Co to jest mikrodermabrazja? Na czym polega zabieg?

5 min
25/05/2020
[ssba-buttons]

Mikrodermabrazja to popularny zabieg medycyny estetycznej. Ma on bardzo szerokie zastosowanie i polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka, co pozwala pozbyć się wielu defektów estetycznych. Jest to zabieg bezpieczny, mało inwazyjny i nieobarczony ryzykiem powikłań. Efektem mikrodermabrazji jest wielowymiarowa poprawa wyglądu. Dowiedz się więcej o tej metodzie!

Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?

Wiele osób boryka się z różnego rodzaju problemami estetycznymi i zdrowotnymi skóry. Zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory, zmiany trądzikowe – to tylko kilka przykładów defektów, z którymi zmagają się osoby w różnym wieku. Z pomocą przychodzą wówczas zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, mniej lub bardziej inwazyjne. Mikrodermabrazja należy do najchętniej wybieranych przez Polki zabiegów kosmetycznych, chociaż metodzie tej bliższa jest medycyna regeneracyjna. Również Panowie chętnie korzystają z tego sposobu poprawy kondycji skóry.

Zabieg taki wykonuje się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub w klinice medycyny estetycznej. Określa się go jako mikropeeling mechaniczny o niskiej inwazyjności, za to spektakularnych efektach. Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka. Poszczególne urządzenia przeznaczone do wykonywania różnych jej rodzajów cechują się możliwością ustawienia intensywności działania. Dzięki temu złuszczanie naskórka można przeprowadzić praktycznie przy każdym typie skóry.

W trakcie zabiegu specjalista usuwa martwe komórki naskórka za pomocą głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające, jednocześnie zasysając skórę do filtra. Dochodzi do tego dzięki wykorzystaniu siły podciśnienia, która pozwala na głębokie oczyszczenie porów skórnych, usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

Jakie efekty można uzyskać dzięki tej formie peelingu? 

Naturalny proces keratynizacji trwa ok. 28 dni. Stare komórki naskórka obumierają, przesuwają się do jego wierzchnich warstw i zostają zastąpione przez nowe. Istnieje jednak wiele czynników, które zaburzają odnowę skóry. Do takich należą m.in. zanieczyszczenia, promienie słoneczne czy zmienne warunki pogodowe. W konsekwencji często dochodzi do nagromadzenia zrogowaciałego naskórka, który blokuje ujścia gruczołów łojowych, a to przyczynia się do powstawania wielu niedoskonałości, w tym wykwitów skórnych. Warto więc złuszczyć powierzchnię naskórka, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zmian trądzikowych.

Zabieg taki nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, ale też wygładza jej powierzchnię. Mikrodermabrazja jest jednym z zabiegów chętnie wybieranych przez osoby, którym zależy na profilaktyce anti-age i redukcji pierwszych oznak starzenia. Bezpośrednio po sesji cera jest idealnie gładka, a drobne nierówności odchodzą w zapomnienie. Ponadto w trakcie mechanicznego złuszczania naskórka stymulowane są naturalne procesy tkankowe – poprawie ulega mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. Usunięcie wierzchniej warstwy naskórka pobudza też organizm do jego odbudowy. Dzięki temu rozpoczyna się intensywny proces produkcji włókien kolagenowych. Poprawa mikrokrążenia i nowe komórki kolagenu zapewniają skórze napięcie i jędrność, a także wyrównanie kolorytu. Cera po mikrodermabrazji staje się więc młodsza i promienna. Efekty są bardzo widoczne, ale też naturalne i utrzymują się długotrwale.

Komu polecana jest ta metoda? Wskazania

Wiele osób zastanawia się, kiedy zrobić mikrodermabrazję i jakie są konkretne wskazania do jej przeprowadzania. Warto wiedzieć, że jest to jeden z zabiegów o najszerszym zastosowaniu w medycynie estetycznej. Złuszczanie warstw rogowych naskórka pozwala na uzyskanie wielu pozytywnych efektów, zarówno leczniczych, jak i typowo estetycznych. Wśród wskazań do wykonywania mikrodermabrazji można wymienić:

  • trądzik pospolity,
  • rozszerzone pory,
  • łojotok,
  • zaskórniki,
  • rogowacenie okołomieszkowe,
  • blizny różnego pochodzenia,
  • przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne,
  • poszarzałą, zmęczoną skórę,
  • drobne zmarszczki,
  • szorstki, przesuszony naskórek.

Mikrodermabrazję najczęściej wykonuje się na skórze twarzy, ale też szyi i dekoltu oraz innych partiach ciała. Zabieg wspomaga m.in. ujędrnianie skóry, redukcję cellulitu i rozstępów.

Podstawowe rodzaje mikrodermabrazji 

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Stopień ścierania zależy m.in. od zastosowanej metody oraz czasu oddziaływania na skórę. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje mikrodermabrazji: korundową, diamentową i tlenową.

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu naskórka przy użyciu głowic diamentowych o różnej średnicy i wielkości gradientu. Ich zakończenie wykonane jest z naturalnego lub sztucznego diamentu, a wnętrze stanowi otwór, przez który zasysane są złuszczone cząsteczki. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów tego typu. Uznaje się go za stosunkowo łagodny, o ile specjalista wybierze odpowiednią grubość ziaren.

