Co daje kwas hialuronowy pod oczy i jak długo się utrzymuje? Usuwanie zmarszczek i cieni pod oczami kwasem hialuronowym

4 min
21/04/2023
[ssba-buttons]

Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zdecydować się na kwas hialuronowy. Jakie niedoskonałości możemy zniwelować za sprawą podskórnych iniekcji? Podanie kwasu hialuronowego pod oczy ma na celu odmłodzenie twarzy m.in. poprzez wypełnienie tzw. doliny łez, która jest charakterystycznym zagłębieniem pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a policzkiem. Kwas może być stosowany także w celu zniwelowania cieni pod oczami, nawilżenia skóry w tym obszarze i wypełnienia zmarszczek. Co warto wiedzieć o modelowaniu okolic oczu kwasem hialuronowym? Jakie są wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania pozabiegowe?

Co to jest kwas hialuronowy? Zastosowanie naturalnego związku chemicznego

Zanim omówimy opracowanie okolicy oka kwasem hialuronowym, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej substancja. Otóż kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, produkowanym naturalnie w organizmie człowieka. Najwięcej kwasu jest w mózgu, chrząstkach i ciele szklistym oka. Ten popularny związek chemiczny znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, w tym m.in.:

  • ginekologii (np. do powiększania i modelowanie warg sromowych, w leczeniu nietrzymania moczu),
  • okulistce (np. w leczeniu tzw. zespołu suchego oka, jaskry, zaćmy),
  • kosmetyce (to składnik wielu kosmetyków nawilżających i odmładzających),
  • medycynie estetycznej (np. do wypełniania zmarszczek, modelowania ust, powiększania piersi),
  • ortopedii (np. w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów).

Kwas hialuronowy to polisacharyd (inaczej glukozaminoglikan), który głęboko nawilża skórę, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. To substancja silnie hydrofilowa, która wykazuje zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu iniekcje z kwasem hialuronowym powodują wzrost napięcia i wygładzenie skóry.

By kwas hialuronowy wolniej się wchłaniał (był trwalszy) dodajemy do niego różne substancje sieciujące, tworząc preparaty z kwasem hialuronowym o różnej gęstości. Mówimy wówczas o tzw. sieciowaniu kwasu hialuronowego (ang. cross-linking), czyli zagęszczaniu HA. Kwas hialuronowy usieciowany jest wolniej metabolizowany przez organizm (bardziej odporny na degradację). Pamiętajmy, że kwas wykorzystywany do zabiegów medycyny estetycznej musi posiadać certyfikat.

Kwas hialuronowy pod oczy – wskazania do zastrzyków. Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej. Redukcja zmarszczek wokół oczu i cieni pod oczami

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i to właśnie w tym rejonie najszybciej możemy zaobserwować niekorzystne oznaki upływu czasu. Wiele osób zastanawia się, jakie problemy urodowe rozwiązuje użycie kwasu hialuronowego pod oczy? Jak już wspomnieliśmy, wskazaniem do zastosowania preparatu z tą substancją w składzie jest dolina łez. Skośna bruzda powstaje na skutek:

  • postępujących procesów starzenia,
  • zaburzeń metabolicznych,
  • zaniku tkanki tłuszczowej,
  • niezdrowego trybu życia,
  • uwarunkowań genetycznych.

Kwas hialuronowy może pomóc również zniwelować worki pod oczami, dzięki iniekcjom w problematyczne miejsca twarzy spojrzenie zyskuje młodzieńczego i świeżego wyrazu. Nisko usieciowany kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany do wypełniania drobnych zmarszczek np. kurzych łapek. Zastrzyki z kwasem hialuronowym naprężają skórę,  uelastyczniając włókna kolagenowe oraz elastynowe. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą przywrócić skórze optymalny poziom nawilżenia, jędrność, gładkość i elastyczność.

Najpopularniejsze zabiegi z kwasem hialuronowym – odmładzanie okolic oczu

  • redukcja zmarszczek w okolicy oczu – wraz z wiekiem dochodzi do utraty jędrności skóry wokół oczu. Kwas hialuronowy wstrzykiwany w miejsca powstania kurzych łapek wypełnia zmarszczki, ujędrnia i wygładza skórę (pobudza produkcję endogennego kolagenu),
  • wypełnianie doliny łez – procedura zabiegowa polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w okolice doliny łez, dzięki czemu wgłębienia pod oczami są mniej widoczne (HA uzupełnia brakującą objętość). Preparat jest wprowadzany za pomocą cienkiej igły bądź kaniuli. Zabieg trwa około 30-60 minut, nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta ani nie wiąże się z rekonwalescencją,
  • usuwanie cieni pod oczami – korekta cieni pod oczami jest bezbolesną i krótkotrwałą procedurą. U osób szczególnie wrażliwych można zastosować znieczulenie miejscowe w formie kremu lub zastrzyku. Po zaaplikowaniu preparatu lekarz wykonuje masaż, dzięki któremu może wymodelować i równomiernie rozmieścić kwas hialuronowy w skórze. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w problematyczne rejony twarzy pobudza produkcję kolagenu, uelastycznia i rozjaśnia skórę. Okolice oczu są promieniste i gładsze. Pierwsze efekty widoczne są od razu.

