Czy tabletki na wypadanie włosów to sposób na przerzedzającą się fryzurę? Podpowiadamy!

3 min
28/06/2022
[ssba-buttons]

Nadmierne wypadanie włosów to proces, który może mieć różne podłoże. Bywa ono efektem nieprawidłowej pielęgnacji włosów, niewłaściwej diety, a nawet przewlekłego stresu i niedoboru snu. Osoby borykające się z tym problemem często próbują różnych sposobów, by wzmocnić włosy – jednym z nich są tabletki na wypadające włosy. Zazwyczaj zawierają one witaminy, minerały oraz wyciągi roślinne pozytywnie wpływające na zdrowie i kondycję włosów. Dla jak najlepszych efektów suplementację warto jednak połączyć z profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – codziennie człowiek traci nawet do 150 włosów, które są zastępowane przez nowe. Zdarza się jednak, że wypadanie włosów jest bardziej intensywne – ich spore ilości zostają na szczotce i grzebieniu, widoczne są na ubraniach i na dłoniach po zwykłym przeczesaniu ręką. Dodatkowo włosy mogą tracić blask, stawać się łamliwe i przesuszone, a cała fryzura ulega znacznemu przerzedzeniu. W takich sytuacjach trzeba już reagować.

Nadmierne wypadanie włosów – jakie mogą być jego przyczyny?

Na nadmierne wypadanie włosów wpływać może wiele czynników, związanych zarówno ze zdrowiem ogólnym, stylem życia, jak i stosowaną dietą. Zalicza się do nich:

  • silny przewlekły stres (np. na skutek problemów osobistych lub zawodowych),
  • zaburzenia hormonalne,
  • przebyty niedawno poród,
  • nieprawidłową pielęgnację włosów (częste suszenie i prostowanie, częste farbowanie, stosowanie podrażniających kosmetyków),
  • nieprawidłową dietę, w której brakuje koniecznych dla zachowania zdrowia i urody włosów witamin oraz mikroelementów,
  • rygorystyczną dietę odchudzającą,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • choroby tarczycy,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. zmniejszających krzepliwość krwi lub przeciwpadaczkowych).

Ważne jest to, by nadmierne wypadanie włosów – nieważne o jakim podłożu – odróżniać od łysienia, które jest chorobą. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, w tym łysienie androgenowe (jego przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu, który oddziałuje na mieszki włosowe i prowadzi do ich stopniowego zaniku) oraz łysienie plackowate (ma podłoże immunologiczne). W odróżnieniu od nadmiernego wypadania włosów łysienie przebiega w szybszym tempie i prowadzi do rozległej utraty włosów.

Tabletki na wypadanie włosów – czy to działa?

Osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów chwytają się różnych sposobów, by zatrzymać ten proces. Jednym z takich sposobów są tabletki na wypadanie włosów – suplementy diety, które mają w składzie różnego rodzaju substancje pozytywnie wpływające na zdrowie i kondycję włosów. Jakie konkretnie są to substancje? Sprawdźmy:

  • Witaminy z grupy B – tabletki na wypadanie włosów dla kobiet i mężczyzn powinny zawierać witaminy z grupy B: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B6 (pirydynę), B7 (biotynę) oraz B12 (kobalaminę). Ich niedobór może skutkować osłabieniem i nadmiernym wypadaniem włosów.
  • Składniki mineralne – najlepsze tabletki na wypadanie włosów mają w składzie liczne składniki mineralne, przede wszystkim siarkę, krzem i cynk, które są istotne w syntezie komórek budulcowych skóry, włosów i paznokci. Ważnym dodatkiem może być również selen – reguluje on pracę tarczycy, której zaburzenia mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.
  • Ekstrakty roślinne – tabletki na wypadanie włosów dla mężczyzn i kobiet często wzbogacone są o wyciągi i ekstrakty z roślin, które mają korzystny wpływ na kondycję włosów. Do roślin tych zalicza się m.in. pokrzywę, skrzyp polny, aloes, łopian oraz czarną rzepę.

Regularne stosowanie tego typu suplementów może poprawić stan włosów, wzmocnić je i ograniczyć ich wypadanie.

Najlepsze zabiegi na wypadające włosów

Jeśli wypadanie włosów jest bardzo nasilone, samo przyjmowanie suplementów diety nie wystarczy – z pomocą przychodzą wówczas profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jakie zabiegi polecają specjaliści z kliniki Estell?

Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana w procesie wirowania z niewielkiej ilości krwi pacjenta. Jaka sama nazwa wskazuje, zawiera ono duże ilości płytek krwi o wyjątkowych właściwościach regeneracyjnych i odżywczych. Osocze podane w formie iniekcji w skórę głowy stymuluje produkcję zdrowych komórek, poprawia unaczynienie skóry, odżywia i wzmacnia mieszki włosowe. Dzięki temu proces wypadania włosów zostaje zahamowany, a nowe włosy rosną mocne i zdrowe.

W formie mezoterapii w skórę głowy podany może zostać również preparat zawierający siedem opatentowanych peptydów połączonych z kwasem hialuronowym. Formuła ta pobudza krążenie krwi w skórze skóry, rewitalizuje mieszki włosowe, hamuje proces wypadania włosów i pobudza porost nowych. Pierwsze efekty widoczne są już po około dwóch tygodniach od zabiegu, ale dla jak najlepszych rezultatów zaleca się serię czterech zabiegów w dwutygodniowych odstępach.

  • Regenera Activa

Jeśli u pacjenta zostaje zdiagnozowane nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale także łysienie androgenowe, może zostać wykonany zabieg Regenera Activa, czyli autologiczny przeszczep komórek. Składa się on z kilku etapów. Najpierw od pacjenta pobiera się od jednego do trzech wycinków skóry o średnicy kilku milimetrów – zazwyczaj z linii karku. Wycinki te trafiają do specjalnego urządzenia, które izoluje ze skóry komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu o wyjątkowym działaniu regeneracyjnym. Substancje te mają formę zawiesiny, która następnie jest poprzez mezoterapię podawana w skórę głowy. Zaczynają one działać natychmiast – wypadanie włosów zostaje zahamowane, włosy rosną mocniejsze, a fryzura się zagęszcza. Efekty widoczne są po 30-45 dniach.

Wypadanie włosów można zatrzymać! Ważne są prawidłowa pielęgnacja włosów i zdrowa, zbilansowana dieta, którą – w razie potrzeby – uzupełnić można o suplementy. Warto też zgłosić się na konsultacje ze specjalistą medycyny estetycznej, który dobierze zabieg najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta.