Nici liftingujące – jak działają, dla kogo są przeznaczone i jakie przynoszą efekty?

4 min
06/08/2018
[ssba-buttons]

W medycynie estetycznej nici liftingujące są używane od wielu lat. Te najnowsze pozwalają nie tylko napiąć i unieść skórę, ale także poprawić jej kondycję. Jak dokładnie działają zabiegi z ich użyciem i jakie efekty można dzięki nim osiągnąć? Szczegóły przybliża dr Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Czym są i jak działają nici liftingujące?

Zastosowanie nici liftingujących to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak wskazuje nazwa, są one przeznaczone do liftingu, czyli napinania i unoszenia skóry. Stosuje się nici o różnej budowie. Pierwsze produkty tego typu wykonywane były z materiałów trwałych. Obecnie wykorzystuje się też nici absorbowalne, które ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu zwykle po ok. kilkunastu miesiącach.Nici liftingujące wprowadza się w celu stworzenia dodatkowego ,,rusztowania” dla skóry. Z ich pomocą można niemal natychmiast zmienić położenie opadających obszarów i napiąć powierzchnię skóry, zyskując efekt liftingu. Chociaż nici są drobne i cienkie, mogą skutecznie podtrzymywać wiotczejące partie ciała. Natomiast nowsze zabiegi z użyciem nici liftingujących o właściwościach biodegradacji w czasie wchłaniania dodatkowo stymulują skórę, co wynika z ich składu, np. dodatku kwasu hialuronowego, czy innych substancji.

W zależności od rodzaju nici mogą wzmagać produkcję kolagenu i elastyny, a także nawilżać i odżywiać tkanki. Dzięki temu zyskuje się wiele dodatkowych skutków, m.in. w postaci redukcji zmarszczek i wiotkości skóry.

Jakie są podstawowe rodzaje nici liftingujących stosowanych w medycynie estetycznej?

Jedną z głównych różnic pomiędzy nićmi jest obecność lub brak haczyków, czyli wypustek na włóknie materiału wprowadzanego do skóry. Mikroskopijne haczyki ułatwiają przyczepność. Ważne są też detale (skład, średnica długość). Istnieją różne rodzaje nici obu typów, np.:

  • nici liftingujące PDO – system nici PDO (nici polidioksanowych) dzieli się je na 3 rodzaje: nici Mono (włókna pojedyncze), nici First Lift (splot kilku włókien), nici sparingi (gęsto splecione liczne włókna spiralne z haczykami);
  • nici BARB 4D (z wielowymiarowymi, gęstymi wypustkami);
  • inne rodzaje z mikroskopijnymi haczykami.

Jakie efekty można uzyskać dzięki zabiegowi nićmi liftingującymi?

Otrzymane efekty zabiegu zależą od kondycji skóry oraz rodzaju oraz ilości zastosowanych nici. Wśród możliwych rezultatów wymienia się np.:

  • przywrócenie naturalnego owalu twarzy;
  • napięcie skóry;
  • lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek;
  • wygładzenie zmarszczek,
  • podkreślenie konturów i lekka zmiana rysów twarzy,
  • poprawa elastyczności i jędrności skóry;
  • uniesienie opadających kącików ust, policzków, powiek.

Kiedy się pojawiają i jak długo mogą utrzymywać się rezultaty liftingu twarzy nićmi?

Pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu wprowadzenia nici pod skórę. Te absorbowalne mogą rozpuszczać się przez okres zwykle minimum 24 miesięcy. W tym czasie pobudzają tkanki, dlatego pełne rezultaty zabiegu widoczne są zwykle po kilku tygodniach i utrzymują się długo, czyli od ok. 2 do 3 lat. Z kolei przy niciach trwałych efekty zabiegu utrzymują się do momentu, aż w następstwie procesów starzenia znacznie zmieni się kondycja skóry.

Wskazania do użycia nici liftingujących – dla kogo jest ta metoda?

Nici można stosować zarówno do skóry twarzy, jak i modelowania sylwetki, np. podbródka, szyi, ramion, brzucha, czy kolan. Z kolei używając większej liczby nici można podnieść również piersi. Metoda ta przeznaczona jest dla pacjentów w różnym wieku, ale głównym kryterium branym pod uwagę podczas kwalifikacji do zabiegu jest stan skóry – jej wiek biologiczny, a nie metryczny.