Mikrodermabrazja korundowa

Zasada działania i przebieg zabiegu są takie same, jak w przypadku mikrodermabrazji diamentowej. Różnica polega na tworzywie, z jakiego wykonane jest zakończenie głowicy urządzenia, a także sile zabiegu. W tym przypadku do ścierania naskórka wykorzystuje się kryształki korundu (rodzaj tlenku glinu), które cechują się wysoką czystością chemiczną, są też bardzo neutralne w stosunku do skóry. Pozwala to na uzyskanie efektu piaskowania skóry. Wykorzystanie strumienia mikrokryształków jest jedną z najintensywniejszych form tego typu zabiegów, dlatego może nie sprawdzić się przy cerze bardzo wrażliwej, za to daje znakomite rezultaty przy skórze wymagającej dużego wsparcia.

Mikrodermabrazja tlenowa (wodno-tlenowa) i wodna 

Mikrodermabrazja tlenowa określana jest jako oxybrazja. W tym przypadku dochodzi do złuszczania naskórka przy pomocy roztworu soli fizjologicznej, którego strumień skierowany jest na skórę pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Metoda wodno-tlenowa (hydrabrazja) polega na wykorzystaniu sprężonego tlenu i soli fizjologicznej. Strumień płynie z prędkością około 200 m/s, złuszcza martwy naskórek, jednocześnie schładzając skórę. Są to bardzo delikatne zabiegi, uznawane za doskonały sposób pozwalający na odświeżenie skóry. Dzięki wykorzystaniu tlenu zyskuje się dodatkowo działanie antybakteryjne, dlatego jest to często wybierana forma terapii w przypadku trądziku i stanów zapalnych skóry.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu? 

Przede wszystkim typ mikrodermabrazji i jej intensywność trzeba dobierać do rodzaju skóry oraz indywidualnych wskazań. Wówczas zabieg taki sprawdza się świetnie nawet u osób z bardzo delikatną cerą. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować w przypadku skóry naczyniowej – zbyt intensywny zabieg może powodować zasinienia i rumień. Z kolei do typowych przeciwwskazań, które zwykle wykluczają możliwość zastosowania tej metody należą:

  • rany, zadrapania, skaleczenia w miejscu zabiegowym;
  • schorzenia dermatologiczne, np. trądzik różowaty i ropowiczy, łuszczyca;
  • infekcje skórne;
  • obszary pokryte znamionami lub brodawkami;
  • czynna faza opryszczki;
  • choroby nowotworowe;
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak wygląda zabieg? Czego się spodziewać?

Zabieg mikrodermabrazji nie należy do szczególnie skomplikowanych, nie trzeba się więc do niego specjalnie przygotowywać. Skóra musi być czysta (bez makijażu). Można ją lekko przetrzeć środkiem odkażającym. Specjalista przykłada do twarzy głowicę i przesuwając ją, stopniowo ściera naskórek (zabieg można wykonać także w obrębie szyi i dekoltu). Cała procedura trwa od 30 do 45 minut. W tym czasie naskórek na danym obszarze jest ścierany kilka-, kilkanaście razy, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zabieg jest bezbolesny. Pacjent odczuwa jedynie ssanie i lekkie ścieranie skóry.

Jak często warto poddawać się mikrodermabrazji?

Konkretna liczba zabiegów mikrodermabrazji jest zawsze dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta – problemów, z którymi się boryka, stopnia ich zaawansowania oraz reakcji skóry na pierwsze zabiegi. Można ogólnie powiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków oczekiwane efekty zwykle przynosi seria kilku zabiegów.

W klinice Estell oferujemy pacjentom innowacyjny zabieg: połączenie mikrodermabrazji diamentowej z jednoczesną aplikacją w głąb skóry substancji aktywnych (nawilżających, oczyszczających, rozjaśniających) dopasowanych do potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zalecamy wykonanie serii 2-4 zabiegów w odstępach tygodniowych lub 2 razy w tygodniu – zależnie od typu skóry. Dla podtrzymania efektów wskazane jest wykonywanie jednego zabiegu w miesiącu.

Na koniec jeszcze jedna kwestia – ile kosztuje mikrodermabrazja? To zależy m.in. od renomy danej kliniki, sprzętu, którym dysponuje, liczby zabiegów (czasami przy serii zabiegów kliniki oferują korzystne rabaty) oraz ewentualnego łączenia mikrodermabrazji z innymi procedurami. Z pewnością nie jest to jednak zabieg o bardzo wygórowanej cenie – pozostaje on w zasięgu większości osób. Mikrodermabrazja to stosunkowo tania, ale bardzo skuteczna metoda walki z defektami kosmetycznymi.

Jak pielęgnować skórę po złuszczaniu mechanicznym? 

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko obrzmiała, zaczerwieniona i tkliwa. Jednak objawy takie zwykle ustępuje dość szybko. Przez kolejne kilka tygodni konieczne jest natomiast stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, a także unikanie zanieczyszczeń i dymu. Warto szczególnie wykorzystać okres po mikrodermabrazji, ponieważ dzięki usunięciu warstwy rogowej skóra staje się doskonale przygotowana na przyjęcie składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Na zabiegi mikrodermabrazji zapraszamy do kliniki Estell w Warszawie.