Co powoduje przedwczesne pojawienie się zmarszczek na czole? Jak zlikwidować zmarszczki pionowe i poziome?

3 min
20/04/2023

Pionowe i poziome zmarszczki na czole często są powodem wizyt kobiet oraz mężczyzn w gabinecie kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Wielu pacjentów chce dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego typu niedoskonałości urody. Znaczenie ma tutaj m.in. upływ czasu, jak i nadmierna mimika twarzy. Tak więc, jak pozbyć się zmarszczek na czole profesjonalnymi sposobami? Czy istnieją skuteczne działania profilaktyczne, dzięki którym możemy opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek na czole?

Zmarszczki mimiczne, posłoneczne – skąd się biorą zmarszczki na czole?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jedną z przyczyn zmarszczek na czole jest po prostu upływ czasu. Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność. Zmniejsza się produkcja kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, skóra zaczyna coraz mocniej podlegać procesowi grawitacji, dochodzi do zwiotczenia tkanek. Tak więc zmarszczki pojawiają się na czole w związku z naturalnym procesem starzenia.

Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Przykładowo, jeśli rodzice i dziadkowie mają tzw. lwią zmarszczkę (charakterystyczna pionowa bruzda u nasady nosa, pomiędzy brwiami), istnieje wysokie ryzyko, iż odziedziczysz tego typu defekt. Lwia zmarszczka utrwala się zwykle po 40. roku życia – zaliczana jest do zmarszczek mimicznych, które jak sama nazwa wskazuje, mają ścisły związek z mimiką. Zbyt intensywna praca mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy to kolejny potencjalny czynnik sprawczy zmarszczek na czole. Niekorzystny wpływ na kondycję skóry ma również palenie papierosów, picie alkoholu i niehigieniczny tryb życia (brak wystarczającej ilości snu, niedbanie o nawodnienie organizmu, źle zbilansowana dieta, w której brak pokarmów będących źródłem antyoksydantów).

Kolejna możliwa przyczyna powstawania zmarszczek (poziomych), to brak pielęgnacji ochronnej podczas ekspozycji twarzy na słońce. Kąpiele słoneczne bez stosowania kremów z filtrami SPF przyspieszają proces starzenia się skóry na czole. Mówimy wówczas o tzw. zmarszczkach posłonecznych, które są jednym z objawów fotostarzenia.

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której lekarz medycyny estetycznej zbiera szczegółowy wywiad, przedstawia pacjentce przeciwwskazania i ustala przebieg kuracji.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Poza zmianą trybu życia (rezygnacja z używek, wysypianie się, odpowiednia dieta) i próbą ograniczenia ekspresji twarzy, warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki, które zawierają składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym i przeciwutleniającym. Do najbardziej pożądanych substancji anti-aging zaliczamy:

  • ceramidy,
  • peptydy,
  • witaminę E,
  • witaminę C,
  • retinoidy,
  • peptydy,
  • kwas hialuronowy.

Warto również pamiętać o regularnym złuszczaniu skóry. Dzięki odpowiednio dobranym do naszych potrzeb peelingom możemy pozbyć się martwego naskórka i ułatwić wchłanianie substancji aktywnych obecnych w stosowanych kosmetykach (np. kremie, serum). Jako że promieniowanie UV powoduje degradację kolagenu i elastyny, należy zawsze przed wyjściem z domu aplikować na skórę twarzy krem z filtrem UVA i UVB. W ramach ochrony skóry w słoneczne dni warto nosić też kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

W ramach profilaktyki można też wykonywać masaż twarzy. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się ćwiczenia facefitness i jogi twarzy, która pozwala rozluźnić napięte mięśnie i mówiąc potocznie „wygładzić” zagniecenia skóry.

Zabiegi na zmarszczki na czole – toksyna botulinowa, mezoterapia igłowa, laseroterapia, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej, jedną z dostępnych metod stosowanych w przypadku zmarszczek mimicznych na czole jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Zablokowanie przewodnictwa impulsów nerwowych sprawia, że skóra staje się gładsza, a lwia bruzda i zmarszczki poziome czoła praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Cała procedura trwa 15-20 minut, a działanie toksyny botulinowej zwykle utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy.

By zmniejszyć widoczność zmarszczek na czole, można też poddać się mezoterapii igłowej. Śródskórne iniekcje koktajli odżywczych i leczniczych prowadzą do poprawy mikrokrążenia, nawilżenia i silnej regeneracji skóry. Zwykle, by wyrównać powierzchnię skóry, wymagana jest seria sesji zabiegowych (5-8 spotkań w gabinecie medycyny estetycznej). Efekt terapeutyczny utrzymuje się około 6 miesięcy, po tym czasie można poddać się tzw. zabiegowi przypominającemu.

Zlikwidować zmarszczki na czole można również za pomocą laseroterapii. Zabieg laserem frakcyjnym przeprowadza doświadczony lekarz, który dzięki wiązkom laserowym niweluje płytsze lub głębsze bruzdy i zmarszczki. Wskazaniem do zabiegów laserowych są pionowe, jak i poziome zmarszczki na czole, worki pod oczami, zaskórniki na twarzy. Zabieg trwa około 45 minut (sugerowane jest kilka sesji zabiegowych), efekty estetyczne utrzymuje się przez długie miesiące.

Czy można wygładzić zmarszczki na czole domowymi sposobami? Naturalne sposoby na zmarszczki

Nie istnieją domowe sposoby, które pozwalają wyeliminować oznaki procesu starzenia. Drobne zmarszczki na czole mogą nieco wolniej się pogłębiać, jeśli będziemy regularnie masować skórę, kontrolować ruchy twarzy, czy stosować naturalne maseczki. Jednak redukcja zmarszczek i bruzd wymaga zastosowania profesjonalnych zabiegów.

Osoby, które chcą uzyskać więcej informacji na temat dostępnych metod usuwania zmarszczek mimicznych i grawitacyjnych na czole, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła:

https://podyplomie.pl/dermatologia/32933,zdrowsza-dieta-oznacza-mniej-zmarszczek

https://podyplomie.pl/medycyna/37050,anti-aging-trendy-dermatologii-estetycznej

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf