Depilacja a epilacja: różnice między tymi metodami

4 min
28/07/2021

Nie ma żadnych wątpliwości, że gładkie, pozbawione zbędnego owłosienia ciało to obecnie kanon urody. Włosy spod pach, z okolic intymnych, rąk czy nóg usuwają nie tylko kobiety, ale też mężczyźni, wybierając spośród wielu różnych sposobów. Najogólniej rzecz ujmując, zabiegi usuwania włosów dzieli się na depilację i epilację. W czym są do siebie podobne, a czym się różnią? Czy obie są tak samo skuteczne? Podpowiadamy!

Zalety usuwania zbędnego owłosienia z ciała

Usuwanie włosów z różnych partii ciała to współcześnie estetyczna konieczność. Kobiety pozbywają się włosków spod pach, z okolic bikini i nóg, mężczyźni – z klatki piersiowej, pleców czy sfer intymnych. Gładkie ciało to obecnie jeden z wyznaczników dbania o siebie, pozwalający czuć się swobodnie na plaży, czy na siłowni, w krótkich spodenkach czy bluzce na ramiączkach. Bez wątpienia usunięcie włosków ułatwia też dbanie o higienę i podnosi poczucie atrakcyjności.

Epilacja a depilacja – co to za zabiegi?

Co do zasady zabiegi usuwania zbędnego owłosienia z ciała dzieli się na dwie grupy. Depilacja to zabieg, który w większości przypadków polega na usunięciu części włosa wystającego ponad skórę, czasami również z cebulką, ale najczęściej po zabiegu depilacji włoski prędzej czy później odrastają. Z kolei epilacja to różnego rodzaju zabiegi, które pozwalają na długotrwałe, a nawet stałe usunięcie zbędnego owłosienia.

Depilacja i epilacja – podobieństwa

Jak już wspomniano, zarówno depilacja, jak i epilacja to zabiegi, których celem jest usunięcie zbędnego owłosienia z różnych partii ciała. Na tym jednak podobieństwa między nimi się kończą. Są one bowiem zupełnie różne pod względem mechanizmu działania, wykorzystywanych metod oraz skuteczności.

Depilacja a epilacja – różnice

Podstawową różnicą między depilacją a epilacją jest skuteczność zabiegu oraz trwałość uzyskanych efektów. Depilacja to usunięcie łodygi włosa, ewentualnie wraz z cebulką. W przypadku najprostszych metod mechanicznych, takich jak golenie maszynką, włoski zaczynają odrastać już po 2-3 dniach. Są i metody, za pomocą których możemy depilować ciało uzyskując efekt gładkiej skóry nawet na kilka tygodni (depilator elektryczny, wosk).

Z kolei epilacja, potocznie określana jako depilacja laserowa, pozwala na uzyskanie o wiele trwalszych efektów – niekiedy utrzymują się one przez kilka miesięcy, np. po zastosowaniu urządzenia do depilacji IPL. W tym przypadku światło lasera trafia do melaniny zawartej w cebulce włosa, jest przez nią pochłaniane i doprowadza do jej termicznego uszkodzenia, a tym samym osłabienia. Zabiegi takie nie mają jednak dużej mocy i trzeba je powtarzać.

Inaczej jest w przypadku najnowocześniejszych zabiegów przeznaczonych do trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Specjalistyczna epilacja działa głębiej – niszczy włosa wraz z cebulką i mieszkiem włosowym.

Metody depilacji i epilacji

Wyróżnia się kilka metod depilacji owłosienia wykonywanych samodzielnie w domu:

  • Chemiczna – przy użyciu specjalnego kremu do depilacji lub pianki, które nakłada się na daną część ciała. Zawarte w preparacie środki chemiczne rozpuszczają włoski, a całość spłukuje się wodą lub zbiera plastikową szpatułką.
  • Mechaniczna – jest to depilacja woskiem lub pastą cukrową. Ciepły, płynny wosk bądź pastę cukrową nakłada się np. na nogi i czeka, aż zaschnie. Później zdecydowanym ruchem odrywa się plastry z woskiem, usuwając wraz z nimi łodygi i cebulki włosa.
  • Elektryczna – w tym przypadku używa się depilatora elektrycznego, który usuwa włoski wraz z cebulkami.

Niestety nawet pozbycie się włosa wraz z cebulką daje krótkotrwały efekt. Łodygi po pewnym czasie i tak odrastają, ponieważ za ich wzrost odpowiadają znajdujące się w skórze mieszki wraz z macierzami. Trwałe efekty można osiągnąć tylko niszcząc te struktury. W tym celu wykorzystuje się laserowe usuwanie owłosienia, wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Za pomocą światła lasera można dotrzeć do punktu odpowiedzialnego za wzrost włosa. Energia dociera do macierzy włosa i niszczy ją bezpowrotnie.

Laserowe usuwanie owłosienia – co trzeba wiedzieć?

W klinice ESTELL w Warszawie epilacja jest wykonywana laserem diodowym o długości fali 810 nm. Jako jedyne tego typu urządzenie na świecie wyposażony jest on w czytnik poziomu melaniny w skórze – przykłada się go do miejsca, z którego ma zostać usunięte owłosienie, a na podstawie odczytu system sam dopasowuje parametry działania urządzenia, co znacznie minimalizuje ryzyko poparzenia skóry. Inne zastosowanie w diodowym laserze do epilacji to technologia ponownie wykorzystująca światło odbijające się od skóry oraz efektywny system chłodzenia, co minimalizuje ewentualny dyskomfort.

Oczywiście warto pamiętać, że pełne, trwałe usunięcie owłosienia z określonych partii ciała wymaga kilku zabiegów, bo włosy rosną nierównomiernie. Aby energia urządzenia mogła dotrzeć do mieszka włosowego, zabieg należy przeprowadzić w aktywnej, pierwszej fazie wzrostu włosa. Kompletny cykl zabiegowy składa się z reguły z 4-6 zabiegów, pozwalających na uzyskanie trwałych efektów.

Warto wiedzieć, że laserowe usuwanie włosów – jak każdy zabieg medycyny estetycznej – wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Nie wykonuje się go m.in. u osób z bielactwem, epilepsją, ze wszczepionym rozrusznikiem serca, przyjmujących leki i zioła fotouczulające oraz w trakcie terapii retinoidami.

Na jakie zabiegi usuwania włosów warto się zdecydować? 

Wybór pomiędzy którąś z metod depilacji a zabiegiem epilacji jest bardzo indywidualną kwestią. Depilację – zarówno kremem, woskiem, jak i przy użyciu depilatora – można bez problemu wykonać w domu. Są to również metody bardzo przystępne cenowo, tyle tylko, że ich efekty nie utrzymują się długo. W przypadku kremów czy pianek do depilacji zawsze istnieje ryzyko podrażnienia skóry lub wystąpienia alergii, z kolei wosk oraz depilacja elektryczna to metody dość bolesne, dlatego nie są zalecane osobom z niskim progiem bólu.

Jeśli zależy nam na szybkim i doraźnym pozbyciu się niechcianych włosków, dobrym wyborem jest depilacja, a epilacja laserowa to rozwiązanie dla osób, dla których liczy się trwałość efektów – po całym cyklu zabiegowym owłosienie usuwane jest na stałe.

Osoby, które chcą się poddać epilacji laserowej, zapraszamy do naszej kliniki Estell w Warszawie! Podczas konsultacji otrzymasz wszystkie informacje na temat zabiegu i dowiesz się, czy możesz z niego bez obaw skorzystać.