Co to jest peeling chemiczny?

2 min
21/02/2019
[ssba-buttons]

Zabieg ten, jak każdy peeling, stosuje się w celu usunięcia martwego naskórka, szczególnie po lecie, jeśli na skórze pozostały pamiątki w postaci piegów lub plam, których nie chcemy zatrzymać. Z uwagi na to, że peeling chemiczny kwasami ma działanie rozjaśniające, zabieg wykonuje się zimą lub wczesną wiosną wyłącznie w specjalistycznym gabinecie – u kosmetologa lub dermatologa.

Peeling chemiczny (chemabrazja) polega na złuszczeniu martwego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych substancji chemicznych. W dermatologii estetycznej stosuje się zazwyczaj peelingi chemiczne kwasami, takimi jak:

  • alfa-hydroksykwasy,
  • beta-hydroksykwasy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas witaminy A.

Dobór preparatu zależy od potrzeb pacjenta: peeling może być mniej albo bardziej intensywny. Zabieg najczęściej wykonuje się na twarzy, dekolcie oraz plecach. Peelingi powierzchniowe są bardzo skuteczne i dają długotrwałe efekty. Z reguły nie wymagają okresu rekonwalescencji.

Peeling chemiczny efekty – czy zawsze łuszczy się skóra?

Peelingi powierzchniowe nie powodują łuszczenia się naskórka. Peelingi średniogłębokie, które działają nie tylko na naskórek, ale także na skórę właściwą, mogą z kolei prowadzić do złuszczania naskórka. Wszystko zależy od rodzaju użytego preparatu. Gabinety kosmetologiczne oferują zabiegi, które działają silnie, ale nie powodują jednak mało estetycznego złuszczania. Peelingi głębokie wykonują jedynie wyspecjalizowani lekarze.

Chemabrazja – czy zabieg jest bolesny?

Z reguły ten zabieg nie jest bolesny. Bardziej intensywne peelingi chemiczne kwasami mogą jednak powodować tkliwość, uczucie napięcia i zaczerwienienie, które ustępuje po kilku dniach. Odczuwanie bólu zależy też od indywidualnej wrażliwości pacjenta na bodźce zewnętrzne

Peeling chemiczny – efekty

Peelingi chemiczne kwasami dobrze sprawdzą się, kiedy oczekujemy ogólnej poprawy wyglądu i jakości naszej skóry. Zabieg nie tylko poprawia jej napięcie, ale także spłyca zmarszczki, ponieważ pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Wspomaga również leczenie trądziku oraz powstałych po nim blizn i przebarwień. Peeling powierzchniowy skutecznie leczy też rozstępy na ciele.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania:

  • ciąża, karmienie piersią,
  • alergie skórne,
  • aktywne zmiany bakteryjne, grzybicze, wirusowe,
  • ekspozycja skóry na słońce,
  • skłonność do bliznowców,
  • ciężka postać trądziku,
  • doustna terapia witaminą A,
  • przerwanie ciągłości naskórka.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym jest szczególnie istotna, aby uniknąć podrażnień i uzyskać zadowalający efekt zabiegu. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce oraz stosować odpowiednią ochronę przed słońcem.

Peelingi chemiczne rodzaje w Klinice Estell – ulubione zabiegi naszych klientek

W naszej klinice oferujemy bogaty wybór preparatów, które wykorzystują działanie kwasów, aby niemal każdy pacjent mógł poddać się zabiegowi. Kwasy na twarz zawsze dostosowujemy do potrzeb i oczekiwań pacjentów.

Autor: kosmetolog Magdalena Nowosielska