O zabiegu
Osocze bogatopłytkowe jest substancją pozyskiwaną z krwi, którą pobiera się od pacjenta i podaje w formie mezoterapii. Duża zawartość płytek krwi i czynników wzrostu, wraz z efektem, jaki daje sama mezoterapia, powoduje pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, pomagając pozbyć się oznak starzenia się skóry. W Warszawskiej klinice Estell proponujemy pacjentom przeprowadzenie zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego w celu rewitalizacji skóry twarzy i wybranych partii ciała, a także owłosionej skóry głowy.
Osocze bogatopłytkowe – co to jest?
Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma, PRP) to preparat otrzymywany z krwi pacjenta, zawierający wyższe niż w osoczu stężenie płytek krwi i czynników wzrostu. Jest stosowany w medycynie regeneracyjnej i estetycznej, np. w ortopedii i medycynie sportowej w leczeniu urazów sportowych, chorób stawów, a także w zabiegach odmładzających skórę.
Obecnie jedną z najbardziej popularnych procedur z zakresu medycyny estetycznej jest mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Zabieg nazywany jest również wampirzym liftingiem i polega na podaniu pacjentowi specjalnie przygotowanego preparatu bazującego na osoczu krwi pacjenta.
Osocze bogatopłytkowe działa przede wszystkim poprzez wprowadzenie do skóry czynników wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne, naprawcze i odmładzające. Czynniki wzrostu (PDGF, TGF-Beta czy VEGF) pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, co prowadzi do rewitalizacji skóry poprawiając jej elastyczność, nawilżenie, strukturę i wygląd. Dodatkowo, osocze bogatopłytkowe zawiera również cytokiny i białka, które hamują procesy zapalne, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków, stanów zapalnych i bólu w miejscu aplikacji. Warto podkreślić, że procesy regeneracyjne pobudza już sam proces iniekcji metodą mezoterapii.
Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w zabiegach odnowy struktury skóry twarzy i wybranych partii ciała, rewitalizacji okolic intymnych oraz wzmacnianiu cebulek włosowych skóry głowy. Jest pomocne także w regeneracji skóry wrażliwej, alergicznej oraz przy kruchych naczyniach krwionośnych.
Przebieg zabiegu wampirzy lifting
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczyna przygotowanie preparatu. Skuteczny preparat do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest przygotowywany przez pobranie krwi pacjenta (zwykle 10-20 ml), która jest następnie poddana procesowi wirowania w celu oddzielenia osocza bogatopłytkowego od pozostałych składników krwi. Otrzymane w ten sposób odwirowane osocze bogatopłytkowe jest mieszane z solą fizjologiczną, tworząc roztwór gotowy do iniekcji w skórę pacjenta w celu dostarczenia skórze czynników wzrostu i substancji odżywczych stymulujących procesy regeneracyjne i odmładzające.
Podanie osocza metodą mezoterapii nie należy do procedur bolesnych, jednak zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem kremu znieczulającego, jeśli pacjent deklaruje niski próg bólu. Ważnym argumentem przemawiającym za terapią osoczem bogatopłytkowym jest brak ryzyka alergii, ponieważ substancja pochodzi z krwi pacjenta.
Zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu z użyciem osocza podanego metodą mezoterapii skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Należy liczyć się również z możliwością pojawienia zasinień. Rekonwalescencja nie trwa jednak długo, a objawy mijają samoistnie w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Dla jak najszybszej regeneracji tkanek można stosować zimne okłady lub kremy wspomagające proces gojenia.
Efekty zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego pozwalają na nawilżenie skóry, poprawę napięcia i elastyczności, przywrócenie jej jędrności, właściwego ukrwienia oraz redukcję oznak starzenia, blizn, rozstępów i ogólne odmłodzenie skóry. Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu, kiedy ustąpią zaczerwienienie i podrażnienia. Choć pozytywne rezultaty procedury z wykorzystaniem PRP można zauważyć już po pierwszym zabiegu, to jednak dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii składającej się z 3-5 takich zabiegów z użyciem PRP przeprowadzonych w odstępach 2-3 tygodni.
Wskazania
- zmarszczki,
- brak jędrności i elastyczności skóry,
- cera szara, zmęczona,
- skóra o niejednolitym kolorycie,
- trądzik młodzieńczy
- trądzik różowaty,
- blizny,
- rozstępy,
- łysienie,
- suchość pochwy.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- choroby nowotworowe,
- zakażenie wirusem HIV, WZW B oraz C,
- przyjmowanie niektórych leków.
Najczęściej zadawane pytania
W zależności od cech osobniczych (wiek, kondycja skóry), efekty utrzymują się od pół roku do nawet 12 miesięcy po zabiegu.
Tak, osocze bogatopłytkowe to substancja pochodząca bezpośrednio z krwi pacjenta, dlatego jest dla niego bezpieczna. Również pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego od zdrowego pacjenta nie stanowi ryzyka. Z kolei procedura mezoterapii należy do mało inwazyjnych i wykorzystuje procesy prowadzące do naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry.
Formularz kontaktowy