Depilacja męska – najlepsze metody i porady specjalistów

4 min
06/12/2023

Gładkie, pozbawione zbędnego owłosienia ciało jest bez wątpienia współczesnym kanonem urody – i to nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Panowie coraz chętniej usuwają owłosienie spod pach, z miejsc intymnych, nóg, rąk czy pleców. Ułatwia to dbanie o codzienną higienę i podnosi pewność siebie. Jednym ze sposobów na bezpieczne, skuteczne i trwałe usunięcie włosów jest depilacja męska laserowa.

Depilacja męska – dlaczego warto usuwać niechciane włoski?

Na depilację zwykle decydujemy się z myślą o lecie, wakacyjnych wyprawach i odsłanianiu ciała w krótkich spodenkach, t-shirtach czy kąpielówkach. Warto jednak postarać się o to, aby ciało było zadbane niezależnie od sezonu. Idealnie gładka skóra dobrze się prezentuje, ale jest też dla wielu komfortowa. Dotyczy to każdej partii ciała, a szczególnie bikini czy pach, które często depilujemy właśnie ze względu na własną wygodę.

Depilacja nie jest wyłącznie domeną kobiet. Coraz większą popularnością cieszy się medycyna estetyczna dla mężczyzn, w skład której wchodzą także zabiegi usuwania włosów z ciała, takie jak np. epilacja laserowa. Ciemne, gęste, bardzo widoczne włosy w przypadku zarostu bywają pożądane, ale te na innych partiach ciała mogą wywoływać u mężczyzn kompleksy. Różnego rodzaju zabiegi depilacyjne pozwalają pozbyć się tego problemu, ułatwiają dbanie o codzienną higienę, dodają pewności siebie i tworzą wizerunek osoby zadbanej.

Domowe metody depilacji męskiej – maszynka do golenia, depilator, wosk

Metody męskiej depilacji pozwalające na pozbycie się owłosienia mogą być wykonywane w warunkach domowych, ale nie są to sposoby zbyt trwałe. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście maszynka do golenia, której można użyć do całego ciała lub jego określonych partii. Niestety włosy zaczynają odrastać już po 2-3 dniach. Dodatkowo podczas golenia nietrudno o podrażnienia, zacięcia skóry i wrastające włoski.

Innym rozwiązaniem jest krem do depilacji dla mężczyzn. Dzięki specjalnym składnikom zmiękcza on włoski i lekko je rozpuszcza. Po kilku minutach wystarczy przejechać po skórze dołączoną szpatułką lub po prostu spłukać ciało wodą. W ten sposób możliwa jest m.in. depilacja klatki piersiowej czy pleców u mężczyzn. Jednak również i w tym przypadku włoski dość szybko odrastają, a ponadto z użyciem kremu nie da się wydepilować każdej części ciała.

Męskie brwi, podobnie jak kobiecie, reguluje się przy użyciu pęsety. W większych obszarach ciała dobrze sprawdza się depilacja woskiem. Niektórzy panowie decydują się też na zastosowanie depilatora elektrycznego. Wyrywanie włosków wraz z cebulkami daje dłuższe rezultaty, ale nie eliminuje niechcianego owłosienia u mężczyzn na stałe.

Zabieg depilacji laserowej dla mężczyzn – jak działa laser i co trzeba wiedzieć?

Jeśli samodzielne usuwanie włosów wydaje się zbyt czasochłonne, a na kremy do depilacji skóra reaguje podrażnieniem, warto rozważyć wykonanie profesjonalnej depilacji męskiej w postaci zabiegu laserem, który daje trwałe rezultaty. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie wykonujemy go przy użyciu lasera diodowego.

Jest to laser wyposażony w czytnik poziomu melaniny w skórze – przed zabiegiem przykłada się go do określonej części ciała i na podstawie odczytu system automatycznie dobiera najlepsze parametry pracy lasera. Dzięki temu depilacja laserowa jest bardzo skuteczna i bezpieczna.

