Czy da się pozbyć blizny po opryszczce?

3 min
13/02/2023

Opryszczka na ustach potocznie nazywana przez chorych „zimnem” to obok półpaśca jedna z najpowszechniej występujących chorób wirusowych skóry, która jest szczególnie zaraźliwa na tle innych chorób wywoływanych przez wirusy. Zwykle pozostawia nieestetyczną „pamiątkę” w postaci blizny w okolicy ust. Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia opryszczki wargowej. Dowiedz się, jak powstaje blizna po opryszczce oraz poznaj metody usuwania tego rodzaju niedoskonałości.

Czym jest opryszczka wargowa? Przyczyny zakażenia wirusowego

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, opryszczka wargowa to bardzo popularna infekcja wirusowa wywołana przez wirus HSV (Herpes Simplex Virus). Zakażonych jest około dwie trzecie ludzi na świecie! Należy uściślić, że istnieją dwa rodzaje tego drobnoustroju chorobotwórczego. Za rozwój opryszczki jamy ustnej odpowiada wirus HSV-1. Z kolei wirus HSV-2 wywołuje opryszczkę narządów płciowych, patogen ten jest groźny, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, gdyż może spowodować uszkodzenie centralnego układu nerwowego u rozwijającego się płodu.

Do zakażenia wirusem opryszczki wargowej najczęściej dochodzi już w dzieciństwie (zwykle choroba nie daje wówczas żadnych objawów). Zarazić można się m.in. drogą kropelkową poprzez kontakt z osobą chorą lub używanie wspólnie rzeczy osobistych, na których powierzchni utrzymuje się wirus HSV-1. Niestety opryszczka ma tendencje do nawracania. Patogen daje o sobie znać w momencie osłabienia systemu immunologicznego np. w wyniku:

  • niedożywienia,
  • wyziębienia/przegrzania organizmu,
  • przebytej choroby przeziębieniowej,
  • chronicznego stresu.

Jakie są objawy opryszczki? Czy są jakieś powikłania po tej chorobie?    

Zanim przedstawimy popularne zabiegi na blizny na ustach po opryszczce, warto wyjaśnić, jakie są charakterystyczne objawy tej infekcji o podłożu wirusowym. Pacjenci z opryszczką w początkowej fazie choroby obserwują piekącą, swędzącą i bolesną wysypkę w okolicy ust. Pojawiają się niewielkie pęcherzyki i grudki wypełnione płynem surowiczym, a następnie ropą. Po 7-10 dniach owrzodzenia wysychają, zamieniają się w strupki, które kolejno pękają. Jeśli nadżerki zagoją się i samoistnie odpadną, nie pozostawiają żadnego śladu na skórze.

Jeżeli proces gojenia się wydłuża zniecierpliwieni, pacjenci często rozdrapują szpecące strupy rozsiane na brzegu czerwieni wargowej i w ten sposób zwiększają szansę na rozwój blizny. Warto podkreślić, że opryszczka na ustach nie tylko jest problemem natury estetycznej, ale ma też negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Ze względu na lokalizację u wielu osób powoduje duży dyskomfort podczas jedzenia. U niektórych pacjentów w czasie infekcji pojawia się też podwyższona temperatura ciała.

Nie powinno się lekceważyć opryszczki, gdyż nieleczona może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych, takich jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie siatkówki. W niektórych przypadkach wirus HSV-1 przeniesiony do oka (np. na skutek potarcia powieki dłonią) może doprowadzić do utraty wzroku. Jak zapobiegać powstawaniu opryszczek?

Profilaktyka i leczenie opryszczki na ustach

Nie wiesz, jak radzić sobie z opryszczką na Twojej twarzy? Co prawda nieleczona choroba samoistnie ustępuje, warto jednak pamiętać o potencjalnych powikłaniach, jeśli zbagatelizujemy ten problem zdrowotny. Jak leczyć opryszczkę wargową? Zwykle stosuje się miejscowo krem, żel lub maść na opryszczkę najczęściej z acyklowirem w składzie. Substancja ta hamuje namnażanie wirusa. Należy zgodnie z informacjami na ulotce lub wskazaniami lekarza smarować wykwity danym środkiem leczniczym i pamiętać, aby zawsze po aplikacji umyć ręce. W ramach kuracji często stosuje się też leki przeciwwirusowe w postaci tabletek, które przyspieszają gojenie się nadżerek. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, zwykle lekarz przepisuje antybiotyki.

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się szpecących owrzodzeń i strupków wokół ust lub nosa? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by znacznie ograniczyć ryzyko nawrotu opryszczki. Istotne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny tj. częste mycie rąk. Ważną zasadą jest unikanie kontaktu z innymi chorymi i nieużywanie wspólnych (zakażonych) przedmiotów codziennego użytku jak np. ręcznik, kubek, sztućce. Absolutnie niezbędnym sposobem zapobiegania opryszczce jest dbanie o zbilansowaną dietę, odpoczynek i wzmacnianie odporności np. poprzez hartowanie, czy regularne uprawianie aktywności fizycznej. W razie częstych nawrotów infekcji warto wziąć pod uwagę terapię lekami przeciwwirusowymi.

Jak powstaje blizna po opryszczce? 

Chcesz wiedzieć, co prowadzi do powstania blizny? Otóż nieestetyczna blizna po opryszczce powstaje na skutek celowego lub przypadkowego działania chorego. Najczęściej jest konsekwencją rozdrapywania swędzących owrzodzeń i strupków (wielu pacjentom bardzo trudno się opanować, by nie ingerować w problematyczny obszar). W innych przypadkach do uszkodzeń gojących się zmian chorobowych dochodzi podczas mycia twarzy, szczotkowania zębów lub spożywania pokarmów. Warto wspomnieć, że szpecącym bliznom po opryszczce może towarzyszyć również zaczerwienienie oraz zmiany w kolorze skóry.

Jak usunąć bliznę po opryszczce? Medycyna estetyczna a opryszczka. Zabiegi laserowego usuwania blizn, mezoterapia, fototerapia

Jak zlikwidować bliznę po opryszczce? Jedną z najpopularniejszych metod radzenia sobie z tym problemem jest maść na blizny np. z silikonem w składzie, która rozjaśnia i wygładza zmianę. Alternatywnie możesz sięgnąć po specjalne plastry na blizny. To nie koniec dostępnych rozwiązań. Jednak nie zawsze tak delikatne metody przynoszą skutek. Powstałe blizny na twarzy można też usunąć dzięki laseroterapii. Technologia laserowego usuwania blizn pozwala dotrzeć do tkanki podskórnej i skóry właściwej, zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu. Urządzenia laserowe (np. frakcyjne, tulowe) stymulują produkcję kolagenu, poprawiając wygląd zmienionej chorobowo skóry.

Inne dostępne metody, które warto skonsultować ze specjalistą w dziedzinie dermatologii to mezoterapia igłowa i fototerapia (terapia diodami LED). Wiedz, że każdy zabieg redukcji blizn poprzedza konsultacja medyczna z lekarzem, który informuje pacjenta o przeciwwskazaniach do danej terapii i podejmuje decyzję o kwalifikacji do kuracji.

Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi laserowego usuwania blizn zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://podyplomie.pl/medycyna/30749,opryszczka-wargowa

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/158823,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej-u-doroslych

https://podyplomie.pl/dermatologia/26929,blizny-profilaktyka-i-wybrane-opcje-terapeutyczne