
Poparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry oraz położonych płytko naczyń krwionośnych na skutek nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UV. Poparzenia od słońca są bolesne, sprawiają, że skóra staje się czerwona i bardzo wrażliwa, w bardziej zaawansowanych stadiach mogą się nawet pojawiać wypełnione płynem pęcherze. W tym okresie skóra wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji.
Poparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry spowodowane jej nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. W zależności od stopnia uszkodzeń oraz obserwowanych objawów wyróżnia się trzy stopnie poparzenia od słońca:
- oparzenia I stopnia – dotyczą tylko zewnętrznej warstwy skóry, która staje się rozgrzana, czerwona, bolesna pod wpływem dotyku, a następnie dochodzi do jej stopniowego złuszczenia,
- oparzenia II stopnia – obejmują naskórek i skórę właściwą; objawiają się występowaniem na skórze obrzęku oraz wypełnionych płynem surowiczym pęcherzy; czasem dochodzi również do martwicy naskórka,
- oparzenia III stopnia – dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów; dochodzi tu do zaburzeń receptorów czuciowych: u pacjenta występują zaburzenia czucia oraz brak reakcji na dotyk.
O ile w przypadku oparzeń I stopnia wystarczająca jest odpowiednia pielęgnacja skóry, o tyle u pozostałych pacjentów konieczna już może być konsultacja dermatologiczna.
Poparzenia od słońca – jak się chronić?
O wiele łatwiejsza od pielęgnacji poparzonej słońcem skóry jest jej ochrona – wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Zachowaj umiar podczas korzystania ze słońca. Nie opalaj się między godz. 11:00 a 17:00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.
- Przed wyjściem na słońce użyj kremu ochronnego z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 15, a dla dzieci i osób z bardzo jasną karnacją – SPF 30). Pamiętaj, by powtarzać aplikację co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
- Chroń skórę poprzez noszenie lekkich, przewiewnych ubrań, np. bawełnianych spodni z długimi nogawkami czy lnianych koszul z długim rękawem. Nie zapomnij o nakryciu głowy!
Co na oparzenia słoneczne – podstawy pielęgnacji
Poparzenia od słońca sprawiają, że skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która złagodzi dolegliwości oraz przyspieszy regenerację. Bezpośrednio po pojawieniu się poparzeń można spróbować łagodzących okładów z chłodnego mleka, jogurtu naturalnego albo maślanki – ukoi to podrażnioną skórę, złagodzi ból oraz przywróci prawidłowe nawilżenie. W następnych dniach należy regularnie stosować balsamy i kremy o działaniu łagodzącym, nawilżającym i ochronnym – mogą one zawierać witaminę E, masło shea, alantoinę czy D-panthenol. Możemy polecić serię naszych kremów Estell (krem na dzień, na noc i krem po zabiegu), których działanie opiera na się na obecności liofilizowanego colostrum bovinum, kwasu hialuronowego oraz naturalnego kolagenu. Oczywiście należy pamiętać, że poparzenie słoneczne II lub III stopnia może wymagać bardziej specjalistycznego leczenia, obejmującego stosowanie dostępnych w aptekach środków zawierających np. sól srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub bacytracynę. Przez kolejne dni obowiązkowo trzeba unikać słońca.
Oparzenie słoneczne – ile trwa regeneracja?
W przypadku niewielkich, powierzchownych poparzeń wyraźne złagodzenie dolegliwości powinno być odczuwalne już po 2-3 dniach odpoczynku od słońca oraz stosowania odpowiednich kosmetyków. Jeśli na skórze pojawiły się wypełnione płynem pęcherze, ich leczenie może trwać nawet do 4-6 tygodni. Z kolei walka ze skutkami oparzeń III stopnia niekiedy trwa nawet kilkanaście tygodni.
Latem trudno jest zupełnie unikać słońca – warto jednak zachować rozsądek i stosować zasady ochrony skóry, by zapobiegać powstawaniu poparzeń słonecznych.