2 zasady skutecznej ochrony skóry przed słońcem

3 min
07/05/2018

Kochamy słoneczne dni, które dodają nam energii i optymizmu. Słońce to jednak nie tylko przyjemności, ale także zagrożenie dla naszej skóry. Szczególnie jeśli urlop planujemy spędzić na plaży. Stosując się do dwóch prostych zasad unikniemy przebarwień i zbyt wczesnych zmarszczek.

Z tekstu dowiesz się:

Zasada 1 Dopasuj sposób codziennej pielęgnacji do pory roku.

Gdy zaczyna się wiosna i jest coraz więcej słońca  należy wymienić zimowe kremy na lżejsze, które skuteczniej będą nas chronić przed szkodliwymi promieniami

W okresie wiosenno-letnim  trzeba pamiętać żeby kremy, które stosujemy miały jak najwyższy SPF, czyli Sun Protection Factor. Jest to wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która mówi nam jak mocno nasz krem chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Im wyższy SPF tym ochrona większa i dłuższa. Najbezpieczniejsze będą zatem kremy z SPF 50 plus. To muszą być kremy dostosowane również do rodzaju skóry. Nie można używać kremów do skóry suchej przy cerze mieszanej dlatego, że wtedy przeciążamy skórę i może dochodzić do zaskórników czy do nadmiernego łojotoku. Zarówno zimą jak i latem stosujemy kremy nawilżające, ale wiosną i latem wybieramy te o lekkiej konsystencji i jak najwyższym SPF. Stosujemy je na co dzień pod make-up – radzi dr Anna Suwalska, specjalista dermatologii i wenerologii, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

Wiosną i latem należy odstawić stosowanie takich preparatów jak peelingi, kremy z witaminą c oraz kremy z kwasami, ponieważ mogą one prowadzić do przebarwień.

W słoneczne dni nie powinno się stosować kremów z witaminą c. ponieważ ta utlenia się pod wpływem słońca. Jeśli to konieczne, taki krem nakładamy wtedy tylko na noc. Latem należy unikać także  kremów z kwasem glikolowym czy migdałowym, które powodują złuszczanie naskórka co pod wpływem słońca prowadzi do powstawania przebarwień. Osoby, które mają tendencje do przebarwień po każdej dużej eskpozycji na słońcu powinny zastosować na noc kremy z kwasem azaleinowym, to pomaga przeciwdziałać przebarwieniommówi dr Anna Suwalska.

Zasada 2 Jeśli planujesz urlop nad morzem i kąpiele słoneczne stosuj zabiegi przygotowujące skórę do słońca, morskiej wody i zmiany klimatu.

Wiosną i latem nie stosuje się laserów i peelingów. Maj to już ostatni dzwonek na takie zabiegi i tylko pod warunkiem, że zdołamy unikać przez kilka tygodni bezpośredniej ekspozycji na słońce.  Teraz zaczyna się natomiast okres na zabiegi głęboko nawilżające, które przygotowują naszą skórę na słońce. Przed urlopem na pewno warto pomyśleć o zabiegach takich jak mezoterapia czy rewitalizacja, które najlepiej przygotują skórę na słońce, a co najważniejsze działa przeciwstarzeniowo.

Mezoterapia igłowa HYDRABUSTER  doskonale nawilża i likwiduje pierwszą wiotkość skóry. Taką, która robi się zwłaszcza w dole policzków. Jeśli planujemy urlop na plaży najwyższy czas na zabieg, który robi się w serii co trzy do pięciu tygodni. Zalecam go także po powrocie z urlopu, kiedy skóra jest najbardziej przesuszona,  a potem żeby utrzymać efekt wystarczy jeden zabieg co pół roku lub nawet na rokzaleca dr Anna Suwalska.

Mezoterapia igłowa HYDRABUSTER to innowacyjne podejście do nawilżania, ujędrniania i odmładzania skóry. Polega na połączeniu w jednym zabiegu dwóch preparatów o udowodnionym klinicznie działaniu. Pierwszy z nich zawiera kwas hialuronowy i aż 53 składniki niezbędne skórze do prawidłowego funkcjonowania (witaminy, aminokwasy, antyoksydanty, koenzymy i minerały). Preparat zapewnia doskonałe nawilżenie skóry, wygładzenie powierzchownych zmarszczek, ujednolicenie kolorytu i rozświetlenie skóry. Drugi preparat z kwasem hialuronowym i glicerolem, powoduje bardzo głębokie nawilżenie i ujędrnienie skóry oraz zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami. Połączenie substancji z obu produktów to unikatowy, skondensowany odmładzający zastrzyk dla skóry.

Ten zabieg daje wielopoziomowe nawilżenie wszystkich warstw skóry i naskórka, odbudowuje strukturę, poprawiając jej gęstość, wygładza powierzchniowe zmarszczki. Działa ujędrniająco, rozświetlająco, dodatkowo zwęża rozszerzone pory. Jest to rewelacyjny zabieg profilaktyczny, który przedłuża zdrowy, świetlisty, młody wygląd. Doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy skóra potrzebuje regeneracji i odnowy.

Innym zalecanym przez specjalistów zabiegiem na lato jest toksyna botulinowa. Na pierwszy rzut oka to może być zaskakujące, ale jak wyjaśnia dr Anna Suwalska Toksynę botulinową najlepiej stosować gdy zmarszczki nie są jeszcze utrwalone, ale już je wyraźnie widać pod wpływem mimiki twarzy. Latem z powodu słońca często marszczymy szczególnie czoło, które jest najbardziej podatne na tego typu zmarszczki. Podanie niewielkiej ilości toksyny botulinowej zapobiega utrwaleniu powstających
w ten sposób zmarszczek i znacząco opóźnia ich powstawanie.

Specjaliści medycyny estetycznej zdecydowanie odradzają opalanie i nadmierną ekspozycję na słońce. Trudno jednak odmówić sobie korzystania z promieni słonecznych w ogóle. Umiar, stosowanie kremów z wysokim filtrem, nie tylko na plaży, ale także na co dzień oraz profilaktyczne zabiegi medycyny estetycznej pomagają chronić skórę bez konieczności całkowitego rezygnowania ze słońca, opóźniając jednocześnie procesy starzenia się skóry.