Najczęściej procedura taka przeznaczona jest dla osób, które chcą wizualnie odmłodzić określony obszar twarzy lub ciała. Niektóre nici sprawdzą się u osób z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, inne są stosowane u starszych pacjentów. Zwykle metoda ta uznawana jest za skuteczniejszą pod względem wizualnych efektów w porównaniu do nieinwazyjnych zabiegów rewitalizujących oraz alternatywę dla tradycyjnego liftingu chirurgicznego z użyciem skalpela.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem nici?

Jak przy każdym zabiegu, zastosowanie nici liftingujących ma przeciwwskazania. W tym przypadku jest to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • przyjmowanie leków powodujących mniejszą krzepliwość krwi,
  • radioterapia,
  • chemioterapia,
  • choroby z autoimmunoagresją,
  • obszary poddane wcześniejszemu promieniowaniu.

Przebieg zabiegu założenia nici liftingujących

Nici implantuje się po wykonaniu niewielkich ukłuć igłą lub minimalnych nacięć o średnicy zwykle maksymalnie dwóch milimetrów – w zależności od indywidualnych wskazań. Nici umieszcza się nie w skórze, a na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Zwykle zabieg jest całkowicie bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Nici, które zapewniają lifting twarzy, wymagają znieczulenia miejscowego nasiękowego – procedura jest wówczas bardziej inwazyjna. W zależności od sposobu zakładania nici pacjentowi mogą towarzyszyć inne odczucia. Kaniula powoduje nieco mniejszy uraz w porównaniu do wprowadzania cienkiej igły. Jednak i w ostatnim przypadku dyskomfort wynika jedynie z drobnych nakłuć. Zawsze wrażenia w czasie zabiegu mają charakter subiektywny i zależą od wrażliwości danego pacjenta. Cały zabieg trwa od 30 do 60 minut, w zależności od obszaru i ilości zastosowanych nicy. Uzyskane efekty są naturalne i długo się utrzymują.

Czy zabieg z wykorzystaniem nici niesie ryzyko powikłań?

Możliwymi skutkami ubocznymi po wykonaniu zabiegu mogą być: zasinienia, ślady nadkorekty, a czasem nawet stan zapalny tkanek miękkich. Są to zabiegi małoinwazyjne, ale też wymagające precyzji i doświadczenia, dlatego powinny być wykonywane przez lekarza korzystającego z nowoczesnej aparatury medycznej i materiałów najwyższej jakości. Przed implantacją nici konieczne są też badania, przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i wykluczenie przeciwwskazań.

Fakty i mity o liftingu nićmi

Nici liftingujące powodują dużo powikłań – MIT

Nici nie są szkodliwe. Prawidłowe założenie nici wykonanych z wysokiej jakości materiałów nie powinno skutkować powikłaniami. Każdy pacjent jest informowany o ewentualnych następstwach zabiegu.

Wszczepianie nici to zabieg całoroczny – FAKT

Zabieg można wykonać bez względu na porę roku. Jednak dla bezpieczeństwa pacjenta i jego prawidłowej rekonwalescencji po zabiegu, procedury nie powinno się przeprowadzać przed wyjazdem urlopowym.

Nici liftingujące to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Na pytanie, czy zabieg boli, nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie – wszystko zależy od użytych nici.

Nici można wyczuć po skórą – MIT

Nici aplikowane prawidłowo nie powinny być wyczuwalne.

Zabieg wszczepienia nici wiąże się z długim okresem rekonwalescencji – MIT

W przypadku nici liftingujących okres rekonwalescencji zależy od rodzaju użytego materiału. Nici rewitalizujące skórę pozwalają już następnego dnia po zabiegu funkcjonować normalnie. Po procedurze wprowadzania nici pacjent potrzebuje około tygodnia na regenerację. Jeżeli wymaga tego sytuacja, przepisane zostają środki przeciwbólowe i antybiotyki – jako profilaktyka. Po przeprowadzeniu lifting skóry przez ok. 4 dni należy też zrezygnować z makijażu.

Źródła:

  1. Michalczewski G., Michalczewska A., Zwolak A.: Nici polidioksanowe jako alternatywa dla operacyjnego liftingu twarzy. Kosmetologia Estetyczna 3 / 2016 / vol. 5. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-6.pdf
  2. Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf