Oponka na brzuchu: jak zlikwidować ten problem?

4 min
12/10/2021
[ssba-buttons]

Tzw. oponka na brzuchu to często występujący problem, z którym borykają się nawet osoby ogólnie szczupłe. Bywa tak, że na pozbycie się nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha nie pozwala ani dieta, ani aktywność fizyczna – wówczas mogą pomóc specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Co w tym zakresie oferuje nasza klinika w Warszawie ESTELL? Dowiedz się więcej!

Czym jest oponka na brzuchu i dlaczego powstaje? 

Tzw. oponka na brzuchu to nic innego jak redukcja tkanki tłuszczowej zlokalizowanej wokół brzucha. To, że właśnie w tym miejscu gromadzi się tłuszcz, jest czymś całkowicie zgodnym z fizjologią człowieka. Otóż tkanka w dolnej części brzucha ma za zadanie izolować kluczowe narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Chroni je przed wyziębieniem, a dodatkowo zabezpiecza przed urazami mechanicznymi czy silnymi wstrząsami.

Nie ma jednak co ukrywać, że współczesnym kanonem piękna jest idealnie płaski brzuch, który można śmiało zaprezentować światu w bikini czy krótkim topie. Tymczasem tak perfekcyjną sylwetką może się pochwalić niewiele osób, nawet ogólnie szczupłych. Tłuszcz na brzuchu bywa skutkiem wieloletnich zaniedbań. Odkładaniu tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha sprzyjają brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta, zarówno pod względem składu, jak i sposobu przygotowywania posiłków. Do głównych przyczyn tego problemu należy smażenie potraw, nadmiar węglowodanów i niedostateczna ilość warzyw w diecie.

Bywa jednak tak, że również osoby zdrowo się odżywiające i regularnie ćwiczące mają w okolicach brzucha nadmiar tkanki tłuszczowej… i nie pomaga na to nic. Przyczyną odkładania się tłuszczu w dolnych partiach tułowia mogą być predyspozycje genetyczne. Każdy z nas ma wrodzony metabolizm, jednak tempo spalania tłuszczu zależy również od hormonów. Jest to więc częsty problem kobiet szczególnie po menopauzie. Ponadto skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej zwiększa się wraz z wiekiem, a także u osób borykających się ze schorzeniami związanymi z niewłaściwą gospodarką hormonalną, takich jak np. choroby tarczycy.

Możliwe skutki otyłości brzusznej

Należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii – niewielkie fałdki tłuszczu wokół brzucha to faktycznie tylko problem natury estetycznej. Jeśli jednak oponka na brzuchu przyjmuje spory rozmiar, a nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się również w okolicach pośladków, bioder, ud i innych partii ciała, mamy już do czynienia z nadwagą, a czasem nawet otyłością. O ile jeszcze z kilkoma dodatkowymi kilogramami pomogą się uporać zmiana złych nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna, w tym oczywiście odpowiednie ćwiczenia na płaski brzuch, o tyle otyłość to choroba, wymagająca wielospecjalistycznego, kompleksowego leczenia z udziałem internisty, dietetyka, psychologa, czasem nawet chirurga bariatry.

Sporym problemem zdrowotnym jest również otyłość brzuszna, określana jako centralna. W tym przypadku problem gromadzenia się tkanki tłuszczowej dotyczy nie tylko warstwy podskórnej, ale także narządów wewnętrznych. Konsekwencją ich otłuszczenia jest zwiększone ryzyko rozwoju wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu 2., chorób układu krążenia (m.in. nadciśnienia tętniczego), a nawet zmian nowotworowych. Redukcja tkanki tłuszczowej trzewnej powinna obejmować ustalenie indywidualnego planu leczenia, którego podstawą jest zdrowy jadłospis w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi.

Jak osiągnąć płaski brzuch? Nie tylko dieta i aktywność fizyczna

Na szczęście nadwaga i otyłość, jak i lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu to problemy, których można się pozbyć. Ważne jest ustalenie przyczyny powstawania oponki na brzuchu. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością niezbędne może okazać się odchudzanie pod okiem dietetyka, który pomoże zbilansować posiłki. Podstawą żywienia powinny być produkty pełnoziarniste i świeże warzywa. W diecie na płaski brzuch należy unikać cukrów, potraw smażonych i wysokoprzetworzonych. Świadome wybory żywieniowe i rodzaj aktywności dostosowany do własnych możliwości to podstawy. Najlepiej zacząć od pływania, spacerów, czy jazdy na rowerze – ćwiczenia takie świetnie wzmacniają mięśnie brzucha. Warto przygotować sobie plan postępowania i systematycznie go przestrzegać.

Jeśli nie lubisz wielu wyrzeczeń, możesz skorzystać z pomocy zabiegów przyspieszających rozkład tkanki tłuszczowej podskórnej. W przypadku problemów natury estetycznej warto zgłosić się do kliniki ESTELL w Warszawie na konsultację – nasi specjaliści dobiorą zabieg, dzięki któremu uda się zmniejszyć obwód brzucha i odzyskać idealną sylwetkę. Dowiedz się, jak ujędrnić skórę na brzuchu!

Jak pozbyć się oponki na brzuchu za pomocą medycyny estetycznej? Zabieg falą akustyczną!

Jednym z zabiegów pozwalających na pozbycie się tłuszczu jest terapia falą akustyczną. Emituje ono dźwiękowe fale akustyczne, cechujące się wysoką amplitudą ciśnienia w porównaniu do ciśnienia otoczenia. Fale wnikają w tkanki i rozprzestrzeniają się, co działa równocześnie na kilku płaszczyznach:

  • rozpoczyna się proces drenażu poszczególnych warstw skóry,
  • rozerwana zostaje zgrubiała warstwa tkanki podskórnej,
  • następuje proces implozji (zapadania się i zanikania) tkanki tłuszczowej.

Efekty zabiegu falą akustyczną to widoczna poprawa napięcia skóry, jej elastyczności, obkurczenie skóry na brzuchu, a przede wszystkim – wyraźne wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów. Pierwsze efekty zauważalne są już po jednym zabiegu, a optymalne rezultaty widoczne są po około 3-6 miesiącach.

Polecane zabiegi medycyny estetycznej – poznaj metodę zimnych mikrofal redukujących tkankę tłuszczową!

Kolejny zabieg, który cechuje się bardzo wysoką skutecznością w redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej – także z okolic brzucha – jest zabieg z wykorzystaniem zimnych mikrofal redukujących tkankę tłuszczową. W tym przypadku urządzenie emituje zimne mikrofale, które docierają nawet do głęboko zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, kumulują się w komórkach tłuszczowych i prowadzą do ich rozbicia, ale w sposób całkowicie nieinwazyjny dla pacjenta. Efekty to ujędrnienie wiotkiej skóry, widoczne wyszczuplenie sylwetki i wymodelowanie newralgicznych okolic brzucha.

Oczywiście również w tym przypadku zaleca się, aby zabieg wykonać kilkakrotnie – najlepsze efekty daje seria 4-6 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie.

Redukcja nadmiaru tłuszczu w okolicach brzucha drenażem limfatycznym w połączeniu z masażem próżniowym

Zupełnie innym schematem działania charakteryzuje się drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym. Otóż to urządzenie jest wyposażone w zmechanizowane głowice masujące z rolkami posiadającymi liczne mikrootwory. Głowice te działają precyzyjnie na każdy centymetr skóry dzięki zastosowaniu podciśnienia – tworzy się zjawisko tzw. multimikrostymulacji – poprawia się przepływ krwi i limfy, pobudzona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, rozbiciu ulegają komórki tłuszczowe. Wszystko to umożliwia redukcję nawet głęboko położonej tkanki tłuszczowej, zmniejszenie cellulitu, ujędrnienie i regenerację skóry. Co ważne, podczas zabiegu nie dochodzi do rozciągania skóry ani powstawania siniaków.

Najbardziej spektakularne efekty daje kompletna kuracja zabiegowa, obejmująca 12-16 sesji przeprowadzanych codziennie lub 2-3 razy w tygodniu (zgodnie z indywidualnymi potrzebami). Następnie zalecany jest 1 zabieg miesięcznie dla podtrzymania efektów.

Jak widać, współczesna medycyna estetyczna dysponuje bezpiecznymi i skutecznymi metodami, które pozwalają na likwidację oponki na brzuchu. Warto więc pożegnać się z myśleniem, że nic nie da się z tym zrobić, a zamiast tego – zgłosić się na konsultacje do kliniki Estell w Warszawie, gdzie specjalista zaproponuje zabieg odpowiadający Twoim potrzebom!