Czym jest płaszcz hydrolipidowy i jak go chronić?

3 min
30/03/2022
[ssba-buttons]

Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna skóry zbudowana z wydzieliny gruczołów łojowych, czyli tzw. sebum, a także wody. Odpowiada on za nawilżenie skóry i stanowi naturalną barierę ochronną przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zdarza się jednak, że na skutek niektórych z nich płaszcz hydrolipidowy skóry ulega osłabieniu. Trzeba go wówczas wzmocnić – zarówno poprzez prawidłową domową pielęgnację, jak i zabiegi profesjonalne.

Z tekstu dowiesz się:

Skóra pełni bardzo ważne funkcje fizjologiczne – przede wszystkim chroni tkanki i narządy wewnętrzne przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także pozwala zachować równowagę pomiędzy organizmem a środowiskiem.

Skóra jest zbudowana z trzech podstawowych warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka. W skórze znajdują się gruczoły potowe i łojowe, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe. Swój anatomiczny początek mają w niej również paznokcie oraz włosy.

Na powierzchni warstwy rogowej naskórka – czyli prawie na samym wierzchu skóry – zlokalizowany jest tzw. płaszcz hydrolipidowy. Składa się on z wody, wydzieliny gruczołów łojowych (sebum) oraz lipidów wytwarzanych w procesach metabolicznych keratynocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję keratyny – białka będącego podstawowym budulcem naskórka, włosów i paznokci.

Płaszcz hydrolipidowy skóry staje się w pełni wykształcony w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe zaczynają wzmożoną pracę – u niemowląt gruczoły łojowe praktycznie nie funkcjonują, a u małych dzieci płaszcz hydrolipidowy składa się głównie z lipidów naskórkowych. Stąd dość często występująca u dzieci tendencja do nadwrażliwości i przesuszenia skóry.

Płaszcz hydrolipidowy – funkcje

Główną rolą płaszcza hydrolipidowego skóry jest jej ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń, toksyn, w pewnym stopniu również promieniowania słonecznego. Warstwa lipidów i wody stanowi swoistą barierę ochronną skóry, pokrywając każdy centymetr kwadratowy jej powierzchni, zabezpieczając przed przesuszeniem i utratą wody z głębszych warstw skóry, a także utrzymując prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry.

Płaszcz hydrolipidowy skóry – co może go osłabić?

Płaszcz hydrolipidowy na skutek działania różnych czynników może ulec osłabieniu. Dzieje się tak m.in. u osób starszych – po około 50. roku życia spada tempo pracy gruczołów łojowych, co powoduje, że płaszcz hydrolipidowy skóry staje się coraz cieńszy, a pH skóry – bardziej kwaśne.

Dodatkowo ta naturalna bariera ochronna może zostać osłabiona na skutek:

  • długotrwałego przebywania w wysokiej temperaturze,
  • nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych,
  • ekspozycji skóry na suche, gorące powietrze,
  • przewlekłych chorób dermatologicznych (np. atopowego zapalenia skóry).

Płaszcz hydrolipidowy – kosmetologia na ratunek przesuszonej cerze

Osłabienie płaszcza hydrolipidowego skóry nie jest oczywiście procesem nieodwracalnym – jego regeneracja jest możliwa, a pomóc w tym mogą m.in. odpowiednio dobrane kosmetyki do domowej pielęgnacji. Sprawdźmy, jakich zasad należy przestrzegać:

  • Do oczyszczania i demakijażu należy wybierać kosmetyki o działaniu nawilżającym, pozbawione substancji mogących dodatkowo wysuszyć skórę.
  • Nie wolno myć twarzy mydłem ani stosować toników na bazie alkoholu – naruszają one bowiem barierę naskórkową.
  • Twarz i całe ciało warto myć letnią, a nie gorącą wodą – lepszy też będzie szybki prysznic niż kilkunastominutowa kąpiel.
  • Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie, a nawet natłuszczenie skóry. Warto sięgnąć po tzw. emolienty, czyli preparaty zawierające kwasy tłuszczowe, skwalan albo estry cholesterolu, czyli składniki, które budują naturalny płaszcz hydrolipidowy.
  • Polecane do codziennej pielęgnacji są także kremy i balsamy zawierające inne substancje silnie nawilżające, np. mocznik, ceramidy, kwas mlekowy, oleje roślinne oraz glicerynę.

Organizm należy także nawilżać od wewnątrz – konieczne jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie (w okresie upałów mogą to być nawet 3-4 litry).

Nawilżenie, odbudowa, regeneracja – jakie zabiegi warto wykonać?

Dla odbudowy i wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego skóry, jej regeneracji i odnowy warto również wykonać profesjonalne, dopasowane do potrzeb zabiegi medycyny estetycznej. W tym zakresie eksperci Estell polecają:

  • Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego, czyli substancji pozyskiwanej z krwi pacjenta, zawierającej wysokie stężenie płytek krwi o właściwościach regeneracyjnych i naprawczych. Podane w skórę w formie mezoterapii osocze bogatopłytkowe pozwala na pobudzenie produkcji kolagenu, odżywienie i poprawę ukrwienia skóry, a także jej głęboką regenerację.
  • Mezoterapia hydroliftingująca – jest to podanie w skórę preparatów nawilżających, regeneracyjnych i odżywczych dopasowanych do potrzeb pacjenta. Efekty serii zabiegów to m.in. stymulacja kolagenu, doskonałe nawilżenie skóry, poprawa jej gęstości i redukcja drobnych zmarszczek.
  • Hydradermabrazja – łączy w sobie oczyszczanie wodorowe, hydradermabrazję kwasową i zabieg regenerujący. Przeznaczony jest dla osób, które chcą szybko i skutecznie oczyścić skórę, dogłębnie ją nawilżyć, odżywić i zregenerować. Co ważne, nie jest on inwazyjny dla skóry i można go powtarzać nawet dwa razy w miesiącu.

Warto dbać o płaszcz hydrolipidowy skóry – prawidłowa domowa pielęgnacja i dopasowane do potrzeb profesjonalne zabiegi sprawią, że naturalna bariera ochronna będzie przez długi czas skutecznie chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami.