Body wrapping to zabieg, który polega na owinięciu ciała – całego lub poszczególnych jego części – folią spożywczą lub kosmetyczną (rzadziej specjalnym bandażem), po uprzednim nałożeniu na skórę kosmetyków o określonym działaniu. Zabieg pozwala m.in. poprawić krążenie, dogłębnie nawilżyć skórę, wygładzić ją oraz zredukować cellulit. Musisz jednak pamiętać, że kluczowym celem owijania ciała folią jest zwiększenie przepuszczalności dla składników aktywnych zawartych w aplikowanych kosmetykach. Sama folia niewiele zdziała. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat!
Kluczowe zastosowanie body wrappingu – cellulit
Cellulit to problem estetyczno-zdrowotny, z którym boryka się wiele kobiet w różnym wieku. Pogrubiała, zmarszczona, szorstka skóra – przypominająca na pierwszy rzut oka skórkę pomarańczy – najczęściej zlokalizowana jest na pośladkach, udach i brzuchu. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn rozwoju cellulitu. Wpływ na to zjawisko mają zarówno czynniki genetyczne, hormonalne, jak i środowiskowe, związane np. z nieprawidłową dietą oraz niedoborem aktywności fizycznej. Wyróżniamy dwa główne rodzaje cellulitu – cellulit wodny oraz tłuszczowy.
Cellulit może zaburzać samoocenę, być przyczyną kompleksów i obaw przed odsłanianiem ciała. Istnieją jednak sposoby, które wspierają walkę z miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednym z zabiegów, który wykonywany jest zarówno w salonach kosmetycznych, jak i – w uproszczonej formie – również w domowym zaciszu, jest tzw. body wrapping.
Czym właściwie jest i na czym polega zabieg body wrappingu?
Najprościej mówiąc, body wrapping to zabieg polegający na posmarowaniu ciała – całego lub jego konkretnych partii – kosmetykiem o odpowiednim działaniu, a następnie owinięciu go folią kosmetyczną, spożywczą lub specjalnym bandażem. Profesjonalny zabieg wyszczuplający wykonuje się przy użyciu folii kosmetycznej, która m.in. łatwiej przylega do skóry (nie marszczy się i nie zsuwa), a także zapewnia skórze odpowiednią cyrkulację powietrza. Nieco bardziej kłopotliwe jest owijanie ciała w folię spożywczą w warunkach domowych, ale odpowiednio przeprowadzony zabieg również może poprawiać kondycję skóry.
W jaki sposób działa ten zabieg? Otóż dzięki owinięciu skóry zostaje miejscowo podniesiona jej temperatura, przyspieszeniu ulega cyrkulacja krwi i limfy, a także rozszerzają się pory, dzięki czemu składniki zawarte w preparatach mogą wniknąć w jej głębsze partie lepiej w porównaniu do tradycyjnej aplikacji. Działanie tej metody oparte jest na tzw. okluzji. Po owinięciu folia staje się nieprzepuszczalną warstwą, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w kosmetykach mają tylko jedną drogę wnikania, czyli właśnie skórę.
Kluczowym działaniem tego zabiegu kosmetycznego jest więc zwiększenie efektywności stosowanych preparatów. Niemniej jednak już sam fakt rozgrzania tkanek oraz pobudzenia układu limfatycznego i krwionośnego daje pewne rezultaty. Między innymi dochodzi do przyspieszenia metabolizmu. Skóra w tych miejscach, które zostały owinięte, zaczyna się intensywnie pocić, a to usprawnia także usuwania toksyn z organizmu. Przy regularnym stosowaniu body wrappingu efekty dotyczą również redukcji obrzęków, ponieważ zabieg wzmaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Tym samym działania takie wspomagają walkę z cellulitem i nie tylko.
Jak prawidłowo wykonać zabieg body wrapping w domu?
Jest to bardzo prosty zabieg. Należy jednak pamiętać, że domowy body wrapping będzie skuteczny tylko, jeśli zostanie prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie wykonany. Po pierwsze nie można zbyt mocno zawijać ciała. Folia nie może też nadmiernie odstawać, tak aby stosowane preparaty nie wypływały bokami. Odpowiedni nacisk na skórę trzeba więc dostosować do własnych preferencji.
Aby zwiększyć efektywność owijania ciała folią spożywczą, warto w pierwszej kolejności właściwie przygotować skórę. Najlepiej, jeśli zabieg rozpoczyna się od peelingu. Jego rodzaj powinien być dobrany do typu skóry. Złuszczanie nie może być zbyt agresywne, tak aby nie podrażnić skóry przed nałożeniem kosmetyków i folii.
W trakcie foliowania skóra mocno się poci. Na około 15-30 minut przed przystąpieniem do domowego zabiegu warto więc wypić dużą ilość wody. Dzięki temu proces oczyszczania ciała będzie przebiegał sprawniej.
W przypadku zabiegów domowych zaleca się, aby najpierw wykonywać body wrapping na brzuch lub pośladki. Owijając niewielkie miejsca folią szybciej można ją usunąć, gdyby ciało źle tolerowało tę metodę. Dopiero osoby z doświadczeniem mogą zdecydować się na bardziej rozległy zabieg. Jeśli decydujesz się na owijanie kilku partii ciała jednocześnie, zaczynaj od zewnętrznych partii, np. ramion czy łydek. Kolejno zawijaj folię zgodnie z kierunkiem krążenia krwi.
