Jak podnieść opadające kąciki ust i poprawić wygląd twarzy? Skuteczne zabiegi

4 min
20/07/2020
[ssba-buttons]

Kształt ust, ich ładny kontur, estetyczny kolor i odpowiedni poziom nawilżenia mają olbrzymi wpływ na ogólny wygląd całej twarzy. Nie każdy może się pochwalić naturalnie pełnymi wargami, a dodatkowo – ta okolica dość szybko ulega procesom starzenia. Częstym problemem estetycznym są opadające kąciki ust, przez które twarz nabiera smutnego wyrazu. Na szczęście są sposoby, aby w mało inwazyjny sposób poprawić kształt ust i kondycję tkanek, a także zredukować zmarszczki wokół nich oraz nadmierną wiotkość. Jeśli pielęgnacja i delikatny masaż nie pomagają, można skorzystać z różnych zabiegów.

Kogo dotyczy problem opadających kącików ust? 

Zwykle najbardziej obawiamy się zmarszczek, które są traktowane jako wyznacznik wieku. Tymczasem efekty mijającego czasu powodują również zmianę konturów twarzy w wyniku naturalnego wiotczenia skóry. U osób młodych powierzchnia skóry jest elastyczna i napięta, za co odpowiadają głębsze warstwy skóry zawierające najwięcej kolagenu i elastyny, a także gęsta tkanka podskórna, która zawiera komórki tłuszczowe.

Wraz z upływem czasu stopniowo zanika tkanka podskórna, a skóra traci jędrność i elastyczność, przez co linia żuchwy ulega poszerzeniu, a podbródek, policzki i skóra wokół ust opadają. Gdy odwróceniu ulega tzw. trójkąt młodości (którego wierzchołek znajduje się w centralnej części brody) i staje się „piramidą starości”, pojawia się wiele problemów natury estetycznej. W okolicy ust zaczynają pojawiać się nie tylko drobne zmarszczki mimiczne, ale też głębsze bruzdy. Zaburzeniu ulegają też proporcje między górną a dolną wargą. 

Wiotka skóra nie jest w stanie utrzymać kącików ust w prawidłowej pozycji, dlatego to właśnie postęp procesów starzenia najczęściej odpowiada za ten problem. Zdarza się jednak, że pogorszenie kondycji skóry dotyczy osób młodych. Jako możliwe przyczyny wymienia się m.in. wyrazistą mimikę twarzy, ubytki tkankowe i kostne w obrębie ust, braki w uzębieniu i wady zgryzu (przez które tkanki się zapadają), szybka utrata wagi, czy predyspozycje genetyczne.

Zabieg na opadające kąciki ust – wypełnianie tkanek 

Jednym ze sposobów pozwalających zredukować zmarszczki wokół ust jest zastosowanie różnego rodzaju wypełniaczy. Możliwe jest np. podniesienie kącików ust kwasem hialuronowym oraz wieloma innymi rodzajami wypełniaczy tkankowych. Zabiegi z użyciem takich preparatów wykonuje się w formie iniekcji – niewielka ilość substancji wprowadzana jest za pomocą cienkiej igły. 

Kwas hialuronowy to naturalny składnik występujący w ludzkim organizmie – znajduje się m.in. w stawach, naczyniach krwionośnych, płynie łzowym, a przede wszystkim w skórze. Jego główną właściwością jest zdolność do wiązania cząsteczek wody, przez co zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia, elastyczność oraz jędrność. Niestety, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada, a około 80. roku życia dochodzi do jego całkowitego zaniku.

Kwas hialuronowy oraz jego pochodne (hialuronian potasu i hialuronian sodu) są popularnymi składnikami kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry. Można je znaleźć w maseczkach nawilżających, kremach do twarzy, balsamach do ciała, preparatach przeciw rozstępom oraz antycellulitowych. W takich kosmetykach stężenie kwasu hialuronowego nie może przekraczać 2%.

Usieciowany kwas hialuronowy poddany modyfikacjom laboratoryjnym znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Iniekcje podskórne preparatów na bazie kwasu hialuronowego są metodą wypełniania zmarszczek, modelowania policzków oraz korekcji rysów twarzy. Można dzięki nim poprawić również kształt ust, zredukować zmarszczki wokół nich oraz podnieść ich opadające kąciki.

