i podaje w formie mezoterapii. Duża zawartość płytek krwi i czynników wzrostu, wraz z efektem, jaki daje sama mezoterapia, powoduje pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, pomagając pozbyć się oznak starzenia się skóry. W Warszawskiej klinice Estell proponujemy pacjentom przeprowadzenie zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego w celu rewitalizacji skóry twarzy i wybranych partii ciała, a także owłosionej skóry głowy.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma, PRP) to preparat otrzymywany z krwi pacjenta, zawierający wyższe niż w osoczu stężenie płytek krwi i czynników wzrostu. Jest stosowany w medycynie regeneracyjnej i estetycznej, np. w ortopedii i medycynie sportowej w leczeniu urazów sportowych, chorób stawów, a także w zabiegach odmładzających skórę.

Obecnie jedną z najbardziej popularnych procedur z zakresu medycyny estetycznej jest mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Zabieg nazywany jest również wampirzym liftingiem i polega na podaniu pacjentowi specjalnie przygotowanego preparatu  bazującego na osoczu krwi pacjenta.

Osocze bogatopłytkowe działa przede wszystkim poprzez wprowadzenie do skóry czynników wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne, naprawcze i odmładzające. Czynniki wzrostu (PDGF, TGF-Beta czy VEGF) pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, co prowadzi do rewitalizacji skóry poprawiając jej elastyczność, nawilżenie, strukturę i wygląd. Dodatkowo, osocze bogatopłytkowe zawiera również cytokiny i białka, które hamują procesy zapalne, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków, stanów zapalnych i bólu w miejscu aplikacji. Warto podkreślić, że procesy regeneracyjne pobudza już sam proces iniekcji metodą mezoterapii.

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w zabiegach odnowy struktury skóry twarzy i wybranych partii ciała, rewitalizacji okolic intymnych oraz wzmacnianiu cebulek włosowych skóry głowy. Jest pomocne także w regeneracji skóry wrażliwej, alergicznej oraz przy kruchych naczyniach krwionośnych.

Przebieg zabiegu wampirzy lifting

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczyna przygotowanie preparatu. Skuteczny preparat do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest przygotowywany przez pobranie krwi pacjenta (zwykle 10-20 ml), która jest następnie poddana procesowi wirowania w celu oddzielenia osocza bogatopłytkowego od pozostałych składników krwi. Otrzymane w ten sposób odwirowane osocze bogatopłytkowe jest mieszane z solą fizjologiczną, tworząc roztwór gotowy do iniekcji w skórę pacjenta w celu dostarczenia skórze czynników wzrostu i substancji odżywczych stymulujących procesy regeneracyjne i odmładzające.

Podanie osocza metodą mezoterapii nie należy do procedur bolesnych, jednak zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem kremu znieczulającego, jeśli pacjent deklaruje niski próg bólu. Ważnym argumentem przemawiającym za terapią osoczem bogatopłytkowym jest brak ryzyka alergii, ponieważ substancja pochodzi z krwi pacjenta.

Zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu z użyciem osocza podanego metodą mezoterapii skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Należy liczyć się również z możliwością pojawienia zasinień. Rekonwalescencja nie trwa jednak długo, a objawy mijają samoistnie w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Dla jak najszybszej regeneracji tkanek można stosować zimne okłady lub kremy wspomagające proces gojenia. 

Efekty zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego pozwalają na nawilżenie skóry, poprawę napięcia i elastyczności, przywrócenie jej jędrności, właściwego ukrwienia oraz redukcję oznak starzenia, blizn, rozstępów i ogólne odmłodzenie skóry. Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu, kiedy ustąpią zaczerwienienie i podrażnienia. Choć pozytywne rezultaty procedury z wykorzystaniem PRP można zauważyć już po pierwszym zabiegu, to jednak dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii składającej się z 3-5 takich zabiegów z użyciem PRP przeprowadzonych w odstępach 2-3 tygodni.

Wskazania

 • zmarszczki,
 • brak jędrności i elastyczności skóry,
 • cera szara, zmęczona,
 • skóra o niejednolitym kolorycie,
 • trądzik młodzieńczy
 • trądzik różowaty,
 • blizny,
 • rozstępy,
 • łysienie,
 • suchość pochwy.

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie piersią,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • choroby nowotworowe,
 • zakażenie wirusem HIV, WZW B oraz C,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo utrzymują się efekty wampirzego liftingu?

W zależności od cech osobniczych (wiek, kondycja skóry), efekty utrzymują się od pół roku do nawet 12 miesięcy po zabiegu.

Czy zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe jest bezpieczny?

Tak, osocze bogatopłytkowe to substancja pochodząca bezpośrednio z krwi pacjenta, dlatego jest dla niego bezpieczna. Również pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego od zdrowego pacjenta nie stanowi ryzyka. Z kolei procedura mezoterapii należy do mało inwazyjnych i wykorzystuje procesy prowadzące do naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry.

Ginekologia estetyczna
Usługa
Cena

Regeneracja okolic intymnych, leczenie suchości pochwy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

1 300 zł

Regeneracja okolic intymnych, leczenie suchości pochwy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

1 300 zł
Mezoterapia
Usługa
Cena

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

950 zł - 1 600 zł

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

950 zł - 1 600 zł
Zabiegi na skórę głowy
Usługa
Cena

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

950 zł - 1 600 zł

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

950 zł - 1 600 zł
Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym
Usługa
Cena

Mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym

900 - 1 550 zł

Mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym

900 - 1 550 zł

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]