Pierwsze owijanie folią nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Cały czas należy sprawdzać, czy skóra nie piecze, nie swędzi i nie staje się podrażniona. Później czas zabiegu można wydłużać aż do 40-45 minut. Aby spotęgować rozgrzanie tkanek, warto nałożyć na ciało koc. Sesję body wrappingu można wykonywać mniej więcej raz w tygodniu.
Body wrapping – kosmetyki, które mogą pomóc przy metodzie body wrap
O skuteczności zabiegu body wrappingu w dużej mierze decydują użyte kosmetyki, a konkretniej – zawarte w nich składniki aktywne. W zależności od potrzeb danej skóry mogą one mieć działanie nawilżające, wyszczuplające albo antycellulitowe. Zawsze kosmetyki do body wrappingu trzeba wybierać z uwagą nie tylko na cel zabiegu, ale też na typ i wrażliwość skóry.
Do preparatów używanych najczęściej zalicza się te zawierające m.in.:
- oleje roślinne – z awokado, z zielonej kawy, jojoba, orzechów makadamia, z migdałów – o silnym działaniu nawilżającym;
- ekstrakty z kasztanowca i ruszczyka kolczastego – wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie, działają przeciwobrzękowo;
- ekstrakty z imbiru, żeń-szenia, owoców ostrej papryki – przyspieszają rozkład tłuszczu, działają wyszczuplająco i redukują cellulit.
Nie ma też przeszkody, aby zastosować kosmetyki ujędrniające stosowane na co dzień. Jest to nawet wskazane, jeśli wykonujesz foliowanie samodzielnie. Stosując te preparaty, których używałaś wcześniej w tradycyjny sposób, masz pewność, że nie podrażniają one skóry i nie wywołują reakcji alergicznej.
Czy redukcja tkanki tłuszczowej to jedyne efekty body wrappingu, które są możliwe do osiągnięcia?
Jest to nie tylko sposób na wyszczuplenie sylwetki i redukcję cellulitu. Po prawidłowych zabiegach można liczyć m.in. na:
- poprawę krążenia krwi i limfy,
- nawilżenie skóry,
- wyszczuplenie ciała,
- redukcję cellulitu,
- poprawę napięcia i elastyczności skóry,
- redukcję obrzęków.
Pełne efekty body wrappingu zwykle widoczne są po około 10-15 zabiegach wykonywanych w tygodniowych odstępach. Często jednak już jeden zabieg daje poprawę. Przede wszystkim skóra jest wyraźnie nawilżona, jędrna i gładka. Rezultaty takie wynikają z większej ilości zastosowanych kosmetyków oraz ich dłuższego kontaktu ze skórą, niż to ma miejsce po zwykłym smarowaniu ciała.
Body wrapping – przeciwwskazania. Kiedy nie można owijać ciała tą metodą?
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również body wrappingu nie wykonuje się u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania znajdują się m.in.:
- ciąża i okres karmienia,
- nadciśnienie,
- choroby serca,
- choroby nerek,
- infekcje przebiegające z gorączką,
- żylaki,
- przebyte niedawno operacje.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej stosuje się przy problemie z cellulitem?
Wiele osób stosuje body wrapping na cellulit w celu wyszczuplenia i ujędrnienia skóry, a jego efekty są widoczne. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej niezwykle ważna jest przede wszystkim zdrowa dieta i odpowiednia doza regularnej aktywności fizycznej, a foliowanie należy traktować jedynie jako wsparcie.
Domowe metody, jak również body wrapping wykonywany w gabinecie można też łączyć z innymi zabiegami opartymi o różne technologie. Jedną z nich jest platforma wykorzystująca właściwości energii cieplnej o częstotliwości radiowej. Skierowana w odpowiednie partie ciała, inicjuje formowanie się nowego kolagenu, poprawia kształt i kontury ciała, a w połączeniu z masażem mechanicznym – zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych, daje efekty drenażu limfatycznego oraz wygładzenia tekstury skóry. Dla jak najlepszych efektów zwykle zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów raz w tygodniu.
Wykorzystuje się też energię zimnych mikrofal. Docierają one do tkanki tłuszczowej i niszczą membrany komórek tłuszczowych, co prowadzi do ich rozbicia oraz usunięcia w naturalnych procesach metabolicznych. Efekty takich zabiegów to wyraźne wyszczuplenie, wymodelowanie sylwetki, ujędrnienie wiotkiej skóry oraz redukcja nawet głęboko położonego cellulitu.
Kolejną metodą stosowaną do redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu jest zastosowanie fal akustycznych, cechujących się wysoką amplitudą ciśnienia w stosunku do ciśnienia otoczenia. Fala wnika w tkanki i rozprzestrzenia się w nich, stymulując proces drenażu, powodując rozerwanie zbitych włókien tkanki podskórnej oraz likwidując komórki tłuszczowe. Prowadzi to do poprawy napięcia skóry, przywrócenia jej elastyczności, a także wyszczuplania i redukcji cellulitu.
Body wrapping może pomóc w usunięciu uporczywego cellulitu czy wyszczupleniu ciała, ale najlepiej traktować go jako uzupełnienie. Ponadto w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy owinięcie ciała folią będzie bezpieczne w danym przypadku.
Źródła:
- https://biotechnologia.pl/archiwum/body-wrapping,6473
- https://www.healthline.com/health/body-wraps-to-lose-weight#How-do-you-use-a-body-wrap?
- https://www.wellnesshotels-resorts.de/en/wellness-dictionary/body-wrapping