Cała prawda o toksynie botulinowej

3 min
18/12/2017
[ssba-buttons]

Potoczna nazwa zabiegu z wykorzystaniem preparatów zawierających toksynę botulinową (jad kiełbasiany). Metoda pozwala zredukować zmarszczki mimiczne, które pojawiają się w wyniku skurczu mięśni twarzy. O bezpieczeństwie tego zabiegu toczy się nieustanna dyskusja. O tym, ile jest prawdy w plotkach na temat toksyny botulinowej, rozmawiamy z dr Katarzyną Kochańską, specjalistką dermatologii i wenerologii, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Medycyny Estetycznej Estell.

Z tekstu dowiesz się:

Toksyna boutlinowa jest znakomitym rozwiązaniem dla osób pragnących pozbyć się zmarszczek mimicznych na czole (tzw. lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne), wokół oczu (kurze łapki) i ust (zmarszczki palacza). Toksyna botulinowa zawarta w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegu daje efekty widoczne już po kilku dniach. Tego rodzaju redukcja zmarszczek mimicznych jest jednym z najbardziej spektakularnych zabiegów w terapii anti aging.

Wiele kobiet sceptycznie podchodzi do zabiegu, kwestionując bezpieczeństwo i skutki działania botuliny. Obawa ta wynika z plotek, historycznych doniesień o działaniu botuliny oraz skojarzeń z twarzami celebrytów, którzy nierzadko ulegają radykalnym przemianom. Właśnie za te zmiany najczęściej obwinia się toksynę botulinową, co nie jest do końca słuszne. Poprosiliśmy dr Katarzynę Kochańską, aby rozwiała ewentualne wątpliwości dotyczące zabiegu.

Kto może podawać toksynę botulinową?

Podanie toksyny botulinowej przez profesjonalistę to podstawa prawidłowo wykonanego zabiegu. Ponieważ toksyna botulinowa jest środkiem leczniczym, prawo zezwala na podawanie jej pacjentom wyłącznie przez lekarzy. Wielu pacjentów decyduje się jednak na tańszą usługę wykonywaną np. przez kosmetyczki, tym samym narażając się na bolesne i niebezpieczne skutki uboczne.

W Klinice Estell wykorzystujemy oczyszczoną postać toksyny typu A, w pełni bezpieczną. Profesjonalnie wykonany zabieg nie spowoduje „efektu maski”, ale widocznie odmłodzi i wygładzi skórę, a przede wszystkim będzie całkowicie bezpieczny.

Toksyna botulinowa – czy zabieg jest długi i bolesny?

Wbrew panującej opinii wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest mało inwazyjne, a sam zabieg jest względnie bezbolesny, szybki i prosty. Toksynę podajemy właśnie w postaci zastrzyków, wykonywanych małą, cienką igłą. Towarzyszący temu ból można porównać do ukłucia komara. Lekarz oznacza na twarzy pacjenta punkty, w które następnie podaje małe ilości botuliny. W wyjątkowych sytuacjach ze względu na komfort pacjenta stosujemy krem znieczulający.

W jakim wieku można zdecydować się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Z toksyny botulinowej mogą skorzystać zarówno dwudziestolatkowie, jak i sześćdziesięciolatkowie. Tak naprawdę kluczową rolę odgrywa tutaj dokładny wywiad lekarski i sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie – na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo pacjenta.

Czy po zastosowaniu toksyny botulinowej mogę planować ciążę?

Po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie ma przeciwwskazań do planowania ciąży. Należy jednak pamiętać, że w okresie, w którym przyszła mama spodziewa się dziecka, wykonywanie zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest niewskazane, dlatego ewentualne powtórzenie kuracji w tym okresie będzie niemożliwe.

Kilka dni temu byłam na zabiegu wstrzykiwania toksyny botulinowej, a wciąż nie widzę jego efektów. Czy procedura została przeprowadzona nieprawidłowo?

Toksyna botulinowa powoduje stopniowe zahamowanie odbierania impulsów nerwowych przez mięsień, w obrębie którego podano. Pierwsze efekty działania toksyny możemy zauważyć dopiero po około 5-6 dobach od wykonania zabiegu, co jest uwarunkowane  indywidualnie. Pełen efekt jest widoczny po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Wtedy właśnie pacjenci powinni udać się na wizytę kontrolną do lekarza, który przeprowadził zabieg.

Cztery miesiące temu podano mi toksynę botulinową, a zmarszczki znowu wróciły. Czy zabieg był źle wykonany?

Trzeba pamiętać, że działanie botuliny jest tylko czasowe, nie trwałe. W przypadku osób o bardzo żywej mimice twarzy, efekty mogą się utrzymywać maksymalnie 4 miesiące. U osób o bardziej statycznej mimice efekty utrzymują się zazwyczaj dłużej, do 6 miesięcy. Zabieg możemy powtórzyć zaraz po zaprzestaniu działania preparatu, a jednorazowe podanie nie obliguje pacjenta do wykonywania kolejnych. Wbrew panującej opinii toksyna botulinowa nie uzależnia, ale efekty jego działania są tak doskonale widoczne, że pacjenci chętnie zapisują się na kolejne zabiegi.

Czy po rezygnacji z iniekcji toksyną botulinową zmarszczki będą jeszcze większe?

Toksyna botulinowa ma działanie terapeutyczne i długofalowe. Toksyna botulinowa ogranicza ruchomość mięśni, dlatego w okresie jej działania następuje redukcja zmarszczek, a skóra jest ładnie napięta. Po rezygnacji z zabiegów zmarszczki na pewno nie będą większe, a nawet zmniejszy się nieco ich widoczność, jednakże tylko na jakiś czas. Potem, na skutek reaktywacji pracy mięśni, zaczną się w naturalny sposób ponownie pogłębiać.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są najskuteczniejsze metody walki ze zmarszczkami.