Chomiki na twarzy – jak zlikwidować problem opadających policzków i poprawić owal twarzy?

3 min
25/03/2021

Proces starzenia się skóry prędzej czy później dotyka każdego – to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Jedną z często występujących oznak starzenia się, która bardzo wyraźnie odbiera młodzieńczy, świeży wygląd, są opadające policzki, czyli tzw. chomiki na twarzy. Można je polubić albo… spróbować się ich pozbyć. Współczesna medycyna estetyczna oferuje różne metody stosowane w przypadku utraty owalu twarzy, które pozwalają zredukować lub zlikwidować chomicze policzki.

Jakie niedoskonałości określa się chomikami na twarzy?

Opadające policzki, czyli tzw. chomiki na twarzy, to efekt zaburzenia owalu twarzy, powstający najczęściej na skutek naturalnych procesów starzenia oraz działania grawitacji. Po pierwsze – wraz z wiekiem w skórze w naturalny sposób ubywa tkanki tłuszczowej, czyli tzw. podściółki. W dużej mierze to właśnie ona odpowiada za to, że twarz ma ładny, owalny kształt, młodzieńczą jędrność i witalność. Gdy podskórnej tkanki tłuszczowej ubywa, skóra zupełnie naturalnie opada, staje się mniej jędrna i elastyczna. Efekt nieestetycznych „chomiczych policzków” pogłębia także grawitacja, czyli fizyczne ziemskie przyciąganie, które powoduje, że pozostała tkanka tłuszczowa obniża swoje położenie.

Wraz z upływem czasu zmianie ulega również struktura skóry. Normalne jest, że stopniowo zaczyna ubywać kolagenu i elastyny – składników odpowiedzialnych za zachowanie gęstości i jędrności. Produkcja nowego kolagenu spowalnia już u osób młodych. Ponadto zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, który w organizmie człowieka występuje w największej ilości w głębokich warstwach skóry właściwej. W konsekwencji deficytu podstawowych składników budulcowych skóra staje się wiotka, podatna na opadanie i zmiany rysów twarzy.

Opadające policzki charakterystyczne są dla osób około 40. roku życia. U kobiet wpływ na ogólną kondycję skóry mają również zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie menopauzy. Predyspozycje genetyczne, częste eksponowanie skóry na słońce, wahania wagi, czy kontakt z niekorzystnymi czynnikami mogą sprawić, że chomiki na twarzy pojawią się jednak wcześniej.

Warto pamiętać, że opadające policzki można unieść, ujędrnić i uelastycznić – pozwala na to nowoczesna medycyna estetyczna. Jakie zabiegi na chomiki są dostępne?

Modelowanie kwasem hialuronowym jako sposób na usunięcie chomików na twarzy i oznak starzenia się skóry

Do redukcji opadających policzków stosuje się również wypełniacze tkankowe, np. kwas hialuronowy. Zabiegi z jego wykorzystaniem to mało inwazyjne metody, pozwalające uzyskać efekt napięcia skóry poprzez stworzenie dla niej podpory w postaci wypełniacza. Tym samym rezultat widoczny jest od razu. Ponadto w kolejnych miesiącach zastosowany preparat stopniowo się wchłania, jednocześnie nawilżając skórę. Dzięki temu poza redukcją wiotkości można nadać twarzy młodzieńczy wygląd – w zależności od zastosowanego wypełniacza dochodzi m.in. do poprawy jędrności, kolorytu cery i spłycenia zmarszczek.

Na czym polega zabieg modelowania twarzy? Otóż lekarz podaje do tkanek wybrany preparat za pomocą cienkiej igły. Nie wymagana jest więc ingerencja z użyciem skalpela. Przy niskim progu bólu można zastosować znieczulenie miejscowe, ale zabieg nie jest wysoce bolesny. Dzięki niemu następuje wyraźne ujędrnienie skóry, chomiki na twarzy ulegają uniesieniu, a cera odzyskuje młody, świeży, witalny wygląd. Najczęściej rezultaty utrzymują się przez minimum rok, ale jest to oczywiście zależne od predyspozycji organizmu.

Jak jeszcze zlikwidować wiotkość i unieść opadające policzki? Radiofrekwencyjny lifting

Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które pozwalają zlikwidować chomiki na twarzy, wymienia się także metody wykorzystujące prądy RF wprowadzane bezpośrednio do miejsca wymagającego regeneracji. Sposób ten pozwala na ujędrnienie skóry i redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej nie tylko w obrębie policzków, ale także:

  • podbródka,
  • konturu żuchwy,
  • okolic oczu,
  • powiek dolnych,
  • szyi,
  • ramion.

Zabiegi takie łączą w sobie termiczną koagulację prądem RF z mechanicznym odessaniem upłynnionej tkanki tłuszczowej. W przypadku opadających policzków wykorzystywana jest głowica odpowiedniej wielkości – przez minimalne nacięcie lekarz wprowadza pod skórę aplikator, który emituje prąd RT, podgrzewając tkankę podskórną oraz tkankę tłuszczową, która jest jednocześnie odsysana. Emitowany prąd od razu zamyka naczynia krwionośne, co minimalizuje ryzyko krwawienia, a przy zastosowaniu innowacyjnej technologii kontroli temperatury w aplikatorze ryzyko poparzenia jest praktycznie wykluczone.

Silne podgrzanie skóry i powięzi wywołuje ich obkurczenie oraz ujędrnienie, porównywalne z zabiegami chirurgicznymi. Najczęściej przez 3 dni i 7 nocy po liftingu (w zależności od rodzaju zabiegu) należy nosić opaski uciskowe. Pierwsze efekty zwykle widoczne są po kilku dniach, natomiast pełne po około 3 miesiącach.

Oczywiście należy pamiętać, że redukcja chomików na twarzy za pomocą tej techniki nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wśród przeciwwskazań do wykonywania zabiegów z falami RF znajdują się m.in. ciąża i okres karmienia, wszczepione elektroniczne urządzenia medyczne, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby serca, schorzenia wątroby i nerek, czy epilepsja.

Jakie zabiegi są najskuteczniejsze? Czym kierować wybór?

Poza wymienionymi metodami do poprawy kondycji skóry twarzy stosuje się wiele innych sposobów. Niektóre są mniej inwazyjne, jak np. zabiegi z wykorzystaniem laserów frakcyjnych czy nici liftingujących, inne wymagają ingerencji chirurgicznej. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który zabieg z zakresu medycyny estetycznej będzie skutecznym sposobem. Podstawą jest indywidualne podejście i wybór metody dostosowanej głównie do rodzaju problemu, a także wieku i stanu zdrowia Pacjenta.

W przypadku opadających policzków i chęci odzyskania młodzieńczego, świeżego wyglądu można się zgłosić do warszawskiej kliniki Estell – nasi specjaliści podczas konsultacji doradzą, jaki zabieg sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Podczas spotkania uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące dostępnych metod, spodziewanych efektów, a także ewentualnych przeciwwskazań.

Źródła:

  1. Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
  2. Radiofrekwencja mikroigłowa – nieoperacyjny lifting i przebudowa skóry z problemami. https://artofbeauty.com.pl/?p=8545.
  3. Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska. tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/WP-CONTENT/UPLOADS/2016/05/2006-04-4.PDF.