Asymetria brwi – jak ją wyrównać?

3 min
18/10/2023

Niewiele kobiet może cieszyć się idealną symetrią brwi. Najczęściej nie mają one identycznego kształtu, co zwykle nie jest zauważalne. Jeśli jednak brwi są wyraźnie asymetryczne, pomogą zabiegi kosmetyczne, a w trudnych przypadkach – medycyna estetyczna.

Nierówne brwi – szczególny przypadek asymetrii twarzy

W naturze nie występują ani idealne proporcje, ani doskonała symetria. Porównując lewą i prawą połówkę twarzy podzielonej wzdłuż linii nosa od czoła aż do brody zauważymy, że nie są one w pełni symetryczne. Z drugiej strony, im bardziej symetryczne rysy twarzy, tym odbieramy ją podświadomie jako piękniejszą i bardziej atrakcyjną. Oczywiście, jeśli asymetria jest niewielka, nie zauważamy jej gołym okiem i nie stanowi wówczas problemu wymagającego żadnej ingerencji.

Nadmierna asymetria twarzy występuje wówczas, kiedy obydwie części twarzy, lewa i prawa różnią się od siebie znacząco, np. fizjologicznie (genetycznie), albo wskutek urazu czy udaru. Przyczyną asymetrii mogą być również nieregularności występujące w obrębie brwi.  Ich korekta to kwestia zastosowania odpowiednio dobranych środków. Niekiedy wystarczy wykonać określone zabiegi kosmetyczne, kiedy indziej o wyborze metody powinien zdecydować lekarz medycyny estetycznej w porozumieniu z pacjentem.

Makijaż permanentny – przywrócenie symetrii brwi

Asymetria brwi jest dość często spotykanym mankamentem urody. Jeśli dysproporcje pomiędzy prawą a lewą stroną twarzy nie są znaczące, można je skorygować przy pomocy technik kosmetycznych. Niewielką krzywiznę brwi potrafi wyrównać umiejętna depilacja. Kiedy problem jest nieco głębszy, symetryczny wygląd przywróci trwały makijaż.

Warto podkreślić, że makijaż permanentny umożliwia nie tylko poprawę proporcji twarzy, ale również pozwala korygować kształt włosków i uzupełniać ich ubytki w łuku brwiowym. Odbywa się to przy zastosowaniu odpowiednich technik pigmentacji. Niestety, kiedy brakowi symetrii brwi towarzyszą również inne asymetrie twarzy, korekcja metodami kosmetologicznymi może okazać się niewystarczająca. Wówczas rozwiązać problem mogą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Warto sięgnąć po nie również wtedy, kiedy oczekujemy trwałego efektu.

Asymetria brwi – pomoże toksyna botulinowa

Jak wyrównać brwi i nadać im symetryczność w sposób zauważalny i natychmiastowy? Z pomocą przychodzi toksyna botulinowa stosowana w wielu innych zabiegach medycyny estetycznej w klinice Estell w Warszawie. Botoks jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy asymetria wynika ze skurczu mięśni twarzy, ich nieprawidłowej budowy czy porażenia nerwu twarzowego. W ten sposób niweluje się choćby asymetrię mięśni żwaczy, opadające kąciki ust, czy opadające powieki. Toksynę botulinową stosuje się także w przypadku asymetrycznych, nierównych brwi, jeśli przesunięcie łuku brwiowego jest spowodowane skurczem mięśni.

Wprowadzona za pomocą mikroigły toksyna botulinowapowoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny, która odpowiada za przenoszenie sygnałów między neuronami. W rezultacie dochodzi do zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu. Oczywiście proces ten jest bezpieczny, ponieważ jest odwracalny. Niemniej jednak w wyniku działania toksyny botulinowej zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, a mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć. Dlatego botoks pozwala uzyskać symetryczne brwi i pozbyć się w ten sposób dysproporcji twarzy.

Wprowadzanie preparatu jest praktycznie bezbolesne, ponieważ zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Bezpieczna i mało inwazyjna procedura nie wymaga późniejszej rekonwalescencji, a pacjent bezpośrednio po zabiegu może powrócić do normalnej aktywności.

Lifting chirurgiczny na asymetryczne brwi

Efekt korekcji kształtu brwi przy pomocy botoksu nie jest tak długotrwały, jak przy zastosowaniu bardziej inwazyjnych metod. Obok blefaroplastyki, lifting brwi cieszy się coraz większą popularnością. Mimo konieczności wykonania nacięcia skóry, rekonwalescencja jest łagodna, zabieg nie wymaga hospitalizacji, a efekt jest zdumiewający. Zabieg chirurgicznego podniesienia brwi wpływa również na zmniejszenie zmarszczek w okolicy oka poprzez zredukowanie ilości skóry w obrębie górnej powieki. Pozwala to uzyskać efekt podobny do znacznie bardziej inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej takich jak plastyka powiek górnych.

Chirurgiczny lifting brwi polecany jest osobom, które nie chcą jeszcze korzystać z bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych a borykają się z:

– asymetrią brwi,

– postępującymi procesami starzeniowymi,

– obniżeniem linii brwi,

– opadaniem tkanek nadoczodołowych,

– ponurym wyrazem twarzy.

W klinice Estell zabieg ten poprzedza konsultacja ze specjalistą.