Jakie jeszcze efekty zabiegu wypełniania ust można osiągnąć? 

Obecnie stosowane wypełniacze mogą tylko tworzyć „rusztowanie” dla opadających tkanek, jak i działać na nie kondycjonująco. Niektóre z nich mają właściwości mocno nawilżające, inne podczas wchłaniania stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Iniekcja odpowiednio dobranego preparatu pozwala nawilżyć, odżywić i zregenerować usta.

Zabiegi takie można wykonać właściwie u każdego, bez względu na wiek (wśród nielicznych przeciwwskazań wymienia się m.in. ciążę i okres karmienia). Metody takie zwykle nie są bolesne, ale dla komfortu pacjenta używa się kremów znieczulających.

Rodzaj preparatu oraz jego ilość dobiera się oczywiście pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Oprócz nawilżenia i regeneracji wypełnianie ust oraz ich okolic pozwala wymodelować wargi, poprawić kształt, czy zlikwidować widoczną asymetrię. Po zabiegu kąciki ust są nieco uniesione, a wrażenie ich opadania mniejsze. Efekty utrzymują od 6 do 12 miesięcy – później zabieg zwykle można powtórzyć.

Modelowanie ust może być oczywiście zabiegiem wymierzonym w konkretne problemy tych okolic. U niektórych osób kłopotem są opadające kąciki ust – nadają one twarzy smutny i zmęczony wygląd oraz optycznie ją postarzają. Iniekcja preparatu pozwala się pozbyć opadających kącików. Powodem kompleksów i zaniżonej samooceny mogą być także zmarszczki wokół ust – efekt zarówno naturalnych procesów starzenia, mimiki mięśni twarzy, jak i np. palenia papierosów. Wypełniacz podany w te okolice wypełnia zmarszczki, a także nawilża i ujędrnia skórę.

Jak podnieść kąciki ust i zlikwidować zmarszczki wokół nich? Toksyna botulinowa

Za przedwczesne opadanie tkanek może odpowiadać ekspresja twarzy. Mięśnie mimiczne wokół ust pracują szczególnie intensywnie – poruszają się w trakcie jedzenia, mówienia i każdego uśmiechu. Pojawiające się zmarszczki mimiczne nadają twarzy starszego wyglądu, a także powodują optyczne wrażenie opadania krawędzi warg. Tego rodzaju niedoskonałości można zredukować m.in. poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Zabieg taki nie unosi skóry, ale likwiduje zmarszczki mimiczne i w pewnym stopniu spowalnia wiotczenie tkanek pod wpływem ruchów ekspresyjnych.  

Wykorzystanie nici liftingujących do zabiegu podnoszenia kącików ust oraz inne sposoby medycyny estetycznej

Jeśli okolica pod dolną wargą uległa widocznemu osłabieniu i znacznie opada, zastosowane mogą zostać również nici liftingujące. Lekarz medycyny estetycznej wprowadza je precyzyjnie w obszar wymagający uniesienia i regeneracji. Obecnie stosowanie nici zwykle stopniowo się wchłaniają, uwalniając różne składniki pozytywnie wpływające na tkanki. Dzięki temu skóra staje się lepiej odżywiona i nawilżona, a jej powierzchnia ulega wygładzeniu.  

W klinikach medycyny estetycznej w przypadku nadmiernego wiotczenia skóry i spowodowanego tym opadania tkanek przeprowadza się też liftingi nieinwazyjne. Zabiegi takie polegają na przyłożeniu specjalnej głowicy do skóry i emisji różnego rodzaju energii, która powoduje termiczne obkurczenie tkanek i stymuluje ich przebudowę. 

Jeśli Twoje kąciki ust opadają i zastanawiasz się, jaka metoda będzie odpowiednia w Twoim przypadku, zapytaj o szczegóły w klinice Estell w Warszawie.  

Źródła:

  1. Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
  2. Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska. tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/WP-CONTENT/UPLOADS/2016/05/2006-04-4.PDF.