Co więcej, technologia użyta w laserze polegająca na wykorzystaniu światła naturalnie odbijającego się od skóry poprawia efektywność zabiegu. Bardzo istotny z punktu widzenia pacjenta jest także unikalny system chłodzenia skóry przed, w trakcie i po emisji światła. Na komfort podczas zabiegu wpływają ponadto głowice zakończone warstwą szkła szafirowego o właściwościach chłodzących. Nie jest to wprawdzie procedura zupełnie bezbolesna, ale doznania porównywane są raczej do uczucia gorąca, ewentualnie szczypania i pieczenia.

Jakie partie ciała panowie najczęściej depilują?

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu jest oczywiście chęć skutecznego i trwałego usunięcia owłosienia z różnych partii ciała. W naszej klinice Estell wykonywana jest między innymi:

  • laserowa depilacja klatki piersiowej,
  • depilacja pleców i/lub ramion,
  • depilacja pośladków,
  • laserowa depilacja nóg,
  • depilacja pach.

Popularnością cieszy się też depilacja intymna męska. Panowie decydują się na depilację tych miejsc z wielu względów – estetycznych, jak i własnej wygody. Przy gładkiej skórze o wiele łatwiej zadbać o higienę i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Eliminowany jest uciążliwy dyskomfort związany z twardymi odrostami, które mogą powodować podrażnienia i swędzenie.

Jak się przygotować do laserowej depilacji dla mężczyzn?

Przed zabiegiem depilacji laserowej panowie nie powinni usuwać owłosienia przy pomocy pęsety lub depilatora mechanicznego. Dozwolone jest tylko używanie tradycyjnej maszynki. Ponadto nie można się opalać zarówno na słońcu, jak i w solarium. Skóra przed zabiegiem nie może być opalona, ponieważ powoduje to ryzyko poparzenia. Słońca należy unikać również w przerwach między zabiegami. Konieczne jest także odstawienie przyjmowanych leków i ziół światłouczulających.

Czy są jakieś przeciwwskazania do usuwania owłosienia laserem?

Wśród przeciwwskazań do wykonywania zabiegu wymienia się m.in.: epilepsję, bielactwo, cukrzycę, obecność rozrusznika serca, prowadzoną w danej chwili terapie retinoidami, świeżą opaleniznę, infekcje skórne, rany, owrzodzenia w miejscu zabiegu, przyjmowanie niektórych leków oraz łuszczycę. Przed depilacją kosmetolog wyjaśnia wszystkie szczegóły.

Jak wygląda skóra po zabiegu i ile utrzymują się efekty depilacji u mężczyzn?

Energia emitowana przez laser skierowana w konkretne partie ciała usuwa mieszki włosowe, ale tylko te znajdujące się w danym momencie w fazie wzrostu – podczas pierwszego zabiegu można usunąć około 30% owłosienia. Nie jest to więc zabieg jednorazowy. Pełny cykl obejmuje z reguły 4-6 powtórzeń w odstępach co 6 tygodni, które umożliwiają trwałe pozbycie się zbędnych włosków.

Po laserowej depilacji okolic intymnych i innych partii ciała skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, ale ten stan szybko mija, zazwyczaj po kilku godzinach (można zastosować zwykły krem nawilżający i łagodzący podrażnienia). Przez kilka dni warto też unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny oraz basenu.

Seria zabiegów dostosowanych do potrzeb pacjenta pozwala skutecznie usunąć niechciane owłosienie. Na zabiegi depilacji laserowej zapraszamy do naszej kliniki Estell.

Źródła:

  1. Atta-Motte M., Załęska I.: Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku. Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2019 / vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-9.pdf
  2. Bogdańska N., Jankowska B.: Wiedza klientów gabinetów kosmetycznych na temat metod usuwania nadmiernego owłosienia. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=130
  3. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R.K.: Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-7.pdf