Zabieg chirurgiczny zawsze pozostawia mniejszą, bądź większą bliznę. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na szpecącą „pamiątkę” po operacji, jaką jest blizna po szyciu. Odpowiednia pielęgnacja rany pozwala znacznie zmniejszyć widoczność blizny tworzącej się w miejscu przerwania ciągłości tkanki. Dowiedz się, jak pielęgnować blizny po szyciu i jak pozbyć się widocznych blizn pooperacyjnych.
Jak wygląda proces gojenia się rany i jak powstaje blizna? Czym smarować blizny pooperacyjne? Wskazówki pielęgnacyjne
Blizna powstaje z tkanki łącznej włóknistej i jest efektem kilkuetapowego procesu gojenia się każdej rany:
- faza zapalna – trwa 48-72 godzin,
- faza proliferacyjna – trwa do 15 dni,
- remodeling blizny – trwa 1-2 lata.
Jak wspomóc gojenie się blizny po szyciu? Warto zadbać o codzienną pielęgnację najlepiej od razu po powrocie do domu ze szpitala. Należy oczyszczać regularnie ranę środkami antyseptycznymi zarekomendowanymi przez lekarza. Ważne, by nie wystawiać świeżej blizny na działanie promieniowania słonecznego. Według zaleceń lekarzy dermatologów tkanka w okresie gojenia nie może być opalana.
Czym smarować bliznę pooperacyjną by była jak najmniej widoczna? By zminimalizować jej, widoczność kilka tygodni po przebytej operacji (gdy rana się zagoi i odpadną strupy) można zacząć używać żeli z silikonem w składzie. Preparaty silikonowe przyczyniają się do uelastyczniania blizny, rozjaśniają ją, redukują świąd i napięcie. Dzięki częstym aplikacjom żelu blizna jest optymalnie nawilżona. Jako zamiennika można używać też specjalnych silikonowych plastrów na blizny, które wykazują podobne działanie.
Blizny po szyciu – jak usunąć widoczne blizny po operacji? Zabiegi medycyny estetycznej
Chcąc zlikwidować widoczną bliznę po szyciu, można korzystać z wielu niechirurgicznych metod leczenia blizny. Jednym z powszechnie wykonywanych procedur jest laserowe usuwanie blizn. Zabiegi laserowe są dobierane indywidualnie do każdego przypadku i przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza (laseroterapię poprzedza wstępna konsultacja kwalifikująca do zabiegu). Specjalista może użyć np.:
- lasera neodymowo-yagowego,
- lasera tulowego,
- lasera frakcyjnego.
Oczywiście laser na blizny to nie jedyna z dostępnych opcji. Inna możliwość to kuracja osoczem bogatopłytkowym, które jest najczęściej stosowane w przypadku pacjentów ze stosunkowo świeżymi bliznami. Iniekcje preparatu z osoczem bogatopłytkowym (pozyskanym z krwi własnej pacjenta) wspomagają syntezę nowych włókien kolagenowych. Mezoterapia osoczem (zwykle jest to seria 3-5 zabiegów) pomaga zniwelować blizny i wyrównuje koloryt skóry. Podstawowymi przeciwwskazaniami do tej metody są:
- choroby krwi,
- schorzenia nowotworowe,
- ciążę i okres laktacji
- przyjmowanie niektórych leków,
- infekcje bakteryjne i wirusowe.
Kolejna opcja to zabieg mezoterapii mikroigłowej, podczas którego dochodzi do mechanicznego powierzchownego uszkodzenia skóry (w kontrolowany sposób) oraz do aplikacji specjalnie dobranego koktajlu substancji regeneracyjnych. Mikronakłuwanie stymuluje skórę do przebudowy, zagęszczenia, przywraca jej gładką strukturę. Zadowalający rezultat daje seria 4-8 zabiegów. Należy podkreślić, że mezoterapia igłowa działa także na bliznowce oraz stare blizny, które są znacznie trudniejsze do usunięcia od świeżych zmian. Czynnikami wykluczającymi możliwość poddania się tej metodzie, są m.in.:
- miejscowe stany zapalne,
- niewyrównana cukrzyca,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- ciąża i karmienie piersią,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- nowotwory,
- terapia antybiotykowa.
Niechciana blizna po szwach – pomoc fizjoterapeuty. Terapia manualna, kinesiotaping
Chcąc pozbyć się blizny po szyciu, warto też zwrócić się po pomoc do doświadczonego fizjoterapeuty, który m.in. dzięki terapii manualnej zwiększy ruchomość blizny, sprawiając, że stanie się ona miękka oraz elastyczna. Mobilizacja blizny redukuje też ból, jednak może być przeprowadzona tylko po całkowitym wygojeniu rany. Wiedz, że korzystając z profesjonalnej terapii blizn, możesz uniknąć powstania bliznowców lub też blizn przerostowych. Warto nie tylko opierać się na bezpośredniej pomocy specjalisty, ale też regularnie wykonywać automasaż blizny w domu (oczywiście po wcześniejszym instruktażu ze strony fizjoterapeuty). Dobre efekty może przynieść także tzw. kinesiotaping – polega na naklejaniu w odpowiednich miejscach na skórze plastrów terapeutycznych.
Czy można zmniejszyć widoczność blizn po szyciu domowymi sposobami?
Istnieją różne domowe metody na blizny, jednak w większości przypadków ich skuteczność jest mocno dyskusyjna i nieudokumentowana medycznie. Jednym z naturalnych sposobów, który może przyspieszyć gojenie się rany i nieco rozjaśnić bliznę po szwie, jest np. wyciąg z cebuli, miód lub żel aloesowy. Zanim zaczniemy eksperymentować z domowej roboty miksturami, najrozsądniej jest wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci, którzy chcą zdobyć więcej informacji na temat metod usuwania różnego typu blizn, zapraszamy na indywidualne konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.
Źródła:
https://podyplomie.pl/dermatologia/26929,blizny-profilaktyka-i-wybrane-opcje-terapeutyczne
https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165224,gojenie-ran