Oczywiście każdy zabieg medycyny estetycznej poprzedza wizyta wstępna u specjalisty. Podczas spotkania ekspert ocenia problem, stan skóry pacjenta, poznaje jego oczekiwania i dobiera optymalną metodę terapeutyczną.

Kwas hialuronowy pod oczy – jak długo utrzymują się efekty?  

Pierwsze pozytywne zmiany w wyglądzie skóry są zauważalne od razu po wstrzyknięciu preparatu z kwasem. Jak często należy powtarzać zabiegi odmładzające skórę pod oczami? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy przypadek jest inny. Kwas hialuronowy pod oczami utrzymuje się od 9 do 36 miesięcy. Wiele zależy od prowadzonego trybu życia, codziennej pielęgnacji skóry i indywidualnych predyspozycji. O tym, jak często należy powtarzać zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, powinien decydować lekarz medycyny estetycznej.

Możliwe powikłania po podaniu kwasu hialuronowego w okolicy oczu

Należy mieć świadomość, że każdy zabieg medycyny estetycznej może spowodować rozmaite – przykre konsekwencje. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kwas hialuronowy jest bezpieczną substancją, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie i bardzo rzadko daje jakiekolwiek powikłania. Natomiast u niektórych pacjentów mogą wystąpić pewne problemy po podaniu kwasu hialuronowego pod oczy. Jednym z potencjalnych powikłań jest obrzęk w okolicy oczu. Dość często pojawiają się też siniaki i krwiaki w miejscu aplikacji preparatu (objawy te samoistnie ustępują w ciągu kilku dni).

U części osób pojawia się reakcja alergiczna, niekiedy dochodzi do infekcji.  Przy nieprawidłowo (zbyt płytko) podanym kwasie hialuronowym w okolicy podoczodołowej może wystąpić tzw. efekt Tyndalla (kwas prześwituje przez cienką skórę i okolica zabiegowa ma nieestetyczny niebieskawy kolor). Rozwiązaniem problemu może okazać się masaż okolicy podoczodołowej oraz rozpuszczenie preparatu z kwasem hialuronowym (hialuronidaza depolimeryzuje, czyli rozkłada cząsteczki kwasu w skórze). W skrajnych i nielicznych przypadkach wypełnienie zmarszczek mimicznych w okolicy oczu może skutkować ślepotą. Powikłaniem są też:

  • widoczne grudki,
  • ziarniaki,
  • martwica skóry,
  • zniekształcenia twarzy,
  • hiperkorekcja.

Pamiętajmy, ryzyko wystąpienia powikłań zwiększa brak doświadczenia i odpowiedniego przeszkolenia specjalisty. Osoba wykonująca zabieg musi wykazywać perfekcyjną znajomość anatomii i budowy twarzy oraz właściwie zakwalifikować pacjenta. Dlatego warto dobrze zastanowić się, zanim oddamy się w ręce danego lekarza medycyny estetycznej. Warto dodać, że im czystszy kwas hialuronowy, tym mniejsze ryzyko powikłań, duże znaczenie ma więc też jakość preparatu użytego do iniekcji.

Kwas hialuronowy pod oczy – przeciwwskazania do zabiegu

Przeprowadzenie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego zawsze poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz przedstawia wskazania, jak i czynniki wykluczające możliwość poddania się kuracji. Tak więc, jakie są podstawowe przeciwwskazania do wykonania zabiegu wypełniającego z wykorzystaniem kwasu hialuronowego? Jest to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • trądzik w aktywnej fazie,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • uczulenie na składniki preparatu,
  • aktywna opryszczka,
  • stany zapalne skóry,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • choroba nowotworowa,
  • przerwanie ciągłości skóry w obszarze zabiegowym,
  • predyspozycje do powstawania blizn przerostowych.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego oraz alternatywnych metod odmładzania twarzy, zapraszamy serdecznie na indywidualne konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=481

https://podyplomie.pl/medycyna/37050,anti-aging-trendy-dermatologii-estetycznej

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf