Nici liftingujące – fakty i mity

3 min
06/08/2018

W medycynie estetycznej nici są używane od wielu lat. To jedna z metod stosowanych w ramach zabiegów liftingujących. Z mitami powstałymi na temat zabiegów z ich użyciem rozprawia się dr Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Nici liftingujące powodują wiele powikłań – MIT

Nici nie są szkodliwe. Te, z których korzystamy w naszej klinice, to materiały wysokiej jakości. Jeśli są prawidłowo założone, nie powinny pojawić się żadne powikłania. Każdy pacjent jest informowany o ewentualnych następstwach zabiegu, jakimi mogą być zsinienia, ślady nadkorekty, a czasem nawet stan zapalny tkanek miękkich. Te zabiegi powinny być wykonywane przez odpowiedniego lekarza, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu, a także z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Przed wszczepieniem nici pacjent musi być zbadany przez lekarza, należy też zebrać wywiad, ponieważ mogą istnieć różne przeciwskazania do wykonania procedury. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy są zachowane zasady aseptyki i antyseptyki.

Nici pozostają w tkance na stałe – FAKT/MIT

Na zawsze w organizmie pozostają jedynie nici stałe (nierozpuszczalne). Istnieją też nici absorbowalne (rozpuszczalne), które pozostają w organizmie przez okres kilku, a nawet kilkunastu miesięcy, a następnie ulegają rozpuszczeniu. Należy pamiętać, że nici nie są implementowane w skórę, a na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Wszczepianie nici można wykonać o dowolnej porze roku – FAKT

Zabieg można wykonać o dowolnej porze roku. Jednak dla bezpieczeństwa pacjenta i jego prawidłowej rekonwalescencji po zabiegu, procedury nie powinno się przeprowadzać przed wyjazdem urlopowym.

Nici liftingujące to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Na pytanie, czy zabieg boli, nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie – wszystko zależy od użytych nici. Nici liftingujące, które zapewniają lifting twarzy wymagają znieczulenia miejscowego nasiękowego – procedura jest wówczas bardziej inwazyjna. Duże znaczenie ma też sposób, w jaki zakładamy nici – inne odczucie jest przy zakładaniu za pomocą igieł, a inne za pomocą kaniuli (wówczas uraz jest mniejszy). Jeżeli mówimy o cienkich niciach – nieprzyjemny jest tylko moment ukłucia i w tym przypadku pojęcie bólu jest subiektywne.

Nici są wyczuwalne pod skórą – MIT

Prawidłowo umieszczone nici nie powinny być wyczuwalne. Będzie się tak działo tylko wtedy, gdy zostaną zbyt płytko implementowane albo ich końcówka będzie nieprawidłowo docięta i znajdzie się blisko skóry.

Zabieg wszczepienia nici wiąże się z długą rekonwalescencją – MIT

W przypadku nici liftingujących rekonwalescencja zależy od rodzaju użytego materiału. Nici rewitalizujące skórę pozwalają już następnego dnia po zabiegu funkcjonować normalnie. Po zastosowaniu nici liftujących pacjent potrzebuje około tygodnia na regenerację. Jeżeli wymaga tego sytuacja, po przeprowadzonej procedurze pacjent otrzymuje zarówno środki przeciwbólowe, jak i antybiotyki jako profilaktykę okołooperacyjną. Należy pamiętać, że kobiety, u których przeprowadzono implantację nici liftujących, przez co najmniej cztery dni nie mogą wykonywać makijażu.

Rezultaty zabiegu są widoczne przez krótki czas – MIT

To nieprawda, że rezultaty zabiegu są widoczne przez krótki czas. Efekty implantacji nici utrzymują się do czasu, aż się postarzejemy, czas zrobi swoje i zadziała grawitacja. W przypadku nici absorbowalnych efekt utrzymuje się do momentu, aż wchłoną się one w skórę, w przypadku stałych (nierozpuszczalnych) – aż opadną tkanki. To z reguły okres 2–3 lat. Każdy pacjent przed skorzystaniem z zabiegu musi wiedzieć, na jakiego rodzaju efekt może liczyć. Jako osoba, która przeprowadza zabieg, muszę opowiedzieć pacjentowi od A do Z czego może się spodziewać. Większość pacjentów jest bardzo zadowolona z rezultatu.

Nici są najlepszym rozwiązaniem dla kobiet po 30. roku życia – FAKT/MIT

W przypadku nici wiek pacjenta poddającego się zabiegowi jest istotny. Jest o tyle ważny, że dzięki wiekowi biologicznemu i możliwościom biologicznym możemy określić, w jakim stopniu jesteśmy w stanie zmienić fizjonomię danej osoby. Bardzo ważna jest przy tym etyka i empatia – nie możemy ślepo wykonywać tego, co pacjent sobie zażyczy, gdy nie ma takich wskazań. Na początku sprawdzamy, czy istnieje możliwość przeprowadzenia określonej procedury i czy nie zaszkodzimy nią pacjentowi.

Istnieje dużo przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu – FAKT

Jak w każdym zabiegu, zastosowanie nici liftingujących ma przeciwskazania. W tym przypadku jest to ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków powodujących mniejszą krzepliwość krwi, radioterapia, chemioterapia oraz choroby z autoimmunoagresją. Nici nie zakładamy również w miejscach, które były wcześniej poddane promieniowaniu. Pacjent musi być zawsze świadomy powikłań.

Zabieg wymaga wykonania dużych nacięć na skórze – MIT

Implantacja nici nie wymaga nacięć. W skórze robimy tylko małe ukłucie igłą i chociaż sporadycznie w wybranych wypadkach może wystąpić potrzeba wykonania nacięcia, będą to cięcia najwyżej 2-milimetrowe.

Nici można stosować wyłącznie na twarzy – MIT

Nici można stosować w różnych obszarach, nie tylko na twarzy. To rozwiązanie stosuje się na podbródku, szyi, ramionach, brzuchu oraz nad kolanami. W ten sposób można także podnieść piersi – wymaga to zastosowania większej liczby nici, ale jest możliwe.