Domowa pielęgnacja twarzy na co dzień

2 min
09/07/2020

Domowa pielęgnacja twarzy jest niezbędna, by jak najdłużej zachować zdrowie i urodę. Wbrew stereotypowym opiniom to wcale nie jest takie proste – należy pamiętać o kolejnych etapach pielęgnacji oraz dobierać kosmetyki odpowiednie do typu skóry.

Z tekstu dowiesz się:

Domowa pielęgnacja twarzy jest kluczowa, by zachować zdrowie oraz estetyczny, zadbany wygląd. I choć współczesne tempo życia, mnóstwo pracy i stres nie ułatwiają codziennego dbania o siebie, to jednak warto stosować domowe sposoby pielęgnacji twarzy – sprawdzone i skuteczne!

Pielęgnacja twarzy w domu – oczyszczanie

Domowe sposoby na pielęgnację twarzy w pierwszej kolejności obejmują oczyszczanie twarzy. Tłuszcz, pot, kurz, pozostałości martwego naskórka, makijaż, różne inne zanieczyszczenia – wszystko to jest obecne na skórze po każdym dniu i musi zostać skutecznie usunięte. W zależności od typu skóry do codziennego oczyszczania można używać głęboko działających żeli, zawierających np. cynk, węgiel aktywny lub inne odblokowujące pory substancje o działaniu antybakteryjnym i ściągającym. W przypadku cery suchej czy wrażliwej zaleca się stosowanie lżejszych płynów micelarnych oraz mleczek. Oczyszczanie cery powinno być wykonywane zarówno rano, jak i wieczorem.

Pielęgnacja twarzy – domowe sposoby tonizowania

Po oczyszczeniu skóra powinna zostać poddana działaniu toniku do twarzy – ten kosmetyk pomoże się pozbyć resztek zanieczyszczeń i przywrócić skórze kwasowe pH, które zostaje zaburzone podczas kontaktu z wodą. Tonik przywraca skórze prawidłowy odczyn, dzięki czemu utrzymywana jest jej naturalna bariera ochronna. Najbezpieczniejsze są delikatne toniki, które nie zawierają alkoholu – nie wysuszają one skóry i nie powodują podrażnień. Uwaga! Z toniku można zrezygnować, jeśli do domowej pielęgnacji twarzy stosuje się płyn micelarny – jest to kosmetyk, który jednocześnie usuwa zabrudzenia oraz tonizuje.

Domowa pielęgnacja twarzy – krem

Dopiero po oczyszczeniu oraz użyciu toniku skóra jest gotowa na przyjęcie kremu. W łazience warto mieć dwa kremy do twarzy – na dzień i na noc, przy czym oczywiście należy je dobrać do indywidualnych potrzeb cery. I tak np. osoby z cerą tłustą powinny sięgnąć po krem na dzień o działaniu matującym, z cerą suchą – o działaniu nawilżającym, z cerą podrażnioną – o właściwościach łagodzących, z pierwszymi oznakami starzenia – przeciwzmarszczkowe. Z kolei krem na noc ogólnie może mieć podobne właściwości jak ten na dzień, ale zazwyczaj jest nieco cięższy i bogatszy w dobroczynne składniki.

Pielęgnacja twarzy w domu powinna też obejmować regularne stosowanie peelingów i maseczek, które – w zależności od składu – oczyszczają skórę, redukują niedoskonałości, nawilżają cerę albo ją ujędrniają. Oczywiście wybór odpowiednich kosmetyków można skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej albo kosmetologiem.